Remíza v Opavě = KOLAPS SLAVIE, jak píše Sport? Spíš jde o lajdáctví a trenérsky nezvládnutý zápas

Remíza v Opavě = KOLAPS SLAVIE, jak píše Sport? Spíš jde o lajdáctví a trenérsky nezvládnutý zápas
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

„KOLAPS SLAVIE!“ hlásá k velké nevoli fandů červenobílých na sociálních sítích palcový titulek v deníku Sport pro remíze ligového lídra v Opavě (1:1). Tam Slezané, hrající skoro celý zápas o deseti, vyrovnali svou první pořádnou střelou na branku až v tříminutovém nastavení. Slávisté tak před balkánskou kvalifikační reprezentační přestávkou vedou ligu po 8. kole už jen o tři body, neboť plzeňská Viktorka vyhrála již v sobotu večer šťastnou Kopicovou tečovanou střelou v závěru utkání v Příbrami (2:1). A jelikož Sparta v nedělní večerní přestřelce se Sigmou Olomouc na Letné jen remizovala (3:3), rozdíl mezi pražskými „S“ je stále devítibodový. 

Šlo tedy v Opavě o slávistický kolaps? Nemyslím si. Spíš o lajdáctví, přehnané profesorství a také o prokoučování zápasu trenérem Trpišovským, který po vystřídání Stancia místo vyztužení zálohy (Ševčík, Baluta) poslal na hřiště postupně tři útočníky (Van Burena, Milana Škodu a Tecla) a přišel o tím o střed hřiště a pak i o dva cenné body.

Trpišovský: „Opavě jsme pomohli svým přístupem“

„Není nic staršího než včerejší vítězství a až budeme hrát v neděli ligu v Opavě, nikdo nebude řešit Ligu mistrů. Víme, jaký je fotbal a jak rychle se mohou věci změnit. Je důležité, abychom si vážili každého ligového vítězství, jako jsme si ho vážili před měsícem nebo před rokem, abychom nehledali spory a byli jednotní. Slavia zažila v minulosti obrovské rány a my si musíme vážit toho, co je tady a teď. Musíme svoji práci dělat co nejlépe,“ řekl Jindřich Trpišovský po středečním postupu Slavie do Ligy mistrů.

Jeho slova však v neděli nepadla u jeho svěřenců na úrodnou půdu. Věci se opravdu, hlavně v nasazení a celkovém úsilí, rychle změnily. Slavia ve velmi silné sestavě (mj. se Stanciem, Součkem i Hušbauerem) hrála od 13. minuty přesilovku, od 24. minuty vedla 1:0, ovšem místo patřičného důrazu v koncovce a houževnosti navzdory spoustě šancí nedala důležitý druhý gól, jako třeba v Teplicích (5:1), Českých Budějovicích (3:0) nebo proti Bohemians (4:0). Počínala si naopak lajdácky, profesorsky, hrála si na Brazilií. A jelikož to domácí Slezané, navzdory sérii předchozích nezdarů a navzdory dramatické situaci mezi vedením klubu, realizačním týmem i fanoušky, nezabalili a podržel je opakovaně skvělý brankář Šrom, tak se nakonec dočkali velmi nečekaného vyrovnání.    

„Vzhledem k našemu výkonu a přístupu si Opava vyrovnání zasloužila,“ přiznal trenér Slavie Jindřich Trpišovský. „Poslal jsem na hřiště tři ofenzivní hráče právě proto, aby v přesilovce přidali klíčový gól na 2:0, abychom se nemuseli o své hubené vedení strachovat. Bohužel, právě jeden z těch střídajících hráčů (Stanislav Tecl ztratil míč v nadějném přečíslení – pozn. aut.) udělal chybu, která vyrovnávajícímu gólu předcházela,“ postěžoval si Trpišovský. 

Při té brance ovšem výrazně chyboval i náhradní gólman Přemysl Kovář, který šel při opavském centru do ohně úplně mimo balon. „Měl chytat Ondřej Kolář, jenže ten si při rozcvičování zranil,“ vysvětlil slávistický kouč.

I Trpišovského na sociálních sítích někteří fanoušci viní z toho, že v závěru utkání střídal špatně, že měl místo Stancia poslat na hřiště jiného záložníka Ševčíka, že opavský duel byl typickým zápasem, v něm měl hrát druhý Rumun Baluta atd. 

