Start Messiho na Slavii je 23. října ohrožen. Poslední říjnový víkend ho totiž pak na Nou Campu čeká El Clásico

Start Messiho na Slavii je 23. října ohrožen. Poslední říjnový víkend ho totiž pak na Nou Campu čeká El Clásico
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Už jsem o tom tady psal, mluvil jsem o tom dokonce minulý čtvrtek v diskuzním pořadu ČT 24 „Devadesátka“. A musím se o tom, když kolem sebe vidím to šílenství po slávistickém losu základní skupiny Ligy mistrů, zmínit ještě jednou. Najednou lidé, kteří několik let ani nevěděli, že nějaký fotbal existuje, chtějí v Edenu ve středu 23. října na vlastní oči vidět Barcelonu s Lionelem Messim (a k tomu i další bývalé vítěze Champions League, tedy Borussii Dortmund a Inter Milán). Jenže jak si všimli i někteří experti na španělský fotbal a na tamní LaLigu, hvězdný Argentinec nemusí ve středu 23. října v Edenu proti Slavii nastoupit (pokud tedy vůbec do Prahy přicestuje).

Důvodem není současné zranění slavného útočníka, kvůli němuž v úvodu sezony absentuje, ale skutečnost, že čtyři dny poté, už v neděli 27. října 2019 čeká Messiho a spol. v Barceloně první El Clásico nové sezony, tedy zápas 10. kola LaLigy s Realem Madrid. 

Bude se Lionel, který dal na Slavii už tři góly, šetřit?

„Není pochyb o tom, že se Barcelona cítí dost silná na to, aby z téhle, byť těžké, skupiny postoupila do jarního osmifinále Ligy mistrů. Půjde sice teprve o 3. kolo, když ještě nebude o dvou postupujících zcela jasno, ale poslední říjnový týden nebude pro Barcu a Messiho prioritou pražský duel se Slavií, ale až následné velké derby s Realem Madrid. Proto opravdu není jisté, zda Lionel v Edenu nastoupí,“ soudí nejmenovaný expert na španělský a speciálně katalánský fotbal.

Lionel Messi už ostatně v Edenu hrál, v sezoně Ligy mistrů 2011/2012, kdy ještě čerstvě a poprvé mistrovská Viktoria Plzeň neměla svůj stánek ve Štruncových sadech na Champions League hotový. Po důstojné prohře 0:2 na Nou Campu 19. října 2011 se v 4. kole základní skupiny LM Západočeši utkali s FC Barcelona 1. listopadu 2011 i v Edenu. A prohráli s ní 0:4, když jim tři góly vstřelil právě Messi (ten první z penalty). Po utkání se, jak známo, strhla řežba o to, který z hráčů Plzně si s ním vymění dres.

Nikdo nechce Federera už v prvním kole

Po všeobecném mediálním křepčení z „krásného“ losu jsem si dovolil na Facebook mj. napsat:

„Až tak nechápu, co je na tom losu tak krásného. Jak by řekli čeští teenageři, je to los krutopřísný. Barcelona, Dortmund? Ano, ale až v jarním play off! Navíc já tyhle zápasy s Barcelonou, Realem, Brazílii atd. nemám moc rád. Snobové a kravaťáci si po pěti letech vzpomenou, že existuje nějaký fotbal a že musejí za každou cenu vidět Messiho. Takhle to bylo i před osmi lety v Edenu při zápase Plzně s Barcou. Skalní fandové, co k tomu postupu pomohli, ostrouhali, v lepším případě byli na nejhorších místech, lístky se rozdávaly delegátům valné hromady za podporu při volbě předsedy, atmosféra mnohem horší než na předkole s Kodaní. A když Plzeň prohrávala 0:2, 0:3, 0:4, snobové opouštěli stadion před koncem.

Březnový zápas s Brazílii? Ani v Edenu nebylo plno, protože byla zima a pánům, svátečním divákům se do hlediště nechtělo. Atmosféra jak na kostele, ticho.

