Zeman chce oduznat Kosovo, při duelu v Česku bude dusno. V Íránu ženy nemohou na fotbal - a co na to FIFA?

Zeman chce oduznat Kosovo, při duelu v Česku bude dusno. V Íránu ženy nemohou na fotbal - a co na to FIFA?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

FIFA i UEFA striktně odmítají jakékoli vměšování politiky do fotbalu, často zato udělují i přísné tresty. A to i za nevinné činy či dokonce za podporu správných věcí a akcí. Jinak ale strkají do hlavu do písku jako pštros. V Íránu už od roku 1979 po vítězství islámské revoluce nesmějí ženy chodit na fotbal. Když to jedna z nich v mužském převlečení porušila a byla za to odsouzena do vězení, na protest proti tomuto středověkému opatření se upálila. Až nyní se FIFA probudila.

Mezitím v Česku prezident Miloš Zeman začal bojovat o oduznání Kosova, s nímž čeští fotbalisté bojují o postup na ME 2020. Ve stejné kvalifikaci mezi sebou tvrdě válčí nejen hráči Maďarka a Slovenska, ale i fanoušci. Sport a fotbal prý spojuje národy. Možná ano, ale v tomto případě by je UEFA měla spíše rozdělit. Alespoň do jiných kvalifikačních skupin.    

Dávat do jedné skupiny Černou Horu a Kosovo také nebyl dobrý nápad. Srbský kouč Černohorců Ljubiša Tumbakovič odmítl být na lavičce v červnovém zápase kvalifikace ME 2020 s Kosovem, jehož samostatnost jeho vlast neuznává. Jeho svěřenci remízovali 1:1 a nepřítomný kouč byl odvolán. Podle černohorského listu Vjesti trenér podlehl výhrůžkám radikálních skupin srbských fanoušků, kteří ho vyzývali, aby utkání s Kosovem bojkotoval. Podobný nátlak prý vyvíjela i srbská média. Ze stejného důvodu k zápasu nenastoupili i dva hráči srbského původu Filip Stojkovič a Mirko Ivanič.

V Plzni bude v listopadu dusno

Teď podobný nátlak vyvolal při své návštěvě Srbska český prezident Miloš Zeman. Nejprve řekl, že má rád Srbsko a nemá rád Kosovo a pak dodal, že on samostatnost této země neuznává a že chce v Česku vyvolat debatu o českém oduznání kosovské nezávislosti.

Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg Zemanovi vzkázal, že na existenci samostatného Kosova se může poptat u českých fotbalistů. Ti v sobotu, jak známo v Prištině prohráli 1:2, a jsou tak největším soupeřem Čechů v boji o druhé postupové místo na ME 2020.

Klíčové listopadové utkání s Kosovem, které se hraje ve čtvrtek 14. listopadu v Plzni, tak dostalo ještě větší náboj. I proto, že stejný názor jako Miloš Zeman projevila v Kosovu i skupina českých fanoušků s provokativním transparentem „Kosovo je Srbsko“. Byli zatčeni a propuštění po několika hodinách. Druhý den byli kvůli tomu kosovskými radikály v Prištině čeští fandové fyzicky napadeni. A před zápasem se při české hymně pískalo. V listopadu to bude ve Štruncových sadech nejspíš „pěkné maso“.

Slovensko-maďarský boj o hymnu

Pokud je o hymny a boj fanoušků, to se dělo i v jiné kvalifikační skupině ME 2020. Před odvetným utkáním Maďarsko – Slovensko v Budapešti (1:2) se zase pískalo při slovenském hymně. Byla to odveta za dvě předchozí skutečnosti.

Jednak za pískání při maďarské hymně před prvním zápasem v Trnavě (2:0) a jednak za to, že slovenští poslanci letos v květnu prolomili veto bývalého prezidenta Andreje Kisky a schválili zákon se spornou částí o zákazu zpívání hymny jiného státu bez přítomnosti oficiální delegace.

