Rada je ze změn pravidel rozložen: Pro mě to asi bude znamenat hodně žlutých karet

Rada je ze změn pravidel rozložen: Pro mě to asi bude znamenat hodně žlutých karet

Šedesátiletý trenérský nestor v jabloneckých službách Petr Rada má za sebou tradiční předsezonní tiskovou konferenci. Šéf Hübschmana, Jugase, Doležala a spol. se na ní dotkl hned několika zajímavých témat, s tím, že ty nejzajímavější z nich nabízí také oficiální stránky severočeského celku fkjablonec.cz.

O hodnocení kratší letní přípravy...

"Na můj vkus byla příprava hodně krátká. Hráči měli i kratší dovolenou, takže tréninkové manko neměli zas tak veliké. Přišlo víc hráčů a je to trochu složitější z hlediska sehrání. Příprava proběhla celkově jak jsme chtěli. Jen nás mrzí zranění Kubisty, Jugase a Tsurikova, ta jsou bohužel dlouhodobějšího rázu. V domácích podmínkách jsme dbali na kondiční stránku, přišly k tomu zápasy v abnormálním vedru. Domácí duely jsme výsledkově zvládli, i když to herně nebylo optimální. V Rakousku jsme narazili na týmy, které májí svou kvalitu. Na herním soustředění jsme nevyhráli ani zápas, což je škoda. K utužení kolektivu nám ale soustředění pomohlo."

O nových úpravách v pravidlech...

"Pro mě to bude asi hodně žlutých karet. Pravidla se dobou mění, ale nejsem toho zastáncem. Nechme fotbal fotbalem. Dřív stadion tleskal, když někdo udělal skluz, dneska je to považováno jako nebezpečná hra. Pomalu vidím, že za dva roky bude fotbal nekontaktním sportem a hráčů se nebudeme moci dotknout. Teď ty pravidla, zeď a hráči tři metry od ní. Nohou si to vlastní hráč kopne do ruky a není to ruka. No, pro mě je to neohrabanost, dřevák. Sem z toho rozloženej. Ale musíme to akceptovat, bude to složité, protože těch pravidel je hodně. Hlavně aby ty pravidla znali i lidi."

O ambicích před novým ročníkem...

"Díval jsem se do minulosti. Většinou je to o tom, že se tým nemění, aby to šlapalo. Dřív to takhle fungovalo v Brně či na Bohemians, na Spartě dělali jeden titul za druhým se stejným trenérem a s maximálně jednou dvě změnami. My jsme teď udělali změn šest. Chci apelovat na lidi, naši hráči dokázali za poslední dva roky obsadit třetí a čtvrté místo v lize a hrát Evropskou ligu. Za to jim patří dík. Lidi teď přijdou na fotbal a budou říkat, jak je možné, že to nejde. Kdyby měli ten problém, tak jim vzkazuju, ať přijdou za mnou a já jim to vysvětlím. Každý si musí uvědomit, že určitá změna něco stojí. Musí přijít trpělivost a ta musí být i u diváků. Podívejte se na Real Madrid, prodal Ronalda a kde je. Dal jsem si na papír hráče, které jsme prodali za rok a půl a dělá to jedenáct jmen. Přišly změny a chce to určitý čas. Fanouškův věřím, že nám v tom pomůžou. Cíle máme ty nejvyšší, bylo by špatné z něčeho cukat. Máme na to hrát do první šestky. Bude záležet na naší trpělivosti."

O druhém předkole Evropské ligy...

"Tak daleko ještě nekoukáme, teď máme před sebou ligu. V hlavách to máme, možní soupeři to jsou pro nás docela neznámá, budeme je mapovat a pojedeme se tam podívat. Postup do základní skupiny z předkol je hodně těžký. Budeme chtít jít co nejdál, ale musíme být trochu realističtí. Česká liga, Evropská liga i MOL Cup, všechno to jsou soutěže, kde budeme bojovat."

O pátečním startu proti Bohemians 1905...

"Napnutí před startem má asi každý. Bude to pro nás nesmírně těžké utkání, protože vstupy do soutěže jsou hodně důležité. Musíme tam dát více bojovnosti. Hráči nesmí být nervózní, protože by jim to svazovalo nohy. Pokud budou hráči koncentrovaní, mělo by to fungovat. Atmosféra je dobrá."