Mladé béčko Slavie vlétlo do ČFL jako uragán! Staví přitom na náročném herním stylu kouče Trpišovského

Mladé béčko Slavie vlétlo do ČFL jako uragán! Staví přitom na náročném herním stylu kouče Trpišovského
OBSAHUJE OHLASY

Dva zápasy, šest bodů a skóre 11:3. Byť je slávistické béčko postaveno především na mladících, pro které jde o první větší kontakt s dospělým fotbalem, do nového ročníku ČFL vstoupilo báječně. Stojí za tím i nastolená strategie. Tým se snaží kopírovat náročný herní styl, s jakým sklízí úspěch výběr pod vedením trenéra Jindřicha Trpišovského. A zatím to funguje.

Už to naznačil před sezonou člen sportovního vedení klubu Jiří Bílek. B-tým se obnovoval s tím, že bude primárně sloužit potřebám prvního týmu, a to obousměrně. Tudíž, pokud bude potřeba sáhnout pro doplnění kádru A-týmu do béčka, hráči musí být zvyklí a připravení na náročnost, intenzitu a systém, který vyžaduje kouč Trpišovský. Tomu je přizpůsoben i styl, jakým se béčko prezentuje hned na startu sezony.

Do ČFL vstoupila sešívaná rezerva drtivým vítězství 7:2 nad hřišti prvního z pražských rivalů – Admiry. Pod úspěšný vstup se podepsal i kvartet posil z prvního týmu - Jaroslav Zelený, autor dvou branek Stanislav Tecl a Alexandru Baluta s Peterem Olayinkou, kteří se také zapsali do listiny střelců. O kvalitě a síle mladého mužstva mělo větší vypovídající hodnotu až následný střet v Xaverově s Vltavínem.

V základní sestavě totiž nastoupili s výjimkou zkušeného odchovance Michala Švece samí někdejší starší dorostenci, kteří si na dospělý fotbal teprve zvykají. V těžké zkoušce ovšem obstáli. Třetím uplynulého ročníku ČFL porazili s přehledem 4:1.

„Do zápasu jsme šli vzhledem k soupeři s určitým respektem, ale zároveň jsme byli namotivovaní k tomu, abychom získali další tři body. Soupeř měl hlavně v první půli velké mezery mezi obrannou a záložní řadou, čehož jsme využívali a aktivní hrou Vltavín přehrávali,“ řekl pro eFotbal.cz k utkání kapitán Tomáš Vincour. „Úspěch jsme slavili hlavně díky pohybu a rychlosti, kdy se soupeř nestačil přesouvat. Vypracovali jsme si díky tomu spoustu šancí,“ doplnil další člen obrany Daniel Kosek.

Dominance na míči, přesná kombinace a spousta náběhů

Jedenáct nasázených branek ve dvou zápasech rozhodně nejsou náhodou. Stejným způsobem se mladý výběr pod vedením trenéra Martina Hyského hodlá prezentovat i nadále. „Hrajeme velmi náročný herní styl, který vyžaduje velké množství náběhů a přesnou kombinaci. Samozřejmě chceme hrát po vzoru našeho A-týmu, být dominantní na míči. Zatím se nám to daří a jsme rádi, že jsme efektivní v koncovce,“ těší Koska, jednoho z mnoha mládežnických reprezentantů ve slávistickém béčku.

V něm hrají prim talentovaní hráči ročníků 2000 a 2001, o nichž se v Edenu mluví v superlativech. V minulé sezoně většina z nich pomohla nasměrovat devatenáctku k triumfu v lize staršího dorostu. Právě fakt, že se spolu mezi sebou dobře znají a mnohdy vědí, co od sebe očekávat, jim na hřišti pochopitelně dost pomáhá.

„Dá se říct, že už jsme spolu pohromadě několik let, buď jsme tvořili společný tým, nebo jsme se pravidelně potkávali na Xaverově. Všichni se známe už dlouho. Hodně zkušeností nám předávají i Míra Podrazký s Míšou Švecem, kdy mezi s sebou máme všichni velmi dobrý vztah a to je základ, ze kterého můžeme těžit,“ zdůrazňuje osmnáctiletý Vincour, který se na zmíněném dorosteneckém titulu rovněž podílel. „Právě z týmovosti a individuální kvality těžíme nejvíc,“ dodává jeho stejně starý parťák z obrany a další člen mistrovského týmu.

Ideální soutěž na 'rozjezd'

Z nového ročníku ČFL jsou sice odehrány teprve dvě úvodní kola, nicméně nejen mladí slávisté už poznali, jak moc je třetí nejvyšší soutěž odlišná od dorostenecké ligy, potažmo mládežnického fotbalu.

„Vůbec se to nedá srovnávat. V ČFL je vše rychlejší, taktičtější, podstoupíte mnohem víc soubojů, nikdo nikomu nenechá nic zadarmo,“ vyjmenoval hlavní důvody Vincour. „Pro nás, mladé hráče, je to nejlepší možný rozjezd do 'velkého' fotbalu. Jde o tvrdou a náročnou soutěž, ale máte zase více prostoru, v dorostu je vše takové hektické,“ přidal svůj postřeh Kosek.

I z důvodu přechodu a zvykání si na dospělý fotbal obě opory slávistického B-.týmu těší, že se jim vstup do sezony vydařil. „Výsledkově to ani lépe dopadnout nemohlo. Jsme rozhodně rádi za to, jak jsme první zápasy zvládli a chceme takhle pokračovat i nadále,“ vyhlíží další třetiligové souboje kapitán ambiciozního týmu Tomáš Vincour.

S béčky ligových lídrů drží v ČFL krok nováček s koučem, co uchránil Slavii od potupy