Video a nový ligový model jsou prospěšné. Pokud je někdo nemrví

Systém VAR a nadstavba. To jsou dvě témata, která hýbala uplynulým ligovým ročníkem 2018/2019 v Česku. Jak už jsem napsal, nejsem kritikem nadstavbové části fotbalové ligy, naopak jsem jejím zastáncem. I když si dovedu představit tucet lepších způsobů, jak ligový závěr v Česku zatraktivnit a nebát se, že nám přílišné bodové rozdíly naše záměry pokazí a bude z toho ještě větší nuda než dřív. Nadstavba ve Fortuna:lize byla učiněna typicky po česku: aby se sponzorský vlk nažral a konzervativní koza zůstala celá. Ale budiž, každá změna lepší než minulý strnulý způsob.
A že trenér vedoucí Slavie Jindřich Trpišovský stále opakuje, že se mu nadstavba nelíbí, že by to nechal, jak to bylo, že s tím všichni byli spokojeni a že se nejlepší ligové soutěže také hrají klasicky každý s každým doma, venku a dost?
Otázkou je, kdo s tím byl spokojen? „Insideři“ v české lize možná ano. Ale sponzoři a lidé, kteří to celé platí, nikoliv. Ti chtěli více zajímavých zápasů, více kvality, více zábavy. Proto ta celá slavná nadstavba vznikla. Ostatně, jak už říkal před časem zkušený funkcionář Jaromír Šeterle: „My v Česku draze platíme hráče, aby sedm měsíců hráli a celých pět měsíců trénovali.“
Čeští trenéři a hráči mi kolikrát připadají jako malé děti. Mají třeba půlmilionové platy a nezajímá je, jak se ty sta tisíce dají vydělat?
Kdyby kluby v české nejvyšší soutěži fungovaly nikoli mecenášským, ale tržním, způsobem, dávno by zkrachovaly. Kumulují zpravidla velké ztráty. Jedině Viktoria Plzeň v poslední sezoně vydělala, ovšem ne na české lize, ale na Lize mistrů.
A že to v top ligách hrají postaru? Tam si to mohou dovolit, mají i tak velké návštěvy, protože se je u nich k mání nejvyšší kvalita. Ta v Česku pokulhává, tak je třeba oživit systém soutěže.
Velké rozdíly, počasí i chyby LFA
Teď se právě omílá, že v nadstavbě naopak – až na výjimky typu Slavie – chodí méně lidí než na zápasy stejných klubů v základní části. A že to je průšvih. To je sice pravda, ale je zde několik faktorů:
- Tvůrci nového modelu měli opravdu smůlu, že se letos bodové rozdíly mezi celky tolik rozestoupily, že vskutku často nebylo o co hrát (jasně třetí Sparta, jasně čtvrtý Jablonec, jasně poslední sestupující Dukla atd.). Ještě štěstí, že se Plzeň dotáhla na vedoucí Slavii, jinak by také duel prvního s druhým postrádal kromě kvality i patřičnou šťávu.
- Počasí spíš než květen připomínalo únor. Chlad, zima, déšť i sníh. Tři ledoví květnoví muži (Pankrác, Servác, Bonifác – 12. až 14. května) nepřišli letos na tři dny, ale rovnou na tři týdny.
- Teplice se zachránily a play-off o možnou, ale velmi vzdálenou, účast přes diskutovanou skupinu o 7. až 10. místo je vskutku nezajímalo. Prohrály v prvním utkání doma s Mladou Boleslaví ostudně 0:8 a tím nadstavbu hned zkraje citelně poškodily.
A pak jsou tu dva důvody, za které si pořádající Ligová fotbalová asociace (LFA) může sama:
- Zbytečně zavřela mužstvu s nejvyšší návštěvností v nadstavbě ochozy a prudí jeho fanoušky (naštěstí se tak nakonec stalo jen v utkání Slavia-Jablonec).
- Šla se svými termíny nesmyslně proti zápasům MS v hokeji, které je v Česku až podivuhodným způsobem zbožňované (a to i v základní části před play off, kdy v podstatě o nic nejde). Zvlášť, když se šampionát hrál „vedle“, u bratří na Slovensku.