Tohle by si mělo vedení Slavie ohlídat a nešponovat ceny lístků do astronomických výšek. A myslet na své věrné diváky, kteří k současným slávistickým úspěchům výrazně pomohli. Jinak to bude podobné jako před osmi lety, když do Edenu přijela Barcelona k duelu s Viktorií Plzeň.

A i když jsou slávističtí trenéři, hráči, funkcionářů i spousta diváků jiného názoru, říkám škoda. Protože Slavia také mohla dostat Petrohrad, Doněck (nebo Benfiku) a Záhřeb (nebo Salcburk či Bruggy) a bylo by to na postup, možná i z prvního místa. Tohle je opravdu skupina smrti. Když chci vítězit, postupovat, vylepšovat koeficient, bodovat, nemůžu si přát hned na začátek Barcelonu, Juventus, Liverpool, ale mužstva, s kterými se dá hrát, Petrohrad, Doněck, Benfiku, Záhřeb, Bruggy, Salcburk. Ty velkokluby až pak.

Aby to pochopil úplně každý, žádný tenista nechce hrát na velkém turnaji s Djokovičem, Nadalem či Federerem v prvním kole, protože to je zpravidla konečná a rychlý odjezd domů. Ano, tenisté se s ním chtějí utkat, ale co nejpozději, nejlépe až ve finále.“

Program Slavie:
17. září: 18:55 Inter Milán - Slavia Praha,
2. října: 18:55 Slavia Praha - Dortmund,
23. října: 21:00 Slavia Praha - Barcelona,
5. listopadu: 18:55 Barcelona - Slavia Praha,
27. listopadu: 21:00 Slavia Praha - Inter Milán,
10. prosince: 21:00 Dortmund - Slavia Praha.

Je mi jasné, že hlavně ekonomové jsou v Edenu z tohoto losu nadšeni, protože dodatkové příjmy Slavie za televizní práva budou v případě Barcelony, Dortmundu a Inter Milán výrazně vyšší, než by byly, kdyby do Prahy přijel Petrohrad, Doněck a Záhřeb. Na druhou stranu v duelech s těmi méně slavnými celky se body v LM dělají jaksi snadněji, než s jmenovanými velkokluby. A za výhru v Champions League je nyní 90 milionů korun, za remízu 23 milionů…

Raději Evropskou ligu než tento humbuk?

Před pořadem „Devadesátka“ jsem se minulý čtvrtek ve studiu České televize na pražských Kavčích horách setkal i s dalším účastníkem diskuze Lukášem „Strašákem“ Valou, bývalém šéfem „kotle“ na Tribuně Sever (třetím do party byl slávistický sportovní ředitel Jan Nezmar na telemostu v Liberci). „Strašák“ se mi svěřil, že už hodinu po monackém losu se mu ozývaly desítky dávno zapomenutých kamarádů a známých, které náhle v souvislosti s Messim v Edenu zachvátila „fotbalová horečka“.

„I proto někteří skalní fandové tvrdili, že by raději zase chodili a jezdili na Evropskou ligu než na tyhle zápasy Champions League,“ přiznal Lukáš „Strašák“ Vala. Zní to sice jako rouhání, ale já jim docela rozumím.

Barcelona bez Messiho je zatím špatná

I když na druhou stranu, když se dívám, jak hraje Barcelona bez Messiho, že už v LaLize ztratila pět bodů z devíti možných a je po třech kolech až na 9. až 10. místě spolu s Granadou, a když vidím, jak Dortmund v Bundeslize prohrává s „východoněmeckým“ nováčkem Unionem Berlín 1:3, tak si říkám, že to nakonec vůbec nemusí být tak krutý los. A že kdyby ten Lionel v Edenu nehrál, tak by to také asi bylo lepší.

Inter Milán sice po dvou kolech italskou Serii A zatím vede, ale to se také ještě změní.

Tak jsem se třeba mýlil a všechno bude jinak. I když, po slávistické nedělní remíze 1:1 v Opavě se kolena vylosovaným gigantům nejspíš také příliš neroztřásla, že…