Kaya má podle Jílka vítěznou mentalitu a je rozeným vůdcem, s Kangou měl 5 hovorů a cení jeho inteligenci

Kaya má podle Jílka vítěznou mentalitu a je rozeným vůdcem, s Kangou měl 5 hovorů a cení jeho inteligenci

Na středeční tiskové konferenci Sparty nový hlavní kouč Václav Jílek prozradil, že je kádr jeho áčka téměř uzavřený. Pootevřené dveře nechává pouze scénáři, kdyby se na trhu objevila nějaká příležitost, jíž by slavné letenské "S" mohlo využít...

Na čem všem třetí tým uplynulého ročníku Fortuna:ligy v posledních čtyřech týdnech pracoval nejvíce? "Primárně jsme chtěli změnit herní přemýšlení hráčů. To se nám podařilo. Ještě hodně práce nás ale čeká v systému hry, tam to musí jít postupná. Ale hráči reagují dobře. O sestavě na Slovácko mám jasno z osmdesáti procent. Zapracovali jsme i na obranných standardkách, jednoznačně největší problém ale máme ve finální fázi. Tam nás tlačí bota, ale přisuzuji to i náročnému programu. Věřím, že v neděli to bude daleko lepší," připomněl první kolo někdejší stratég Sigmy Olomouc.

Jak to momentálně vypadá se sparťanskou marodkou? "Z dlouhodobých marodů je nejdál Matěj Pulkrab, mohl by stihnout konec podzimu. Ostatní tři, Dočkal, Panák a Drchal, podle mého názoru podzim nestihnou. I s ohledem na velké množství absencí v průběhu přípravy bylo těžké udělat si obrázek o všech hráčích. Do detailů hráče poznáme, až ve chvílích, kdy se nebude dařit. Zdravotní stav hráčů na startu není ideální, ale kádr se postupně plní. Jedná se zejména o zdravotní problémy dlouhodobého charakteru. Uroš Radakovič už s námi trénuje a u Martina Frýdka to také není na delší dobu," pokračoval šéf Štetiny, Nity, Tetteha a spol.

Právě zmíněný Frýdek bude kapitánem, s tím, že jeho zástupci budou Costa a Kozák. "Kapitán je pro mě hráč, který by měl mít určitě sepětí s týmem. To pro mě jednoznačně splňuje Martin Frýdek, svou kvalitou i sparťanským srdcem. Jeho zástupci budou Libor Kozák a Costa," pokračoval šéf letenské lavičky, jenž se ještě vrátil k vydatnému letnímu posílení, které přiválo do Generali arény šest nových tváří...

"Martina Graiciara jsme brali proto, že splňuje naše požadavky. Je to mladý hráč s potenciálem, je univerzální, typologicky je jiný fotbalista, než naši současní útočníci. Může nám pomoci a přinést něco jiného. Nehledali jsme primárně vysoké hráče, ale to, že naše posily mají svou výšku, je přidaná hodnota. Fyzická síla bude hrát v sezoně důležitou roli, dává nám to další možnosti. Spartu tlačila bota v standardních situací, tam teď máme víc možností."

Jedním ze staronových jmen je Semih Kaya, jenž může po hostování v Galatasaray dokonce aspirovat na základní sestavu. "Semih Kaya má vítěznou mentalitu, působí na mužstvo velmi dobrým dojmem. Je to rozený vůdce. Svou roli na hřišti v přípravě zvládl a rozhodně je to hráč, se kterým počítáme," nechal se druhou červencovou středu slyšet spolupracovník Tomáše Rosického, jehož cílem je získat důvěru fanoušků a respekt soupeřů, což v minulosti nebylo.

Se svým mužstvem chce hrát aktivně, víc než v minulosti. A pomoci by mu v tom měl i záložník Guélor Kanga. "Kanga je jeden z nejlépe technicky vybavených hráčů, inteligentní na hřišti i mimo něj. Je nespoutaný, má rád míč, má vlastní vnímání fotbalu. Měli jsme spolu pět pohovorů, mám z jeho reakcí dobrý pocit. Není s ním žádný problém, plní naše záměry," uzavřel Jílek, který dává v otázce brankářů velké slovo Mariu Galinovičovi, s tím, že má Sparta neuvěřitelně vyrovnanou dvojici a o tom, kdo nastoupí v nedělním prvním kole, se rozhodne až těsně před utkáním.