Ligu začnou zelenobílí, dále v TV hlavně Sparta, Slavia a Plzeň. Důležité upřesnění: dorážky po penaltách zůstávají!

Ligu začnou zelenobílí, dále v TV hlavně Sparta, Slavia a Plzeň. Důležité upřesnění: dorážky po penaltách zůstávají!
KOMENTÁŘ

Už je jisté, že nová ligová sezona 2019/2020 začne v pátek 12. července 2019 v 18 hodin televizním duelem na ČT Sport, kdy se utkají dva týmy vyznávající zelenobílé barvy. Tedy v květnu čtvrtý Jablonec a třináctí pražští Bohemians. Jinak se až do konce července bude ve třech přenosech O2 TV Sport točit stejně jako na jaře hlavně silná trojka - Slavia, Plzeň a Sparta. U čtyř TV zápasů bude na podzim asistovat video, u těch čtyř zbylých, které půjdou „jen“ jako streaming stanice O2 TV Fotbal, zatím nikoli. 

Minulý týden jsme na efotbal.cz jako jedni z prvních připomněli důležité změny v pravidlech, jež začnou platit už od pondělka 1. července 2019 a podle nichž se už „jede“ například na probíhajícím mistrovství světa žen ve Francii (od 7. června do 7. července 2019).

Dvě zpřesnění ohledně penalt

Nyní upřesňujeme dvě důležité věci ohledně zahrávání penalt, protože několika nepřesnými překlady či vydáváním pouhých návrhů za finální řešení došlo k jistým nejasnostem.

  1. Jak zmiňuje i server seznam.cz, dosud platilo, že gólman brankář musí být v momentě zahrávání penalty oběma nohama na brankové čáře nebo nad její úrovní. Současná změna spočívá v tom, že gólman musí být v momentě zahrávání pokutového kopu na čáře nejméně částí jedné nohy. Druhou může mít před ní i za ní. „Není tedy pravda, jak se také psalo, že se gólman nesmí na brankové čáře hýbat a musí stát v klidu,“ vysvětluje předseda pravidlové komise a čen komise rozhodčích FAČR Jiří Kureš.

2. Hovořilo a psalo se i tom, že se penalty budou zahrávat bez možnosti dorážek, tedy jako při pozápasových penaltových rozstřelech. Cílem tohoto uvažovaného pravidla bylo zamezit vbíhání ostatních hráčů do pokutového území ještě před zahráním penalty. „Je pravda, že o tom mezinárodní pravidlová federace IFAB uvažovala, a dokonce to i testovala. Tato změna ale zatím neprošla a nevešla dosud v platnost. Pokud brankář vyrazí pokutový kop, střelec či jeho spoluhráči mohou i nadále míč do sítě dorazit,“ dodává Jiří Kureš.

Tolik tedy na vysvětlenou.

Novinkou je i to, že liga, jak již bylo zmíněno, začíná už v pátek 12. července 2019 (loni to bylo o týden později). Kluby volily tuto variantu s tím, že naopak únorový začátek posunuly o týden později. Poslední podzimní kolo se ale odehraje opět týden před Vánocemi a rozložení kol základní částí už nebude devatenáct na podzim a jedenáct na jaře, ale dokonce dvacet na podzim a jen deset na jaře (k tomu ovšem opět pět květnových nadstavbových kol). 

Na jařese začíná v pátek 14. února 2020, konec bude poslední květnovou sobotu, tedy 23. května 2020. Baráž o účast v Evropské lize a o účast v nejvyšší soutěži se pak hraje v následujícím týdnu, který končí 31. květnem 2020.

První tři kola v TV

Do konce července si televizní společnosti (O2 TV Sport a ČT) také dohodly své přenosy, tedy přenosy z prvních tří podzimních kol Fortuna:ligy. Vypadají následovně:

  1. kolo: pátek 12. července: 18:00 Jablonec - Bohemians 1905 (ČT sport). Sobota 13. července: 17:00 Ostrava - Liberec, Příbram - Teplice, 19:30 Plzeň - Olomouc (vše O2 TV Sport). Neděle 14. července: 16:30 Mladá Boleslav - Karviná, České Budějovice - Opava, 19:00 Sparta - Slovácko (vše O2 TV Sport). Pondělí 15. července: 18:00 Zlín - Slavia (O2 TV Sport).

 2. kolo: pátek 19. července: 18:00 Liberec - Plzeň (ČT sport). Sobota 20. července: 17:00 Olomouc - Zlín, Opava - Příbram, Slovácko - České Budějovice, 19:30 Sparta - Jablonec (vše O2 TV Sport). Neděle 21. července: 16:30 Bohemians 1905 - Mladá Boleslav, 19:00 Teplice - Slavia (oba O2 TV Sport). Pondělí 22. července: 18:00 Karviná - Ostrava (O2 TV Sport).

  1. kolo: pátek 26. července: 18:00 Ostrava - Teplice (ČT sport). Sobota 27. července: 17:00 Zlín - Liberec, Příbram - Bohemians 1905, 19:30 Plzeň - Karviná (vše O2 TV Sport). Neděle 28. července: 16:30 Jablonec - Slovácko, Mladá Boleslav - Opava, 19:00 Slavia - Olomouc (vše O2 TV Sport).
     Pondělí 29. července: 18:00 České Budějovice - Sparta (O2 TV Sport).

Druhá liga, neboli Fortuna:národní liga začne o týden později, tedy 20. července 2019, její podzimní část skončí 24. listopadu 2019 šestnáctým kolem. Na jaře začíná 7. března 2020, končí 23. května 2020.

ČFL a MSFL s ligovými béčky

Velkou novinkou je pak i zrušení nefunkční Juniorské ligy a znovu zavedení ligových béček, která byla většinově (třináct klubů ze šestnácti) zařazena do třetí nejvyšší soutěže, tedy do ČFL a MSFL.

ČFL bude mít nově dvě skupiny po šestnácti mužstvech, MSFL jednu skupinu po osmnácti účastnících. Ovšem místo dosavadních dvou vznikají tři moravskoslezské skupiny divize o čtrnácti celcích.

Z ligových týmů hrají v „áčku“ ČFL Sparta B, Slavia B, Plzeň B a Příbram B, v „béčku“ ČFL pak Jablonec B, Liberec B, Mladá Boleslav B, Teplice B a Bohemians B.  Nováček z Českých Budějovic má své „béčko“ v divizi. V moravskoslezské MSFL pak nastoupí Baník Ostrava B, Zlín B, Olomouc B a Slovácko B. Opava B a Karviná B se zúčastní divize.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.