Prohra v Kosovu? Bosák prý měl přerušit přenos. Postup je ale stále v českých rukou, vzorem budiž basketbalisté

Prohra v Kosovu? Bosák prý měl přerušit přenos. Postup je ale stále v českých rukou, vzorem budiž basketbalisté
SOBOTNÍ PROCHÁZKA REPREZENTAČNÍM DĚNÍM

„Časový rozvrh na sobotu měl jednu podstatnou chybu, napřed měl být tzv. fotbal a až po něm basket s Brazílií,“ napsal po sobotní nepříjemné porážce českých fotbalistů v kvalifikaci ME 2020 v Kosovu (1:2) na serveru idnes.cz sportovní fanoušek Aleš Baďura. Vynikajícím výkonem a velkým vítězstvím basketbalistů v osmifinálové skupině na MS v Čině nad Brazílií (93:71) utěšoval fandy v diskuzi na idnes.cz i Petr Sinkule: „Nebuďte smutní. V pondělí bude zase basket.“

 

Ano, sportovní veřejnost je na tohle citlivá, zvlášť, když se jí nabízí takové přímé srovnání. Na jedné straně nadšení, profesionalita, houževnatost, sportovní umění a zdravá pokora, na druhé liknavost, pozdní honění bycha, průměrnost, přehnané sebevědomí, absence sebereflexe.

Ostatně to vše jaksi vychází i z vedení a řízení obou sportovních svazů.

Tristní výkon jak za Jarolíma

Ovšem zpět k fotbalu. Výstižnější komentáře než ty fanouškovské v internetové diskuzi na serveru idnes.cz asi nenajdete. Tyhle výroky dostaly nejvíc lajků:

„Já být na Bosákově místě, tak v 60. minutě řeknu do mikrofonu asi toto: Vážení diváci promiňte, ale tuhle parodii na fotbal odmítám dál komentovat, proto se s vámi loučím,“ napsal naštvaný fanoušek Roman Blažek.

„Nejhezčí na naší hře je, jak se dokážeme od útočného pokutového území propřihrávkovat až k našemu brankáři a soupeř tomu nedokáže zabránit,“ všiml si Pavel Vojáček.

„Profesorský fotbal, nulové nasazení, tristní výkony. Jak za Jarolíma,“ dodal Jaromír Masák.

„Nezlobte se na mě, ale tohle jsme si prohráli sami. Kosovo je tým tak do druhé české ligy,“ míní Benjamin Přenosil.

„Ostudný výkon,“ byl stručný Ondřej Švejda.

„Bývalý reprezentant Michal Kadlec ve studiu ČT řekne, že to musíme odčinit v úterý v Černé Hoře. To přece odčinit nejde, ty body jsou nenávratně pryč. To je jako kdybych si uřízl nohu s tím, že to příště odčiním,“ namítá Karel Novák.

„Smutné, že Česko je poraženo od nějakého nestátu. Je to bolestivé, jako kdyby Češi padli s Andorrou,“ smutní Pavel Král.

„Pro fanouška není momentálně větší řehole než fandit Spartě a reprezentaci, což je mimo jiné i můj případ,“ ještě dodal Aleš Baďura.

Schick: „Nehráli jsem dobře“, Bořil: „Nemáme se za co stydět“

Jenže někteří hráči si myslí něco jiného.

„Nemyslím si, že bychom se za něco v Kosovu měli stydět. Hrálo se nahoru dolů, my měli víc příležitostí, ale góly jsme nedali a soupeř nás potrestal,“ tvrdí slávistický obránce ve službách české reprezentace Jan Bořil.

Ještěže alespoň nejlepší český hráč útočník Patrik Schick, který dal vedoucí gól a pak za stavu 1:1 měl další šanci, má na sobotní zápas o dost přísnější měřítko.
„Strašně mě to štve, laciná porážka. Nehráli jsme dobře,“ řekl Schick, který odešel ze hřiště v 61. minutě za stavu 1:1. Je vidět, že ze zahraničí je zvyklý na mnohem větší kritiku než hráči z české ligy. Patrik střídal kvůli lehkým zdravotním problémům, jež ho trápily už před výkopem, na úterý zápas v Černé Hoře by měl podle svých slov měl být fit.

Kdyby trenér Jaroslav Šilhavý, který věří, že tahle prohra jeho svěřence nepoloží a že se zase už v úterý v Černé Hoře zvednou, věděl, že soupeř za pět minut po Schickově vystřídání vstřelí lacinou branku na 2:1, možná by elitního českého forvarda nechal na trávníku až do konce. V tlaku totiž Patrik výrazně chyběl, čeští ligoví útočníci Krmenčík a Doležal si při svých velkých příležitostech počínali hodně zbrkle nebo nešikovně.

 

Směsice slávistů a sparťanů zklamala

Šilhavý vsadil na směsici současných a bývalých slávistů (Bořil, Souček, Masopust/Král, Čelůstka, Suchý, Jankto), exsparťanů (Vaclík, Kadeřábek, Schick) doplněných explzeňským Daridou. Jenže slávisté hráli spíše jak při remíze v Opavě než v odvetě 4. předkola Ligy mistrů proti Kluži… A náhradníci z české ligy (Hušbauer/Slavia, Krmenčík /Plzeň a Doležal/Jablonec) také pak nic nezachránili.

Ano, v Kosovu je tradičně bouřlivě prostředí, horko, tým loni postoupil do skupiny C Ligy národů, včetně sobotního duelu už patnáctkrát v řadě neprohrál. Ale na druhou strana to není žádná Anglie, s níž se Kosovští utkají poprvé na její půdě už v úterý, navíc jim v Prištině nyní chybělo hned pět hráčů základní sestavy!

Vyhrát v Černé Hoře a pak doma porazit Kosovo

I s tímhle výkonem ale měli Češi v Kosovu v sobotu „ušmoulat“ alespoň remízu, která by je udržela na druhém postupovém místě. Vzhledem ke spoustě předchozích remíz, jež předtím obraly o body všechny soupeři, mají ovšem i tak Šilhavého svěřenci situaci stále ve svých rukou. Stačí prakticky v listopadu doma porazit Kosovo a v ostatních duelech jen kopírovat výsledky Kosovanů, protože Bulhaři s Černou Horou jsou s pouhými dvěma body již prakticky ze hry.

A pokud Češi v úterý v Černé Hoře zvítězí a Kosovo podle očekávání prohraje v Anglii, půjdou čeští fotbalisté o bod na druhou příčku opět už nyní.

Chce to ovšem mnohem větší srdce, bojovnost a patřičnou inspiraci od basketbalistů.

Tabulka a další program kvalifikační skupiny A ME 2020 dokládá, že postupové šance Čechů jsou nadále velmi reálné. 

Tabulka skupiny A Počet zápasů Skóre Body
1. Anglie 3 14:1 9
2. Kosovo 4 7:5 8
3. Česko 4 6:8 6
4. Bulharsko 5 5:11 2
5. Černá Hora 4 3:10 2


Další program:
10. září: Anglie – Kosovo, Černá Hora – Česko, 11. října: Česko – Anglie, Černá Hora – Bulharsko, 14. října: Bulharsko – Anglie, Kosovo – Černá Hora, 14. listopadu: Česko – Kosovo, Anglie – Černá Hora, 17. listopadu: Bulharsko – Česko, Kosovo – Anglie.