Dvojnásobná mezinárodní ostuda ve Francii. Po špatné hymně Albáncům se spletli i podruhé

Dvojnásobná mezinárodní ostuda ve Francii. Po špatné hymně Albáncům se spletli i podruhé

Francouzská fotbalová asociace si uřízla ostudu na zápase kvalifikace Eura 2020 proti Albánii. Příšerný dvojnásobný přehmat historie evropského fotbalu nepamatuje. Po nástupu obou mužstev na hrací plochu se schylovalo ke státním hymnám a jako tradičně měli první na řadu přijít hosté z Balkánského poloostrova, kteří se dočkali mohutné podpory svých fanoušků v hledišti. Místo hymny Albánie ale pořadatelé pustili hymnu jednoho z nejmenších států Evropy, Andorry.

Hráči hostů po sobě nevěřícně koukali a nikdo nevěděl, co se vlastně děje. Po dohrání hymny odmítli nastoupit k zápasu a několik dlouhých minut se čekalo na spuštění té správné hymny. Té se Albánci skutečně dočkali a když už se myslelo, že je po všem a všichni se budou moci zaměřit pouze na fotbal, dopustili se pořadatelé na stadionu Stade de France v Paříži dalšího obrovského přešlapu.

„Jménem Francouzské fotbalové federace se všem ARMÉNSKÝM fanouškům za zahrání nesprávné hymny hluboce omlouváme,“ zaznělo z rozhlasu na stadionu. Následoval několik minut trvající ohlušující pískot ze sektoru hostujících fanoušků. Albánie je přitom podle průzkumů jedna ze zemí, kde jsou obyvatelé nejvíce hrdí na svou zemi a své státní symboly. 

Na zápase byl přítomen i albánský velvyslanec ve Francii, k němuž okamžitě přispěchal s omluvou předseda Francouzské fotbalové asociace Noël Le Graët. Celý incident však bude s největší pravděpodobností řešit disciplinární komise UEFA a Francouzskou fotbalovou asociaci by neměla minout tučná pokuta. Francie nakonec v zápase zvítězila 4:1 a povinné tři body získala.