Sbírá čistá konta a říká si o pozornost. Teenager z Moravy si buduje pozici na Old Trafford

Sbírá čistá konta a říká si o pozornost. Teenager z Moravy si buduje pozici na Old Trafford

V novém seriálu na webu eFotbal.cz se zaměříme na talentované české mladíky působící v zahraničí. Na úvod se podíváme, jak se v akademii slavného Manchesteru United daří devatenáctiletému brankáři Matěji Kovářovi.

Odchovanec Slovácka zamířil za velkou výzvou začátkem loňského roku. Začínal v týmu do 18 let, během prvního půlroku už si ale připsal i první start za juniorku. V předchozího sezoně hájil její branku už pravidelně, když náhodou nechytal, tak bylo proto, že byl nominován jako trojka k prvnímu týmu. S ním ostatně pravidelně trénuje a má tak šanci potkat se s největšími hvězdami Premier League.

„Chytat za United je skvělý pocit, ale žijete s vědomím, že se na vás tlačí sto padesát takových, jako jste vy. Na každém tréninku musíte dokazovat, že do klubu patříte. Je to obrovská zodpovědnost,“ řekl pokračovatel vyhlášené české brankářské školy pro iSport.cz letos v červenci během evropského šampionátu devatenáctek v Arménii, kde sice nedokázal odvrátit český konec už ve skupině, ale i tak se ukázal ve velmi dobrém světle.

Kovář už má v klubu jméno, což dokazuje i fakt, že mu pozice jedničky v nabité juniorce Manchesteru United náleží i v úvodu letošní sezony. Na samém startu pomohl velmi dobrý výkonem jednadvacítce k úspěšnému vstupu do EFL Trophy na stadionu třetiligového Rotherhamu. Připsal si první nulu a United vyhráli 2:0.

Sérii bez gólu natáhl na 360 minut

O pár dní později už hájil branku výběru do 23 let v úvodním duelu nového ročníku divize 2 Premier League na půdě West Bromwich Albion. Celek z Old Trafford měl utkání jasně ve své režii a nakonec si odvezl tři body po jednoznačné výhře 5:0. Na Kováře si následně nepřišli ani střelci z Readingu (2:0) a o dalších 90 minut protáhl svou neprůstřelnost na hřišti Newcastlu, kde čtvrtou nulou ve čtyřech odchytaných zápasech položil základ dalšímu hladkému vítězství United 4:0.

„Aby řekl pravdu, tak na čistá konta tolik nekoukám. Je to spíše příjemný bonus. Důležitější je pro mě vyhrávat, což se nám zatím daří,“ liboval si po povedeném týmovém i individuálním vstupu do sezony český talent. V následném utkání s West Hamem dostal mezi třemi tyčemi šanci jeho parťák a juniorka dvacetinásobného anglického šampiona nejen, že poprvé inkasovala, ale zároveň ztratila v soutěži první body.

Výkony talentovaného mladíka Kováře na jedné z nejprestižnějších fotbalových adres budeme i nadále bedlivě sledovat.

5 talentovaných českých gólmanů, kteří vyrůstají ve špičkových akademiích