Slavia do roka a do dne podruhé v Lize mistrů? Je třeba opakovat „scénář Ajax“ a zapomenout na Šachtar Doněck

KOMENTÁŘ

„Zelená do LM“, „To voní nadějí!“, „Do Ligy mistrů svítí zelená“. Takto optimistické titulky jsme mohli číst v českých novinách po úterní večerní výhře pražské Slavie v rumunské Kluži 1:0 v úvodním utkání 4. předkola/play off Ligy mistrů. Ano, zelená barva třetích „pekingských“ slávistických dresů to nabízela, ale ještě nic hotovo není. Už dvakrát totiž stejný výsledek z úvodního zápasu play off přivezla, v postup ho ale proměnila jen jednou. Před dvanácti lety v srpnu 2007 na Strahově v památné odvetě se slavným Ajaxem Amsterdam (2:1). Naopak sedm let předtím, v srpnu 2000 to na stejném stadionu se Šachtarem Doněck nevyšlo (0:2 po prodloužení). Nyní by to chtělo opakovat „scénář Ajax“.

V srpnu 1996, už před 23 lety, se Ciprovi slávisté pokusili postoupit do slavné a milionářské Champions League poprvé. Po debaklu v Curychu s tamními Grasshoppers to ale hrubě nevyšlo (0:5, 0:1).

Chyběly dvě minutky…

Při druhém pokusu to bylo už velmi blízko. Gólem Ivo Ulicha dvě minuty před koncem vyhrála Slavia na Ukrajině nad doněckým Šachtarem 1:0, doma stačila jakákoli remíza.

Dne 22. srpna 2000 ještě v 90. minutě drží červenobílí postupový výsledek 0:0, Radek Černý, dnešní trenér slávistických brankářů, se na Strahově činí, jak se dá. Navíc Jiří Lerch může pár minut před koncem vstřelit rozhodující gól a postup pojistit. Při své střele však zaváhá. Hlavní tribuna na strahovském stadionu už oslavuje kýžený postup skandováním jména hlavního trenéra: „Franta Cipro!“

Anglický sudí Irvine nastavuje jen dvě minuty. Jenže na začátku nastavení kope Doněck roh, stoper Libor Koller soupeři ještě džentlemansky přinese míč… Radek Černý balon po rozehraném rohu posune jen před sebe a Vorobjej (rusky Vrabec) mu ho vrátí do brány – 0:1… Jde se do prodloužení, v němž dominuje psychicky posílený Šachtar a Atělkin nedovolí ani penaltový rozstřel – 0:2 znamená pro tehdejší Slavii velkou sportovní i ekonomickou tragédii.

V roce 2001 troskotá Slavia na Panathinaikosu Atény (1:2, 0:1), v roce 2003 na Celtě Vigo (0:3, 2:0), v roce 2005 na bruselském Anderlechtu (1:2 a 0:2).

Čarodějové Vaniak a Vlček

Až přichází šestý pokus v srpnu 2007. Tým s Čarodějem Martinem Vaniakem v brance, dnešním vedoucím týmu Stanislavem Vlkem či expertem ČT Erichem Brabcem senzačně vyhrává 1:0 v Amsterdamu nad sebevědomým Ajaxem, když David Kalivoda promění v Nizozemsku penaltu. Martin Vaniak naopak soupeři, podobně jako Ondřej Kolář v Kluži, pokutový kop zneškodní!

Jenže slavný Ajax v sestavě mj. se Stamem, Huntelaarem či dnešní útočnou uruguayskou hvězdou Barcelony Luisem Suárezem zůstává favoritem. Stanislav Vlček sice ve 22. minutě pošle Slavii do vedení, ovšem právě Suárez za jedenáct minut vyrovná na 1:1.

A Ajax, hlavně ve druhé půli, na Strahově tlačí. Vaniak v bráně předvádí jeden kouzelnický zákrok za druhým. A pak to přijde, v 86. minutě posune na hraně šlapáku míč Stanislavu Vlčkovi Tavares a slávistický útočník v životním sólu technickým dloubáčkem překoná nizozemského reprezentačního gólmana Maartena Stekelenburga. Strahov málem spadne! Jak se to zpívá ve slávistické hymně: „Všechno to, v co jsme kdy věřili, stane se - a to za chvíli!“ Středa 29. srpna 2007, kdy Slováci jako obvykle po 2. světové válce, slavili své národní povstání, se také stala slavným dnem dějin SK Slavia Praha.