Slavia hrála zatím jen se slabší půlkou ligy

I my jsme psali o tom, že Slavia vede ligu jasně a s velkým náskokem. Ano, ztratila po šesti výhrách a dvou remízách jen čtyři body z možných 24. Z osmi zápasů hrála navíc jen třikrát doma (z toho jednou bez diváků) a pětkrát venku. Jenže z osmi soupeřů, je sedm naskládáno v dolní polovině tabulky, pěkně od desátého do šestnáctého místa. Jen Sigma Olomouc je na konci první polovina osmá, protože stihla v závěru vyrovnat na Sparta na 3:3, jinak by byli úplně všichni dosavadní slávističtí protivníci kompletně seřazeni v té horší půlce pelotonu. 

Ale pozor, neproměňování šancí trápí Slavii už dlouho. Duel v Karviné (0:0 první srpnovou neděli) by označován za tzv. typický „zápas blbec“. Jenže za čtyři týdny přišel druhý takový v Opavě. Na severní Moravě či ve Slezsku ztratila Slavia v srpnu čtyři body z možných šesti. V Karviné neproměnila penaltu (Souček), v Opavě zase nevyužila dlouhou přesilovku (podobně jako loni v září opět za řízení Ondřeje Berky v Ostravě, kde dokonce prohrála 1:2). Přitom Karvinští jsou v tabulce předposlední a Opavští třetí od konce, a to možná jen kvůli tomu, že poslední Teplice mají o jeden svůj domácí zápas méně.  

Co vše vadí fandům Slavie?

Nároční slávističtí fanoušci jsou v diskuzích na internetu, hlavně pak na svých stánkách slavistickenoviny.cz po nečekané ztrátě v Opavě až nečekaně hodně kritičtí (byť za kolaps jako Sport tuhle ztrátu nepovažují):

  1. Vyčítají trenérům i vedení, že za Ondřeje Koláře, který zatím chytal na podzim na rozdíl od loňska a jara bez chyb, není náhrada. Že Přemysl Kovář je sice dobrým duchem v kabině a jeho tradiční oslavná „haka“ bývá moc fajn, ovšem měl by být dnes spíš až třetím gólmanem. A Kolářovi by měl krýt záda talentovaný osmnáctiletý Jakub Markovič, který v minulém kole suverénně a s bravurou zvládl vršovické derby s Bohemkou (4:0). Markovič ovšem chytal v neděli dopoledne za třetiligové slávistické béčko proti Královu Dvoru (0:1).
  2. Někteří fandové vyčítají Trpišovskému, že si kvůli údajnému neplnění defenzivních úkolů zasedl na rumunského záložníka Alexandrua Balutu, který by svou technikou právě na Opavu mohl platit. „Nejen samé atlety, potřebujeme i nějakého fotbalistu,“ zastávají se příznivci Baluty s tím, že by měl dostávat více šancí po sobě (čemuž se naopak těší náladový Olayinka až příliš), že v žádném utkání ještě vyloženě nezklamal a že není divu, že je Alex za dané situace se svým malým vytížením ve Slavii nespokojen a že by mu nikdo nemohl vyčítat, kdyby si zvolil jiné angažmá.
  3. Místo dalších obránců, záložníků a „atletů“ (mluví se o teplickém Jakubu Horovi, který už ve Slavii před časem působil) by to kromě brankářů chtělo získat pořádného typického hrotového útočníka – zakončovatele. 

Fandové jsou možná příliš přísní, ovšem v každém případě asi teď přijde Slavii reprezentační přestávka vhod, byť její trenéři budou v přípravě postrádat hned několik hráčů národního týmu. Těžké zápasy na Spartě, v Jablonci, v Plzni, doma se Slováckem (s nímž doma 0:2 prohrály jak Sparta, tak Plzeň) a Mladou Boleslaví přijdou v kombinaci s náročnými duely v Lize mistrů už v září a v říjnu. 

Co tolik podráždilo Pavla Vrbu?

