Sparta se cítí poškozena ve čtyřech ze 7 ligových duelů a napsala otevřený dopis fotbalovému vedení

Sparťanské představenstvo vyjádřilo znepokojení nad tím, jak se v dosavadním průběhu Fortuna:ligy vedou zápasy proti letenskému "S" ze strany rozhodčích.

Nejslavnější tuzemská značka zdůraznila, že svým prohlášením nechce omlouvat neuspokojivé výsledky A-týmu kouče Václava Jílka, ani nedostatečnou sportovní výkonnost některých hráčů. Na řešení nápravy už se v Generali aréně údajně intenzivně pracuje...

Sudí však leží aktuálně sedmému týmu prvoligového peletonu v žaludku a proto předkládáme sparťanské vyjádření ze stránke sparta.cz v plném znění...

"Způsob řízení utkání ze strany rozhodčích představuje zásadní problém. V dosavadním průběhu ligové sezony vytvářejí sudí vysoce nestandardní prostředí, ve kterém ovlivňují regulérnost průběhu celé nejvyšší soutěže a poškozují pověst fotbalu v očích veřejnosti.

Konkrétně v případě ACS byl ze sedmi odehraných soutěžních utkání náš klub ve čtyřech opakovaně závažně poškozen v klíčových momentech. Ve všech případech šlo navíc o situaci, kdy byl na utkání přítomný VAR, což činí tato poškození o to méně omluvitelná a pochopitelná.

Konkrétně hovoříme o těchto situacích:

Dynamo České Budějovice – AC Sparta Praha

35. minuta – Faul domácího hráče Mršiće na Michala Sáčka neposouzen jako pokutový kop pro ACS (za stavu 0:1 z pohledu AC Sparta Praha).
44. minuta – Gól Adama Hložka zrušen pro údajný faul na brankáře hráčem Krejčím. Ten byl přitom sám faulován hráčem domácích Javorkem (průběžný stav 0:1).

FK Mladá Boleslav – AC Sparta Praha

79. minuta – Neodpískaný pokutový kop ve prospěch ACS po faulu Matějovského na Štetinu (průběžný stav 2:3).

AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava

27. minuta – Nedošlo k vyloučení hráče hostí Kuzmanoviće po úderu do obličeje hráče Mandjecka (průběžný stav 1:0).
28. minuta – Nevyloučení hráče hostí Smoly po surovém faulu na Trávníka (průběžný stav 1:0).
69. minuta – Neudělení druhé ŽK hráči hostí Procházkovi po faulu na Sáčka (průběžný stav 2:0).

FC Slovan Liberec – AC Sparta Praha

42. minuta – Neudělení druhé ŽK hráči Kačarabovi po faulu na Tetteha (průběžný stav 0:0).
54. minuta – Nesprávně nařízený pokutový kop ve prospěch Liberce (průběžný stav 0:1).

Celkový počet chybných rozhodnutí je samozřejmě vyšší a týká se i ostatních utkání. Ve výše uvedených případech šlo však o pochybení, která mají jasnou schopnost zásadně ovlivnit, nebo přímo určit celkový výsledek zápasu. Oproti minulé sezoně se jedná zejména z pohledu situací, ve kterých byl zapojen VAR, o zásadní zhoršení.

ACS přitom zásadně odmítá, že by příčinou těchto pochybení měla být přímo technologie VAR, protože v porovnání s minulou sezonou nedošlo k žádnému zhoršení podmínek pro činnost VAR. Naopak zkušenost první sezony logicky měla vést ke zlepšení využití této technologie v právě probíhající sezoně. Příčinou zhoršení je tedy nekvalitní nebo tendenční práce rozhodčích."

Sparťanské vedení současně vyzývá Komisi rozhodčích FAČR, aby sjednalo okamžitou nápravu a zajistilo regulérnost dalšího chodu sezony. Fotbalová asociace, která nese za sudí finální odpovědnost, by podle Čupra, Kotalíka a spol. mělo dotyčné otázce věnovat nejvyšší prioritu.