Lvíčata se postavila miliardám. Jiný výsledek ve Francii než porážka by se rovnal senzaci

Lvíčata se postavila miliardám. Jiný výsledek ve Francii než porážka by se rovnal senzaci
KOMENTÁŘ

Reprezentace do 21 let využila volného termínu a po vítězném vstupu do kvalifikace na mistrovství Evropy se vydala do Francie, aby si poměřila síly v přípravném duelu s domácím výběrem. Svěřenci kouče Krejčího v Troyes prohráli 1:3, šlo o náročný, ale zároveň cenný test, jen výjimečně se totiž lvíčatům naskytne možnost postavit se stejně starým borcům, kteří hrají bundesligu či francouzskou ligu. Navíc s obrovskými hodnotami.

„Když jsem viděl zápis, tak jsem ho radši schoval,“ naznačil po zápase trenér Karel Krejčí, co se mu asi honilo hlavou, když si před výkopem projel sestavu soupeře. Kdyby měl víc času, mohl si s pomocí uznávané databáze Transfermarkt spočítat, že hodnota základní francouzské jedenáctky činila 125 milionů eur, což je v přepočtu přes 3,2 miliardy korun. Slušná cifra, co říkáte?

Současný výběr ze země galského kohouta do jednadvaceti let má neskutečnou sílu. A to na všech postech. Obraně velí Ibrahima Konaté, jeden z nejtalentovanějších stoperů, kteří momentálně pobíhají po evropských trávnících. Není náhoda, že na něj spoléhá i bundesligové Lipsko, kde je s 45 miliony eur hned po střelci Wernerovi druhým nejhodnotnějším hráčem v kádru. Po jeho boku nastoupil další krajánek z Německa - Evan N'Dicka z Frankfurtu s tržní hodnotou 25 milionů eur.

A pokračujeme dál. Kapitánem týmu je Jeff Reine-Adélaïde, střední záložník, jenž si svými výkony v dresu Angers řekl letos v létě o přestup – za 25 milionů eur zamířil do Olympique Lyon. Angažmá před sezonou změnil i šikovný křídelník Moussa Diaby. Ten v minulé sezoně nedostal v Paris Saint-Germain tolik prostoru, kolik si představoval a přestoupil za 15 milionů eur do Leverkusenu.

Český kat pálí za slavný Celtic

Dvěma trefami rozhodl o výhře Francouzů nad českým výběrem útočník Odsonne Édouard (7,5 milionu eur). V jeho případě to není nic neobvyklého, o čemž dobře vědí i ve Skotsku. Mladý forvard totiž už třetím rokem střílí góly za slavný Celtic Glasgow. V minulé sezoně jich zaznamenal patnáct a byl třetím nejlepším střelcem skotské Premiership. V letošním ročníku chce tuto sumu překonat a začal výtečně – ve třech kolech skóroval už třikrát.

Jen mezi náhradníky pak začali další nesmírně talentovaní stopeři Boubacar Kamara (hodnota 18 milionů eur), který patří od minulé sezony k pilířům zadních řad Olympique Marseille, s Danem-Axelem Zagadouem z Dortmundu (hodnota 28 milionů eur). Ten nasbíral za předchozí dva bundesligové ročníky v dresu Borussie slušných 28 startů. To samé platí o záložníkovi Boubakarym Soumarém (7,5 milionu eur). Ten patří pro změnu už třetím rokem ke stálým členům prvního týmu ambiciózního Lille.

Mohli bychom přidat i další jména, pro názornou ukázku síly současné francouzské jednadvacítky to ovšem bohatě stačí. „Francie má obrovskou základnu a může poskládat v podstatě dvě jedenáctky stejně kvality. Když jsem se díval na zápis, tak jsem ho radši schoval, protože ti hráči působí v nejvyšší soutěžích ve Francii, Německu nebo v jiných top týmech v Evropě. Ale hlavně, ti hráči v těch týmech hrají, což je pro ně důležité,“ podotkl kouč Krejčí.

Jen pro srovnání – hodnota všech jedenácti českých borců, jenž nastoupili v Troyes od úvodní minuty, dohromady hodila 7,6 milionů eur, tedy nějakých 196 milionů korun... Jistě, sedmnáctiletý sparťanský klenot Adam Hložek, který je s částkou 3,5 milionu eur podle Transfermarktu nejcennějším mladým českým hráčem, zasáhl do hry z lavičky náhradníků, nicméně proti miliardám na straně soupeře jde jen o zanedbatelné vylepšení.

Výkon, na kterém se dá stavět

Byť jde o výběry do jednadvaceti let, rozdíly jsou zkrátka markantní. Pro český fotbal je samozřejmě skvělé, že většina členů jednadvacítky hraje první ligu a pravidelně o sobě dávají vědět. Přidanou hodnotou je pak Michal Sadílek bojující o stálé místo v sestavě PSV Eindhoven. Nicméně v porovnání se zkušenostmi, jakými disponují Francouzi, by byl jakýkoli jiný výsledek než porážka českého týmu v Troyes by byl velkým překvapením. I tak se nemají čeští mladíci rozhodně za co stydět.

„Šlol o hodně náročný zápas, ale bojovali jsme až do konce. Do dalších utkání si můžeme vzít jedině pozitiva. I přes porážku jsme makali jako jeden tým, výkon musíme přenést i do kvalifikace,“ nechal se slyšet tahoun Sadílek, jenž už vyhlíží dvojici důležitých domácích říjnových duelů s Řeckem a Skotskem.

„Potěšily mě výkony ofenzivních hráčů. I s ohledem na to, že pokud bychom proti takovému týmu zalezli do obrany, tak by se stejně prosadil, protože má obrovskou kvalitu. Věděli jsme, že pokud chceme uspět, tak musíme hrát odvážně. Francie v předchozím zápase s Albánii nenakopla snad jedinkrát vysoký míč vzduchem, měli asi osm set přihrávek. Líbilo se mi, že díky vysokému postavení jsme nutili Francouze k chybám, nebo k odkopům z vlastní poloviny. Možná je to trochu i zaskočilo a měli s tím trochu problém. Progres v našem výkonu byl vidět a věřím, že to bude pokračovat. Moc si přejeme bojovat o postup na mistrovství Evropy,“ dodal ještě k testu ve Francii lodivod české jednadvacítky.

Největší opory jednadvacítky aneb kdo potáhne lvíčata v boji o postup na EURO