Viktorka Plzeň, kde se po výhře v Příbrami drží ve funkci stále drží Pavel Vrba, vyhrála v sobotu večer asi zaslouženě, i když mohla i prohrát. Těsně před Kopicovým šťastným gólem totiž inkasovala, jenže Michal Škoda stál v ofsajdu. „Kdybychom si tohle ofsajdové postavení pohlídali, mohlo to skončit naopak, naší výhrou,“ posteskl si příbramský trenér Roman Nádvorník.

Vrba, jehož by mohl podle některých mediálních spekulací nahradit trenér slovenské „jedenadvacítky“ Adrián Guľa (nebo zkušený Stanislav Levý) proto může říkat: „Dokud to půjde, budeme se snažit honit Slavii, uvidíme, jak to bude v kombinaci s Ligou mistrů zvládat.“

To ještě Vrba nevěděl, že Slavia hned druhý den ztratí dva body v Opavě, přestože bude hrát skoro zápas přesilovku.

Vrbovo chování po zápase popisuje ve svém blogu na isport.cz redaktor deníku Jakub Konečný: „Pavel Vrba odpovídal podrážděně i na ten sebenevinnější dotaz, než konečně přišel ten, který naplno uvolnil stavidla jeho frustrace.  ‚Já nevím, jaká pozice. Vy máte svoje zdroje, já ty zdroje nemám, tak se ptejte jich, já se k tomu nebudu vůbec vyjadřovat. Tak, jak se chová deník Sport, já bych se v životě nikdy nechoval, ale bohužel je to tak,‘ reagoval plzeňský trenér na otázku ohledně své momentální situace v klubu.

Vrba šel navíc ještě dál, vše ukončil tím, že se k němu deník Sport nechová fér, a tudíž se s jeho redaktory nebude dál bavit. Na to má samozřejmě právo, byť je to neprofesionální a důvody, které ho k tomu rozhodnutí vedou, jsou hodně malicherné. Spíš jde jen o záminky.

Co pětapadesátiletému trenérovi konkrétně vadí? V první řadě to, že deník Sport jako jediné tuzemské médium soustavně a podrobně monitoruje pevnost jeho pozice ve Viktorii, a že informuje o jeho případných nástupcích. Tím posledním v řadě je zatím Adrián Guľa, kvůli němuž se vydal v minulém týdnu šéf klubu Adolf Šádek na Slovensko.  Guľa je totiž trenérem slovenské jedenadvacítky, a tak by ho v případě potřeby musela Plzeň ze služeb Slovenského fotbalového svazu vyvázat.
Jistě, pro Vrbu je to nepříjemná situace, která mu komplikuje práci a možná i podrývá autoritu, ale jejím viníkem není deník Sport, jehož redaktoři dělají jen svou práci, když o dění ve Štruncových sadech informují. Pokud si chce rodák z Přerova na někoho stěžovat, ať vezme za kliku Šádkovy kanceláře a vyříká si to se svým nadřízeným pěkně z očí do očí.“

Tolik Konečného komentář. Některé Vrbovy odpovědi jsou vskutku zvláštní: Na dotaz: „Oddechl jste si hodně, že Krmenčíkovo zranění nebylo vážné?" odpověděl třeba otázkou: „Proč?“

A to se hovoří i o tom, že by Pavel Vrba mohl v budoucnu vystřídat Václava Jílka ve Spartě. Pokud si tuhle odpověď přečtou na Letné, mohli by si nakonec vybrat kouče v poněkud lepší psychické pohodě.

Dobří sparťanští stopeři běhají v Edenu či v Plzni

V té ovšem Jílek po další ztrátě v deštivém duelu s jeho bývalým klubem z Olomouce (3:3) také nemůže být. Divoký vývoj 1:0, 1:2, 3:2, 3:3 nikomu nepřidá, zvlášť když v útoku je to možná dobré, ovšem v obraně to stále hoří a hoří. Ať se v ní objeví kdokoli.

To už snad ani nemá cenu příliš komentovat. Lze jen připomenout, že v konkurenční Slavii hraje na stoperu bývalý sparťanský odchovanec David Hovorka a v Plzni dokonce exsparťanské stoperské duo Jakub Brabec – Lukáš Hejda (ostatně i Roman Hubník kopal před Plzní ve Spartě). Tureckého milionového náhradníka Semiha Kayu v Edenu ani ve Štruncových sadech neplatí…

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.