Strana, která odhání své voliče
Představte si politickou stranu, která před volbami bojuje o každý jeden hlas. A pak je prohraje, protože jedna z jejích komisí sama odmítla velkou skupinu svých voličů, jelikož něco nevhodného křičeli na předvolebních mítincích a hráli si se světýlky.
LFA takhle slíbila sponzorům zvýšení návštěvnosti, které se z výše uvedených důvodů nekoná, a její disciplinárka to „vylepší“ tím, že jedinému klubu, na který ještě pořádně chodí diváci, zavře na vyprodaný zápas tribunu, na niž těch lidí fandí bezkonkurečně nejvíc. Být ve vedení LFA, tak tuhle disciplinárku okamžitě po sezoně rozeženu.
Představte si politickou stranu, která se uchází o voliče z konkurenční strany, jež chce přetáhnout na svou stranu. Jenže o ně – i o část svých voličů – přijde, protože klíčový závěrečný mítink uspořádá ve stejný den a čas jako ta strana konkurenční.
Ano, MS v hokeji se v poslední době hraje vždy v květnovém termínu, kdy vrcholí i fotbalové soutěže v Česku. Jenže dříve se vedení profesionálního fotbalu pokaždé této termínové kolizi vyhnulo, ustoupilo. Někdy dokonce brzy a předčasně. Ale často moudře.
Letos? Zcela v duchu písně Petera Nagyho „Ještě jsme stále frajeři“. V sobotu 4. května hraje trápící se Sparta na Letné proti Slovanu Liberec (1:0). Co uděláme? „Napereme“ jí zápas na 20. hodinu, přímo proti duelu českých hokejistů na MS v Bratislavě proti Norsku (7:2). Pak se nedivme, zvlášť, když jsou lidé natěšení předchozím pátečním startovacím výkonem proti Švédsku (5:2), smutnému výsledku. Na Letné se „tísní“ asi sedm tisíc diváků.
A tak by se dalo pokračovat, boje o medaile na hokejovém MS (zápas o bronz Česko-Rusko!) také kolidovaly se závěrem ligy, okořeněným v neděli 26. května pražským derby Slavia – Sparta.
Nadstavbu nerušme, vylepšeme ji
Když se chci blýsknout lepšími návštěvami před sponzory, nesmím sám sobě škodit.
Ovšem tu nadstavbu bych hned nezatracoval, spíš bych se ji snažil ještě odvážněji upravit. Třeba i na úkor tzv. „spravedlnosti“, kterou operují konzervativci.
Ostatně nejraději máme stejně všichni závěrečné vyřazovací fáze MS, ME, Ligy mistrů či Evropské ligy (viz letošní skvělé odvetné semifinálové duely). Přitom se hrají systémem play-off, který je prý konzervativnímu fotbalu tak cizí.
Video ničí samotní sudí
A pak je tu video a systém VAR.
O tom jsem už také psal, všude je to, zdá se, stejné, v Česku ovšem nejmarkantnější: vypadá to, jako by někteří vlivní a mocní rozhodčí nechtěli ztrácet svůj někdejší obří vliv a zavedení videosystému po celém světě různě blokují, narušují či bojkotují. A to pod pláštíkem až nesmyslných výmluv, řečí o selhávání techniky či o šedých zónách, kdy se pravidla všemožně rozvolňují, aby se dalo rozhodnout tak i tak a vždycky to bylo „správně“.
Tlachy
ruda z rudné / před 4 lety 28.06.2019 10:25
Český fotbal je bída sama,ale musí se to okecat.I kdyby se v české lize hrálo za rok padesát zápasů,tak to bude pořád stejná holomajzna,která diváky nepřitáhne.Někteří diváci se chovají jako hovada a pak má mít klub uzavřené hlediště,ale zase se to okecává a odkládá,takže žádný trest v podstatě to není.Video to je v českém podání kinotyátr Lupino Lane.Obzvlášť,když se sejde dvojice Královec a Zelinka to se dějí věci nad,kterými rozum zůstává stát.Když video,tak všude,nebo nikde.
