Místo cesťáků už vyplácí regulérní výplaty a udivují 2. ligu. V čem tkví kouzlo nováčka z Líšně?

Místo cesťáků už vyplácí regulérní výplaty a udivují 2. ligu. V čem tkví kouzlo nováčka z Líšně?
OBSAHUJE OHLASY

Po šesti odehraných kolech se drží v horní polovině tabulky, hned po Hradci Králové nastříleli nejvíc gólů a stihli už potrápit i hlavní aspiranty na postup. Líšeň zatím při své premiérové účasti ve druhé lize rozhodně neplatí za otloukánka. Naopak je největším překvapením úvodu sezony. Portál eFotbal.cz se zaměřil na důvody, které stojí za vydařeným vstupem ještě nedávno čistě amatérského celku z Brna do profesionální soutěže.

Triumf v MSFL ještě sám o sobě nic neznamenal. Což o to, potřebnou licenci obdrželi v Líšni už dřív, aby ale mohli na možnost jít hrát poprvé v historii druhou ligu opravdu kývnout, bylo zapotřebí vyřešit a vyjednat celou řadu věcí. A moc času nebylo. Vedení v čele s Karlem Hladišem nelenilo. Získalo kýžený příslib finanční podpory ze strany města a úspěšně dopadla také jednání se zástupci Zbrojovky, se kterou skromný klub dlouhodobě úspěšně spolupracuje.

Až poté mohli Líšeňští poslat na patřičná místa přihlášku pro start v Národní lize. Pro účast se rozhodli i s vědomím, že hned po roce druhou nejvyšší soutěž opustí. Však také během letní přípravy padalo z úst trenéra Miloslava Machálka nejčastěji slovo záchrana. A bylo to logické. S tímto cílem vstupuje do sezony snad každý nováček. V případě přechodu z třetí do druhé ligy je vše ještě umocněné tím, že z amatérských klubů se musí stát kluby profesionální, nebo alespoň poloprofesionální. To je i případ Líšně.

Místo cesťáků regulérní výplaty

Při účasti v MSFL dostávali hráči odměnu formou proplacených cesťáků, to ve druhé lize nejde. Kluby mají povinnost vyplácet hráčům nejméně deset tisíc měsíčně. Asi nikoho nepřekvapí, že v Líšni, která se po celé republice proslavila před dvanácti lety vyřazením pražské Slavie v domácím poháru, mají tuto hranici nastavenou u většiny platů. Podle MF DNES bere nejštědřeji honorovaný borec v kádru brněnského klubu 30 tisíc korun.

Nic z toho ale nemá vliv na to, jakým způsobem se Líšeň prezentuje v prvních týdnech své druholigové příslušnosti. „Marvani“, jak se celku často přezdívá, jednoduše udivují a překvapují. Možná i sami sebe. Nekrčí u dna, jak by možná kdekdo očekával, ale po šesti kolech se drží s devíti body na šesté příčce. Jsou na tom dokonce o něco málo lépe než jejich slavnější sousedé ze Zbrojovky.

„V kabině panuje velmi dobrá atmosféra. Hodně nám pomohli výhry v Chrudimi a ve Vlašimi,“ poukázal na venkovní výhry záložník Marek Vintr, jenž v Líšni hostuje ze Zbrojovky. „Zjistili jsme, že může hrát a uspět s kýmkoliv. Neměli jsme svázané nohy a mohli hrát s čistou hlavou,“ doplnil se čtyřmi góly nejlepší střelec týmu a třetí nejlepší šutér celé soutěže.

Ten navíc dává důležité góly. V závěru zajistil svému týmu cenný bod v domácím super souboji s Hradcem Králové (3:3) a prosadil se i v Jihlavě, na půdě asi vůbec největšího favorita druhé ligy. V 87. minutě srovnal stav na 2:2, mladí Brňané ale nadějný výsledek neudrželi a minut před koncem inkasovali. „Byla to škoda,“ posteskla si po první porážce Líšně v sezoně další letní posila, brankář Martin Šustr. „Zase jsem ale získali nové zkušenosti a týmu to do dalších bojů pomůže. Důležité je, abychom se poučili a příště koncovku zvládli,“ ví gólman s deseti starty v první lize.

Diváci dvanáctým hráčem

I v konfrontaci s top týmy svěřenci kouče Machálka ukázali, jak se chtějí prezentovat. Žádné betonování či zoufalé bránění remíz. Kdepak. Atraktivní fotbal a aktivní hra – takový je plán odhodlaného nováčka. Dvanáct nastřílených gólů (jen Hradec jich má na kontě víc) hovoří za vše. Nebojí se hrát otevřenou partii. A zatím to evidentně funguje.

„Hrajeme svůj fotbal. Snažíme se prezentovat vlastní hrou, kluci jsou výborně kondičně připraveni. Když budeme dál sebevědomí, tak to bude v pořádku,“ nepochybuje líšeňská brankářská jednička. „Sedli jsme si jako parta. Jako nováček jsme mohli jen překvapit, což se nám zatím daří. Druhá liga je letos hodně vyrovnaná,“ přidal další důvod až nečekaně vydařeného vstupu do sezony Vintr.

Nováček těží i z podpory fanoušků. A ta není vůbec malá, právě naopak. Na druholigovou premiéru s Varnsdorfem si našlo cestu na stadion přes 1500 diváků, to samé na již vzpomínaný duel proti silnému Hradci. Na souboj s druhým nováčkem z Vyšehradu pak pořadatelé napočítali přes 1800 fandů v ochozech. Na druhou nejvyšší soutěž jde o vysoko nadprůměrná čísla.

„Myslím, že lidi z Líšně a okolí Brna ta nováčkovská euforie pohltila. Hrajeme pro diváka velmi zajímavý fotbal, takže je to baví. Navíc to není 1 500, nebo 1 800 'čumílků', kteří se jen přišli podívat. Většina fandí celí zápas, což je velká pomoc. Pro nás je to dvanáctý hráč. Euforie a nadšení je tu pořád cítit, užíváme si ji co nejvíc to jde,“ vysekl fanouškům poklonu Vintr. „Klobouk dolů před nimi, jak nás ženou dopředu. Pevně věřím, že je potěšíme o víkendu třemi body,“ vyhlíží sobotní domácí střet s Žižkovem Šustr.

Nejzvučnější jména v ČFL: Pátý nejmladší střelec Ligy mistrů, borci se starty v top ligách i vítěz Poháru UEFA

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.