První a zatím poslední historický postup do Slavie do Champions League je skutečností. Ve skupině s Arsenalem, Sevillou a Steaou Bukurešť získá Slavia pět bodů, skončí v ní třetí před věhlasným rumunským celkem a postoupí do jarní části Evropské ligy.

Další čtyři marné pokusy

Další pokusy však dopadnou opět marně, v roce 2008 Slavia končí po duelu s Fiorentinou (0:2 a 0:0), v roce 2009 se ani do play off nedostane, když v Edenu vypadne gólem v posledních vteřinách už ve 3. předkole Ligy mistrů se Šeriffem Tiraspol (0:0 a 1:1). V roce 2017 slávisty, již s čínskými majiteli, zastaví kyperský APOEL Nikósie (0:2 a 0:0) a v roce 2018 podruhé skončí už ve 3. předkole po duelech s Dynamem Kyjev (1:1 a 0:2), které ovlivnili i sudí.

Pokus číslo jedenáct (s CFR Kluž) byl tedy rozehrán výborně, ale pozor, devatenáct let starý strahovský souboj se Šachtarem Doněck, který si v roce 2000 v Evropě teprve dělal jméno, budiž varováním.

I Celtic Glasgow si po úvodní velmi nadějné remíze 1:1 v Kluži myslel, že už jeho postup do play off nic neohrozí. České cestovní kanceláře pořádaly do skotského hlavního města pro slávisty hromadné zájezdy. A asi patnáct příznivců červenobílých se na Facebooku pochlubilo, že Glasgow navštívilo přesto, že rumunský tým ve Skotsku v nevídané přestřelce nad Celtikem překvapivě zvítězil 4:3 a vyzval nakonec Slavii sám…

Šmicer: Zatím jen poločas

Před dvanácti lety u slávy s Ajaxem byl i navrátilec a liverpoolský vítěz Ligy mistrů z roku 2005 Vladimír Šmicer. Byť ve strahovské odvetě musel už ve 13. minutě kvůli zranění střídat.

„Od Kluže jsem čekal jiný výkon. Spíš takový, jaký předvedla po změně stran. Tedy vyšší presink, nutit Slavii k chybám. K tomu se však v prvním poločase nedostala. Bylo jasné, že pak musela přijít nějaká protiakce. Kluž věděla, že pokud bude takhle pokračovat, prohraje si postup už v úvodním zápase. Musela něco změnit a s utkáním něco udělat. To se jí relativně podařilo. Slavia ztratila pár míčů, znejistěla a Rumuni se otřepali,“ konstatuje ve čtvrtečním rozhovoru pro deníku Sport Vladimír Šmicer.

Slávistické „Štístko“ ovšem v závěru svého interview varuje. „Všichni víme, že to je jen poločas. Kluž se v Edenu rozhodně nevzdá. V Praze bude muset vstřelit gól. Z druhé strany, jakmile Slavia skóruje, bude mít obrovskou výhodu. Navíc bude cítit velkou podporu hlediště. Nejdůležitější je však zjištění, že slávisté nevyhráli v Rumunsku náhodou. Ověřili si, že na Kluž mají. Pokud podají znovu dobrý výkon, měli by to dát. Jsem přesvědčený o tom, že ve středu v Edenu uvidíme hodně zajímavý zápas. Nic ale není rozhodnuté,“ připomíná znovu Šmicer.

Středa 29. srpna 2007 a středa 28. srpna 2019

Slavia poprvé a naposledy postoupila do základní části Ligy mistrů ve středu 29. srpna 2007, odveta s CFR Kluž se hraje ve středu 28. srpna 2019. Tedy bez jednoho dne přesně po dvanácti letech. Tuctová záležitost by rozhodně být neměla.

Jedna výjimka tu ale přece jen. Zatímco v srpnu 2007 dělilo pražskou odvetu od prvního duelu v Amsterdamu čtrnáct dní (mezi tím hrálo Brücknerovo Česko ve středu 22. srpna 2007 přátelský zápas v Rakousku – 1:1), nyní je mezi dvěma střetnutími s Kluží jen týden a den.

Alespoň to čekání není tak dlouhé, pamatuji se, jak tehdy slávistické fandy budil ze snů tehdy báječný kanonýr Huntelaar. Zbytečně.