Slovácko na úvod sezóny šokovalo Spartu! Budějovicím se návrat do ligy nepovedl, Komličenko spasil Boleslav

První česká fotbalová liga má vzhledem k systému baráže letos jen jednoho nováčka, tomu se ale návrat po několika letech mezi elitu nepovedl, prohrál totiž s Opavou. Špatně začala i Karviná, která se díky barážovému systému v první lize udržela a první tři body v sezóně slaví Mladá Boleslav. Sparťanskému trenérovi Václavovi Jílkovi debut v A týmu Sparty nevyšel, letenští na úvod sezóny prohráli se Slováckem 0:2.

Od Dynama České Budějovice ani od Opavy se letos žádné zázraky nečekají a od prvního kola je jasné, že budou oba týmy bojovat o záchranu. Proto se může vzájemné utkání hned v 1. kole dost promítnout na závěrečné tabulce na druhém konci. Slavit může ligou více otrkaná Opava, která v Českých Budějovicích vyhrála 1:0. Jedinou branku vstřelil v 32. minutě křídelník Jurečka.

Mladá Boleslav, účastník předkola Evropské ligy a jednoznačný favorit utkání, se proti Karviné dlouho trápila. Poslední půlhodinu navíc mužstvo trenéra Františka Straky dohrávalo po červené kartě Marka Hanouska v deseti. V 82. minutě byla ovšem odpískána penalta ve prospěch středočeského celku a z ní se nemýlil suverénně nejlepší střelec loňského ročníku Nikolaj Komličenko, jenž otevřel svůj gólový účet a zároveň vystřelil Mladé Boleslavi první tři body v sezóně.

Spartě debut pod novým trenérem Václavem Jílkem nevyšel a bodový účet si zatím neotevřela. V duelu proti Slovácku šli na Letné do vedení už v 19. minutě zásluhou Kalabišky hosté. O deset minut později navíc na 2:0 zvýšil Daníček a Sparta měla zaděláno na velký průšvih. Slovácko vedení 2:0 po celé utkání udrželo a poprvé v historii na Letné zvítězilo, připsalo si zároveň první tři body v sezóně.

Fortuna liga, 1. kolo:

Dynamo České Budějovice - Opava 0:1 (0:1)

Branka: 32. Jurečka
Žluté karty: 45. Dedič, 60. Mondek, 78. Šulc, 87. Stáňa (všichni Opava)
Domácí: Staněk – Čolić, Havel, Novák, Kladrubský – Javorek, Havelka (79. Táborský) – Mršić, Mustedanagić (67. Martan), Provod – Ledecký, trenér: Horejš
Hosté: Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Řezníček (57. Šulc), Zavadil – Jurečka, Jursa, Mondek (77. Stáňa) – Dedič, trenér: Kopecký
Diváci: 4 381
Rozhodčí: Ginzel – Vlček, Hock

Mladá Boleslav - Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 82. Komličenko (pen.)
Žluté karty: 13. a 62. Hanousek, 15. Janečka, 18. Kouřil, 80. Rundić (všichni Karviná)
Červená karta: 62. Hanousek (Karviná)
Domácí: Šeda – Fulnek, Pudil, Takács, Túlio – Wiesner (59. Ladra), Matějovský (77. Auer), Hubínek, Bucha (46. Budínský) – Mešanović, Komličenko, trenér: Weber
Hosté: Pastornický – Ndefe, Kouřil, Rundić, Čonka – Hanousek, Janečka (61. Dramé) – Galuška (71. Petráň), Lingr, Puchel (88. Weber) – Šašinka, trenér: Straka
Diváci: 3 728
Rozhodčí: Proske – Kotík, Caletka

Sparta Praha - Slovácko 0:2 (0:2)

Branky: 19. Kalabiška, 30. Daníček
Žluté karty: 80. Plavšić – 33. Dvořák, 47. Daníček, 73. Kalabiška, 75. Navrátil
Domácí:  Nita – Zahustel (46. Plavšić), Štetina, Kaya, Hanousek – Sáček – Hložek, Kanga, Trávník (78. Graiciar), Karlsson (36. Tetteh) – Kozák, trenér: Jílek
Hosté: Trmal – Juroška, Hofmann, Šimko, Reinberk – Daníček – Petržela (66. Sadílek), Navrátil (75. Vasiljev), Havlík, Kalabiška – Dvořák (90. Krejčí), trenér: Svědík
Diváci: 14 155
Rozhodčí: Houdek – Mokrusch, Hrabovský