Nejekologičtější klub na světě Forest Green Rovers: Zeleněji už to nejde

Nejekologičtější klub na světě Forest Green Rovers: Zeleněji už to nejde

Pivo a párek. To k fotbalu patří. Ale při návštěvě utkání klubu Forest Green Rovers ve čtvrté nejvyšší anglické lize na něj zapomeňte. Místo párku dostanete veganský burger nebo humus, případně pečenou dýni nebo řepu. Zato však uvidíte zeleň, kam se se podíváte. A nejde jen o trávník. Zelené jsou zábradlí na tribunách, sedačky, samozřejmě dresy domácích hráčů, ale i dobíjecí stanice pro elektroauta v areálu stadionu. „Zeleněji už to nejde,“ říká slogan Forest Green Rovers. Vítejte v údajně nejzelenějším a nejekologičtějším fotbalovém klubu na světě.


Mohla by to být pohádka o… Vlastně o čemkoliv. Ale začněme zeměpisně-fotbalově. Ve čtyřech anglických profesionálních ligách (Premier League, Championship, League One, League Two) se nehraje v menším městečku než je Nailsworth, které leží 170 kilometrů západně od Londýna a právě v něm sídlí Forest Green Robers. Má 5800 obyvatel a téměř všichni by se vešli do hlediště stadionu s názvem The New Lawn, jehož oficiální kapacita činí 5141 diváků.

Na fotbal se v idylickém prostředí lesů a nedalekého Bristolského zálivu chodilo už od roku 1889. Většinou po stovkách, málokdy přesáhla v regionálních soutěžích návštěva tisícovku. Tak tomu bylo dlouhých 125 let. Pak se situace změnila. Protože Rovers jsou prostě jiní. Mají svérázného majitele, jsou zelení a nabízejí něco, co nikdo jiný na světě.

Kdo je Dale Vince?

To je právě ten majitel. Do školy přestal chodit v 15 letech, pak vyrazil na cesty a toulal se po světě s batohem na zádech. Dlouhé roky, během kterých pozoroval, co nového se děje, v čem by mohl prorazit. Přišel na to a přestože se mu všichni na začátku posmívali a měli ho za blázna, on „skočil“ do byznysu větrných elektráren a obnovitelných zdrojů. Během nemnoha roků se z něj stal multimilionář (v librách). A tak v roce 2010 vstoupil majetkově do klubu Forest Green Rovers. Nejprve jako manažer, krátce na to jako většinový vlastník a předseda představenstva. Od té doby buduje i s podporou vlastní společnosti Ecotricity klub a sní o postupu do vyšší a vyšší ligy.

Nespěcháme nahoru

S příchodem Dala Vinceho (57) se klub začal posouvat ligami vzhůru. Průlom zažil na konci sezony 2016-2017, kdy zvládl baráž a poprvé v historii postoupil do League Two, čtvrté nejvyšší a poslední profesionální soutěže v Anglii. „To pro nás byl první velký krok,“ říká Dale Vince o postupu a doufá, že by neměl být poslední: „Ano, chceme výš, ale nejprve si musíme na čtvrtou ligu zvyknout.“ To se během dvou sezon zdařilo a před pár týdny Rovers bojovali v baráži o postup do League One, tedy do třetí nejvyšší ligy. Bojovali, ale nepostoupili. „Nevadí, nespěcháme,“ poznamenává šéf, který během posledních let výrazně změnil image. Z vlasatého až bohémského borce se stal gentlemanem s krátkým sestřihem.

Za výsledky, jedním postupem a zlepšenou hrou stojí trenér Mark Cooper (50), na kterého nedá Dale Vince dopustit. Cooper sám měl bohatou hráčskou kariéru, během 22 let vystřídal 17 klubů, ale nikdy se nedostal tak výkonnostně daleko a vysoko jako jeho otec Terry, která válel i za anglickou reprezentaci. „Už to, že s tímto vesnickým klubem hrajeme League Two je vlastně neuvěřitelné,“ raduje se Cooper, který by rád, aby šéf investoval nejen do klubu jako takového, stadionu, ale především kádru. „Vím, že to něco stojí, ale lidé o tom mluví,“ doplňuje Cooper.

Rekordní příjem

Ví, že na nějaké posily „přinesl“ peníze i on sám. Tím, že v posledních měsících „vypiplal“ Christiana Doidgeho, který v minulé sezoně svými patnácti góly zachránil klub ve čtvrté lize, ale v lednu letošního roku přestoupil do Boltonu za rekordní částku milionu liber. „Snad se něco podaří a pustíme se do dalšího ročníku League Two s nějakými posilami,“ přeje si Cooper. O zabudovávání nováčku do týmu ví své. Před právě skončenou sezonou se mu jich hlásilo deset. A hned se objevil nový hrdina, který okouzlil fanoušky – třicetiletý střední útočník Reuben Reid, mající kořeny na Jamaice.

Trávník bez chemie

A jak je to s tou zelenou a ekologií? Jako první fotbalový klub na světě dostali Forest Green Rovers ocenění od OSN, že pracují „klimaticky neutrálně“ a mohou používat pojmenování nejekologičtější klub planety. Přirozeně využívají maximum přírodních zdrojů energie, například tím, že střechy tribun a kabin pokrývá 180 solárních panelů. Ty pohánějí také první robotickou sekačku fotbalových trávníků s názvem Etesia. Ta „připravila“ o práci tamního trávníkáře, protože využívá technologii souřadnic GPS a přesně ví, kdy a v kolik má „vyrazit“.

Správci jiných stadionu i v dalekém okolí se pídí po tom, jak se v Nailsworthu podařilo vypěstovat tak kvalitní trávník bez chemikálií.

Samozřejmostí jsou dobíjecí stanice pro elektrovozidla přímo před kabinami a vedle hřiště. Ale hráči nemají (zatím) povinnost jezdit vozy na elektrický pohon.

Celý příběh klubu Forest Green Rovers si přečtěte v čísle magazínu Hattrick, které je právě na trhu.