Oprava rudy
Mycwa / před 4 lety 28.06.2019 11:03
Když video, tak FÉROVĚ, a ne jen pro některý kluby z Asie!!!
tomblesk
tomblesk / před 4 lety 29.06.2019 04:30
Upřímně napsáno, výčet lapsusů vcelku vyčerpávající. Jen mi tam chybí: existuje něco jako odpovědnost, včetně záruky, aby se něco podobného neopakovalo. Plus jedna zásadní věc … Zdraví hráčů nebo zdvojnásobíme kádry a kdo je zaplatí. Nejde jen o statistiku počtu zápasů - zátěž je sice individuální, ale vše chce čas. Trpišovský má pravdu. Skoro nikdo nepřipomněl jednu jeho - dost důsledně dodržovanou zásadu: stavět do zápasu zdravé hráče. Je fakt, že některé absence v "základu" Slavie byly obtížně vysvětlitelné. Je známo, že hledisko zdraví hráčů hrálo roli a tak se mluvilo o bolístkách, virózách a jiných klišé ...Sparta odehrála prd a přesto má nyní lazaret - to jí má Slavia následovat? A nakonec, kde jsou proklamace o podpoře mladých atd. Je už známo, jak budou moci nastupovat hráči béček, kteří nejsou na soupisce áčka. Ticho po pěšině. K tomu strnulý/nepružný systém hostovaček /tzv. klouzavé hostování, střídavé starty a jiné věci zapadly/a ve výčtu by se dalo pokračovat. Takže za mně Trpiš má recht a ví o čem mluví a bere odpovědnost za zdraví hráčů a týmu na sebe. Tak, kdo je teď na tahu? LFA- pche, FAČR - ten tradičně dá pracky pryč a na disciplinárku a rozhodčí nenechá sáhnout. Takže asi uslyšíme: soudruzi, chyby s staly, jdeme je napravovat poctivou prací, bude existovat vesnický fotbal / neptat se/ co Živanice dostanou milost od jemnost pána? Jen tak, tak se stihlo něco odblafat ke změnám pravidel a už jsou nové zmatky … Takže se můžeme dočkat: bude pořádný mazec/ nejen na hřištích a v ochozech / a kdo mi potvrdí, že investice do permice na Tribunu sever nejsou vyhozené prachy /nic jsem neprovedl, hříchy nemám, tak co, hodit vše na klub. A s tou disciplinárkou to je kromě ostudy, prostě průser / Nikde se neuzavírají jednotlivé sektory, jen u nás je ta "specialita". Jó bejt tak vojna a né jako kojná !!!A už vůbec ne dojná kráva - probudí se sponzoři a ví vůbec co platí?
Chytří lháři
(host) / před 4 lety 29.06.2019 15:56
Rozdíl mezi chytrým a hloupým lhářem? Hloupý lhář lže pořád. Což se nakonec vždy provalí. Chytrý lhář tu svoji „pravdu“ zamotá mezi pravdy zcela neoddiskutovatelné, čímž jí v souhrnu dodá věrohodnosti. A to se nepodepsanému autorovi (autorům) tohoto článku povedlo dokonale.
1. VAR. Když se zavádělo, byl jsem samozřejmě pro, ale zároveň jsem varoval. Nepovažujte to za něco samospasitelného! Vždyť za ním budou zase jen lidé! Autorovi(ům) ve skutečnosti nejde o absolutní spravedlnost. Ta neexistuje. Jde jim o to, aby VAR obsluhovali lidé, spřátelení jejich cítění a sympatiím. Pak bude vše v pořádku!
2. Model ligy. V době Československa hrálo první ligu osm, maximálně devět nebo deset českých mužstev. Teď se z pochybných důvodů bojíme snížit jejich počet na čtrnáct! Každý s každým doma-venku = 26 zápasů. Pak by se soutěž rozdělila. Prvních sedm a posledních sedm opět každý s každým doma-venku = 12 zápasů. Dohromady 38! Body ze základní části by se normálně započítávaly. Žádné play-of, žádná baráž! Spolu s pohárovými zápasy - docela slušná porce utkání za sezonu. Konečně by nás to nutilo hrát středa-neděle!