Změnu paragrafu o hymně do zákona o státních symbolech dostal Dušan Tittel. Poslanec vládní Slovenské národní strany a bývalý slovenský (předtím i československý) fotbalový reprezentant, nepřímo přiznal, že návrh zákona předložil kvůli zvyku fanoušků DAC Dunajská Streda, kteří před ligovými zápasy svého týmu ve slovenské lize zpívají maďarskou hymnu. „Zkuste si zajít na fotbal, kde devět tisíc fanoušků DAC zpívá maďarskou hymnu, a uvidíte, zda vám to bude příjemné,“ řekl Tittel na obhajobu návrhu.

Tam, kde trénuje Stramaccioni, hrozí ženám za návštěvu fotbalu vězení

Tyhle vášně ovšem zcela přebijí tragická událost, k níž došlo v souvislosti s fotbalem v Íránu. Jak napsal isport.cz, jedna žena za to, že fandila svému klubu, zaplatila životem. Fanynka íránského Esteghlalu, ve kterém dříve trénoval asistent Sparty Jiří Saňák a nyní tam působí exkouč Letenských Andrea Stramaccioni, byla odsouzena za to, že přišla osobně na fotbal. Trest neunesla a rozhodla se, že skoncuje se životem.

„Příběh Sahar Chodájárí otřásá Íránem. Fanynka Esteghlalu, která díky věrnosti klubovým barvám byla známá jako ‚Blue Girl‘, se upálila. Učinila tak na protest proti rozhodnutí soudu, který ji poslal na půl roku za mříže .Její prohřešek? Chtěla vidět svůj tým... V Íránu mají totiž vstup na fotbalový stadion povolený jen muži. Když se tam v březnu Sahar snažila vplížit v mužském převlečení, byla odhalena a strávila tři dny ve vazbě. Po půl roce došlo na soudní proces, kde si vyslechla, že by mohla skončit na půl roku až dva roky ve vězení. A to neunesla a rozhodla se, že se upálí. V nemocnici se ji už bohužel nepodařilo zachránit,“ popsal tragickou událost isport.cz.

FIFA se probudila po čtyřiceti letech…

„FIFA s tím musí něco dělat,“ burcuje už na Twitteru legendární útočník Gary Lineker, aby se pravidlo, které třicetiletou Sahar stálo život, změnilo. „Jsem zhrozena. Fotbal má spojovat společnost. Tady je používán, aby segregoval ženy,“ okomentovala britská politička Dr. Rosena Allin-Khanová.

„Sahařina smrt nesmí být zbytečná. Musí být příčinou změny v Íránu, abychom se vyhnuli budoucím tragédiím,“ řekl Phillip Luther z Amnesty International. Jak dodává isport.cz, FIFA už v této věci jednala, Írán dostal ultimátum, aby do konce srpna 2019 povolil ženám vstup na stadion. Ke změně ale zatím nedošlo.

To se FIFA probudila vskutku brzy. Tento středověky zákon platí v Íránu už čtyřicet let, od roku 1979, kdy tu zvítězila islámská revoluce. Od té doby hráli íránští fotbalisté na čtyřech mistrovstvích světa, pořádaných FIFA, včetně těch posledních v roce 2014 v Brazílii a v roce 2018 v Rusku.

Hlavně, že FIFA v jiných případech trestá zcela nesmyslně a necitlivě.

Před třemi lety třeba potrestala pokutou všechny reprezentační týmy z Britských ostrovů za to, že se při zápasech kvalifikace MS 2018 na jejich stadionech objevily symboly vlčího máku. Podle FIFA tím byla porušena pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů.  Skotové a Angličané i přes varování FIFA měli při vzájemném kvalifikačním duelu vlčí máky jako připomínku válečných veteránů na černých páskách na rukávech dresů. Příznivci Walesu a Severního Irska zase složili květinové symboly jako mozaiku v hledišti.  Tehdejší britská premiérka Theresa Mayová rozhodnutí FIFA označila za nehorázné a měla velkou pravdu.

Mezinárodní fotbalové organizace typu FIFA a UEFA se vskutku chovají podivně. Ostatně jako někteří politici.