„Hrozil“ Spartě a Slavii společný vlastník? Podle Deníku N patří Sparta osmi firmám, pět je na Kypru, jedna na Seychelách

„Hrozil“ Spartě a Slavii společný vlastník? Podle Deníku N patří Sparta osmi firmám, pět je na Kypru, jedna na Seychelách
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

. Podle středečního zjištění Deníku N je současná vlastnická struktura Sparty zcela odlišná od veřejně známých informací. Z dokumentů zahraničních společností, ke kterým se redakce dostala, se podařilo zjistit, že společnost AC Sparta Praha fotbal, která klub vlastní, má být ovládána skupinou osmi firem – pět z nich má sídlo na Kypru, jedna v daňovém ráji na Seychelách. Proč? Existují různá ekonomická, ovšem i jedno vyloženě sportovní, vysvětlení.

 

K rozmělnění vlastnictví mezi kyperské společnosti došlo podle dostupných dokumentů v loňském roce. „Jde o očividnou strukturu k zakrytí identifikace skutečného vlastníka,“komentoval věc pro Deník N analytik Transparency International Milan Eibl (odkaz).

Má to všechny varovné znaky – rozvětvená struktura, potenciální bílí koně, destinace s vysokým indexem FSI (FinancialSecrecy Index – mezinárodní srovnání míry utajení informací o společnostech v různých destinacích - pozn. red.),“ dodává Eibl.

Jak připomíná Eliška Hradilková Bártová (autorka celé série aktuálních článků Deníku N o kompletním byznysu Daniela Křetínského, jenž je dlouhodobě označován za hlavního majitele fotbalové Sparty), historicky nejúspěšnější český fotbalový klub, který za uplynulý finanční rok vykázal ztrátu přes 723 milionů korun, je v současné době vlastněn přes společnost J&T Credit Investment. Ta drží 99,9ti procentní podíl. Tuto firmu z deseti procent vlastní Křetínský a z devadesáti procent kyperská společnost ACSP Holding Limited.

Křetínský má mít brzy 55 procent Sparty

„Ano, tato struktura je aktuálně platná,“ potvrdil pro Deník N mluvčí Křetínského skupiny Daniel Častvaj. „Nicméně v procesu je série transakcí, která vyústí v nové akcionářské uspořádání, v němž Daniel Křetínský bude vlastnit až 55 procent AC Sparta Praha a zbytek zůstane v držení J&T struktur,“ zopakoval Častvaj Deníku N informaci, kterou poprvé oznámil již v dubnu slovenským Hospodárským novinám.

Eliška Hradilková Bártová konstatuje, že v dané chvíli ovšem k převodu nedošlo, vlastnictví klubu je tedy stále rozvrstveno mezi kyperské společnosti, a není tak jasné, komu patří.

Podle dostupných údajů Deníku N stojí za kyperskou firmou ACSP Holding Limited, která drží majoritní podíl ve Spartě, tyto kyperské společnosti: Neevas Investment (40,25 %), Entris Equity Limited (25,22 %), Mustand Investment Ltd. (17,05 %), Rigoberto Investments (16,49 %) a slovenské občanské sdružení J&T Sport Team, o.z. (0,99 %). U většiny firem se podle Deníku N lze dostat ke konkrétním jménům dostáváme – není však mezi nimi ani Křetínský, ani J&T. Vlastníkem kyperských firem Entris Equity a Neevas je rodina Plevků ze Slovenska. Další kyperskou společnost Mustand si vlastnicky dělí opět Slováci Zuzana André, Mário Selecký a Katarína Tkáčiková. Oba posledně jmenovaní působí jako projektoví manažeři ve finanční skupině J&T.

Tají se skuteční vlastníci?

Deník N zdůrazňuje, že se k současné vlastnické struktuře nechtěla vyjádřit ani jedna z klíčových postav kolem Sparty. „Není tak zřejmé, zda klub vlastní zmínění lidé, či jen zastupují zájmy J&T, nebo zda zastupují zájmy někoho jiného, kdo si nepřeje být vidět,“píše Eliška Hradilková Bártová.

Podle zjištění Deníku N byl před deseti lety, v roce 2009, jediným majitelem akcií kyperské firmy Křetínský, posléze však vlastnictví převzalo již zmíněné slovenské občanské sdružení J&T Sport Team, které jej drželo až do roku 2018. Tehdy se akcie roztříštily podle výše uvedeného schématu mezi síť kyperských společností.

Experti spekulují, proč se tak loni stalo? Kvůli snaze skrývat původního majitele? Kvůli tomu, že tzv. „bílí koně“ drží podíly ve Spartě pro někoho, kdo chce zůstat v utajení?

Měla mít Sparta stejného čínského (spolu)majitele jako Slavia?

Server efotbal.cz má ještě jedno možné vysvětlení. Ryze sportovně technické. Před časem se totiž chystala do společnosti J&T vstoupit čínská firma CEFC, jež vlastnila největšího rivala Sparty – pražskou Slavii. To, že začátkem roku 2018 centrální Česká národní banka tuto transakci kvůli svým pochybnostem o původu peněz CEFC nepovolila a že se situace zcela otočila a J&T naopak v květnu 2018 na jistý čas převzala společnost CEFC Europe, je věc jiná.

Jistý čas ovšem hrozilo, že by Sparta a Slavia mohly mít stejného majitele, což regule Evropské fotbalové unie (UEFA) v jejích soutěžích striktně zakazují. Tohle se začátkem 21. století stalo i pražské Slavii, kterou stejně jako londýnský Tottenham Hotspur tehdy vlastnila britská investiční skupina ENIC. Akcie Slavie, jež se shodou okolností v letech 2006 a 2008 právě s Tottenhamem dvakrát v evropských pohárech utkala, byly proto zaparkovány v kontroverzní společnosti Key Investments, jejíž představitelé později stanuli před českými soudy a slávistický klub na počátku druhé dekády 21. století dokonce se kvůli tomu dostal až na pokraj bankrotu.

Ten jistě nyní Křetínského Spartě nehrozí, ovšem hustá spleť hlavně kyperských firem v pozadí je zajímavá a skýtá řadu dosud nezodpovězených otázek.

Komplexní analýzu o patnácti letech Daniela Křetínského ve Spartě od roku 2004 do současnosti si pak můžete v novém čísle magazínu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 13. června 2019.