3. Návštěvnost. Když jsem si přečetl srdceryvnou stížnost autora článku na to, jak se Slavii ublížilo, když jí zavřeli tribunu Sever - doslova jsem si sedl na zadek! Takže rasismus za branami stadionu je trestný čin, zatímco uvnitř má být povolený? To už těm pitomečkům můžeme rovnou dovolit, aby občas někomu vrazili kudlu do zad! Samozřejmě že neznám morální profil ani stranickou příslušnost autora článku. Za sebe ale můžu celkem odpovědně prohlásit: Já bych vážený pane redaktore politickou stranu, která beztrestně povoluje rasismus nikdy nevolil! I kdyby mi její barvy (program) byly sebesympatičtější!
ruda z rudné
ruda z rudné / před 4 lety 29.06.2019 16:32
V této zemi mohl být jakýkoliv režim,vždy byli privilegovaná mužstva,která v podstatě mohla všechno i za cenu podvodu.Toto tady bude pořád.Kde se nachází český fotbal v rámci světa?Kdesi daleko v cúdeli,ale zřejmě papalášům to nevadí.Ti to mají pevně ve svých rukách,jak to měli bolševici 40 roků a nikdo s nimi nehne.Oni si určí kolik peněz si přidělí a ty také dostanou,tak proč něco měnit?Fanoušci jsou jak ovce oni ví,že český fotbal pořádně smrdí,budou stále na fotbal chodit a budou tomu co se děje na hřišti věřit.Dokud budou nadále i ty to bídné návštěvy na fotbale,tak se nic nezmění.Přestat chodit na fotbal to je jediný způsob,jak to změnit.Když nebudou návštěvy,tak to bude vadit sponzorům.Když nebudou sponzoři,kde budou papaláši brát pro sebe peníze?
Ještě k návštěvnosti
(host) / před 4 lety 29.06.2019 18:16
Důvodů, proč u nás nechodí na fotbal tolik lidí, jako na západ od nás je hodně. Často se žehrá na kvalitu. Blbost! Já pamatuji plné stadiony v době, která svou kvalitou rozhodně nepřevyšovala tu dnešní. Ten, kdo tohle říká jako by lidi varoval: „Nechoďte tam, stejně není na co koukat!“ Obsáhnout všechny důvody, proč u nás často stadiony zejí prázdnotou nejde. Zkusím zmínit aspoň dva.
Můj táta měl kamaráda. Jmenoval se Jan Stuchlík a na začátku šedesátých let dělal tzv. generálního jednatele Sparty. Za něj přišel Andrej Kvašňák, Pepík Vojta - a také Václav Ježek. Toho po své emigraci zlanařil - stejně jako později Honzu Bergera do FC Curych. Táta se s ním sešel na služební cestě. Probírali všechno možné a samozřejmě - Spartu a fotbal. Nechápal proč chodí tak málo lidí. Co proboha ti pražáci dělají? No, jsou na chatách, na chalupách. Chatu? To si tady může dovolit střední nebo vyšší podnikatel. Když mu táta říkal, že (s odpuštěním) každý pražák, který má v zadku díru má chatu, jen nevěřícně zíral. Když se loučili zcela nezakrytě plakal. „Víš, já se tady nemám špatně, ale strašně se mi stýská.“ Roku 1989 se bohužel nedožil. Často jsem si na něj vzpomněl. Pocházím z víceméně rekreační oblasti. Když jsem jel na Spartu, lákal jsem známé chataře, kteří se v hospodě bili v prsa, jací jsou sparťani. „Pojeď se mnou.“ „Jsi se zbláznil. Celý týden se těším, až vypadnu z Prahy!“ Porevoluční doba nás západu přiblížila v lecčems. Kupodivu chataření se bez problémů drží. Progresivního zdanění těchto rekreačních zařízení pražáků a vůbec obyvatelů větších měst se totiž páni politici bojí jako čert kříže! Kupodivu - v tak bohaté zemi jako je Švýcarsko - existuje! S tím souvisí i další věc. Mne táta vozil na Spartu od šesti let. Já jsem si to bohužel nemohl dovolit. Byl to pro mne „příliš drahý špás“. Dřív se z našeho městečka vypravovaly speciální autobusy, které byly plné. Na Letné jsme se pak zdravili se známými kluky z okolních měst a městeček. Nezdá se vám, že těch hezkých pár tisíc „buranů“ v tom hledišti také chybí? A že budou chybět i jejich děti, ve kterých jsme z objektivních důvodů ten vztah ke klubu nedokázali vypěstovat?
Jen velmi krátce ještě jedna věc. Bezpečnost! Nedovedu pochopit, že se nedokážeme vypořádat s těmi idioty, kteří se nedokáž obejít bez těch dělbuchů a vůbec tzv. pyrotechniky! S tím obecně souvisí i rasismus! Lze se tomu však vůbec divit, když si výše můžeme přečíst, jak nad jejich „ztrátou“ pan redaktor úpěnlivě pláče? Zajímalo by mě, jestli si pan redaktor někdy položil otázku, kolik lidí už dávno kvůli těmto rasistickým blbečkům chodit na fotbal přestalo? Anebo je to tak, že u některých klubů se boj proti nim hodí, ale u jiných nehodí?!
Doktor Krivorkian
bega / před 4 lety 29.06.2019 19:05
Nezlob se Rudo, v lecčems s tebou můžu souhlasit, ale tohle co píšeš je blbost. Ty chceš pacienta vyléčit tak, že ho zardousíš! Svoje dítě přece také nezabiješ, i když zlobí. Já už se za život na fotbal něco nanadával. I na tu svoji Spartu. Ale nakonec jsem nikdy (alespoň dlouhodobě) nevydržel na ten fotbal nejít. Měl jsem shodou okolností možnost mluvit s mnoha lidmi, kteří žili jinde než u nás. My jsme v tomhle tak trochu sebemrskači. Jestli si myslíš, že se ve Španělsku nenahlíží na Real nebo Barcelonu trochu jinak, než na provinční kluby, tak jsi naivní. A jinde je to stejné. A co se týče té kvality. Zkus se někdy podívat na mapu. Jsme tam s odpuštěním takové prdítko uprostřed Evropy. To, že občas dokážeme držet krok, někdy i porážet národy mnohonásobně větší, s nesrovnatelně většími finančními možnostmi se rovná zázraku. Na generaci, která tady byla zhruba před patnácti lety, budeme ještě dlouho čekat.
ruda z rudné
ruda z rudné / před 4 lety 29.06.2019 19:13
Dříve moc zábavy nebylo.Jako dětcka jsme hrávali fotbal,kde to šlo a jak to šlo.Dnes je mezi paneláky hodně hřišť na kterých nikdo není a přitom jsou krásně vybavená,co my bychom za to dali.Dříve byli autobusové zájezdy na ligu.Všude ve městech a městečkách byli Spartakluby a také slávisté měli svoje spolky.My jsme jezdili na vojně přes SSM vejtřaskou na Spartu a také na pohárové zápasy,to byla paráda a únik z bolševické pakárny.Dělali se výjezdy vlakem třeba až do Košic.To tehdy bylo z Prahy zhruba 12 hodin jízdy.Jeden výjezd rádoby sparťanů do Bystrice byl katastrofální.Fotbal je už v dnešní době nezajímavá zábava.V Německu se hraje v sobotu to samé v Anglii a chodí na fotbal hodně desetitisíců lidí a to každý týden.Na jedno utkání přijde víc diváků,než v Česku na celé kolo.To nemají obyvatelé těchto zemí nic jiného na práci,nebo jinou zábavu?
Jen pro upřesnění
bega / před 4 lety 29.06.2019 19:39
Příspěvky „Chytří lháři“ a „Ještě k návštěvnosti“ jsou moje. Aby to nevypadalo, že se nějak schovávám. Normálně jsem se přihlásil. Nevím, proč to vyšlo anonymně.
ad. Ruda
bega / před 4 lety 30.06.2019 11:00
No, obyvatelé těchto zemí se přes víkend neválejí na chalupě. Na to nemají. A to i přesto, že jsou tam jinak zaplaceni než u nás. Prostě tam existuje silná dělnická třída. Navíc je tam fotbal i společenská událost. Obyvatelé velkých měst prostě nejsou tak nafrnění jako naši pražáci. Znovu opakuji. O důvodech, proč se tam na fotbal chodí a u nás ne by se dalo psát hodiny. A ubezpečuji tě, že kvalita hry jako takové je až na posedním místě!
Re: bega
Jarda Š. / před 4 lety 30.06.2019 11:24
Poměrně dost chudších Němců, kteří bydlí v činžácích, tráví víkendy na zahrádkách, ale ty mají na okraji města, takže dojet ze zahrádky na stadion pro ně není problém.