Jak Rejžek pomohl Plzni držet krok se Slavií. V duelu s Jabloncem přidal 5 minut, jen video ho zdrželo 7 minut

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

V devátém ligovém kole se výsledkově nic zajímavého nestalo, Slavia si před úterním milánským startem v Lize mistrů zvedla sebevědomí s nevyzpytatelným Slováckem (3:0), které předtím vyhrálo 2:0 na Letné i ve Štruncových sadech. Sparta se před nedělním letenským derby naladila na optimistickou notu výhrou 2:0 ve Zlíně a Viktoria v pondělní dohrávce zdolala houževnatý Jablonec 3:2, když v utkání dvakrát prohrávala (0:1, 1:2). K obratu však tradičně zavelel příchod plzeňského ředitele Adolfa Šádka k hrací ploše a také dosti přísná penalta za stavu 1:2 za nastřelenou ruku zblízka, kterou střelhbitě rozhodčí Pavel Rejžek odpískal a videosudí Miroslav Zelinka mu ji, byť s velmi nepřesvědčivým pozápasovým komentářem, posvětil.

Západočeši tak drží Slavii na tříbodový dohled, což si jejich trenér Pavel Vrba už minule přál.

Rejžek raději zápas brzy ukončil

Ovšem hlavní rozhodčí Rejžek bděl nad výhrou Viktorie Plzeň vskutku ostražitě. Opět musím připomenout slova legendárního sekretáře Bohemians z mistrovské klokaní éry v roce 1983 Zdeňka Svobody. Ten říkával, že podle toho, kolik minut sudí v závěru utkání nastavil, či nenastavil, bezpečně poznal, k jakému výsledku chtěl zápas dovést.

Tak si to zrekapitulujme. Od doby, kdy plzeňský Hořava zblízka nastřelil Plechatému ruku a kdy pak Procházka zahrál penaltu, uběhly kvůli videokonzultacím přesně dvě minuty a dvanáct vteřin. Od doby, kdy viktoriánský stoper Hejda zezadu hrubě srazil unikajícího severočeského útočníka Doležala a kdy hostující Pilík zahrál nařízený volný přímý kop, utekly kvůli přezkoumávání u videa a střídání dokonce čtyři minuty a jedenačtyřicet vteřin. To máme dohromady šest minut a třiapadesát vteřin, téměř sedm minut jen za videoprostoje. A to nepočítáme ty další.  Přesto Rejžek skandálně nastavil pouhých pět minut. Z nich Plzeňští proleželi téměř dvě minuty, sudí uděloval dvě žluté karty, a přesto hned po těch pěti minutách duel raději ukončil…

Pro Zdeňka Svobodu, ale i mě, by to byl celkem jasný důkaz, kam chtěl zápas dokormidlovat.  Těch otázek je víc, penaltu za nastřelenou ruku si Rejžek díky podivným výkladům pravidel podle všeho obhájí, i když, jak se ptali i televizní komentátoři O2 TV Sport, co měl Plechatý s rukou, kterou se snažil držet u těla a rozpohyboval mu ji hlavně úder míčem zblízka, dělat? Videosudí Miroslav Zelinka nám pak v pořadu ČT Sport Dohráno Plus vysvětlil, že došlo k hraní rukou. A víc nic. To jsme se toho tedy dozvěděli, to jsme viděli, že to nebylo nosem, že.

Dále udivilo, že Rejžek neudělil červenou kartu Hejdovi za jeho zákrok na Doležala hned. Změnilo to až video, nejdříve sudí tasil jen žlutou. I kdyby nešlo o vyloženou šanci, jako že šlo, tak to byla učebnicová úmyslná „kosa“ zezadu na vyloučení.

Červenou mělmožná v závěru za svůj „skluz“ vidět i plzeňský útočník Chorý. Jeho kolega Krmenčík zase za stavu 1:2 teatrálně filmoval pád v šestnáctce, ovšem bez potrestání žlutou kartou.

Když Šádek sejde z tribuny na plochu…

Když vám u hřiště stojí ředitel Adolf Šádek (navíc se svým osobním strážcem a řidičem) a křičí na vás, nejspíš spadne srdce do kalhot i zkušenějšímu sudímu, než je Pavel Rejžek. Šádek se po první půli při odchodu aktérů zápasu do kabin dostal dokonce do strkanice s jabloneckým koučem Petrem Radou, a to i za přítomnosti hráčů a trenérů obou týmů.

„Mně osobně nevadí, že tam Šádek stojí. V Plzni je to už takhle zavedené. Když to domácímu mužstvu nejde, prostě sejde dolů. Nikoli na mně, ale na jiných orgánech je, aby zhodnotily jeho přítomnost u hřiště. A na rozhodčích pak je, aby řekli, zda na ně jeho přítomnost působí či vytváří nějaký tlak,“ vyjádřil se k incidentu jablonecký trenér Petr Rada, který si předtím stihl s Šádkem podat ruce na usmířenou. Pokud vedení LFA a FAČR nevadí Šádek u plochy, alespoň výskyt „gorily“ v blízkosti trávníku by na závadu být mohl. A to i v západočeské metropoli.

Plzeň (ani Sokolovsko) ale není Česko. Jestliže se před časem za přítomnosti svědků z řad žurnalistů měl Adolf Šádek furiantsky vychloubat, že si „za deset tisíc klidně koupí všechny fotbalové novináře v čele s tím Procházkou,“ tak ať to zkusí. Nebo ať se raději nejdřív zeptá Ivana Horníka. Ten se o tom celkem zasvěceně rozhovořil v památných policejních odposleších, které v divadle skvěle ztvárnil Petr Čtvrtníček.

Rychle vyloučený Sivok si proti Viktorce nezahraje

Internacionál Tomáš Sivok se konečně po dlouhém čekání vrátil z ciziny do Českých Budějovic a kapitán nekapitán, rozhodčí Ondřej Pechanec ho dvěma žlutými kartami za řeči a ironické zatleskání během čtyř minut v závěru duelu v Ostravě (1:2)elegantně vyloučil. Inu, šlo do tuhého.

Byly tak zabity dvou mouchy jednou ranou.

Za prvé, Jihočeši snížili na 1:2 a co kdyby se jim v závěru povedlo dát druhý gól a vyrovnat?

Za druhé, do Českých Budějovic, jež na podzim pozlobily i Spartu (2:2) jedou příští kolo fotbalisté Viktorie Plzeň. A opora Jihočechů, Sivok, který by mohl zlobit, bude pouze sedět na tribuně.

Svými pozápasovými řečmi mě rozesmál i trenér Ostravy Bohumil Páník. Že prý musíte být přísný na všechny hráče stejně, že se tím vychovávají mladí a že prý se Milan Baroš v dresu Baníku také zklidnil. Tak to určitě… Barošovy projevy vůči rozhodčím jsou pověstné, to by museli Ostravští dohrávat každý zápas o deseti. A nejen oni. Už se ale nechci dnes vracet do Štruncových sadů.

Anonymní SMS obviňuje Baník Ostrava

Stačí, když se majitel Baníku Ostrava Václav Brabec před časem s respektem a obdivem svěřoval, že se jezdí učit fotbal k Adolfu Šádkovi.

O podivných SMS zprávách, které chodily zástupcům médií před jarními „losovačkami“ a zápasy Baníku Ostrava v MOL Cupu (a které se zčásti vyplnily), jsme informovali.

Ve čtvrtek 22. srpna 2019 jsem na jednom ze svých telefonních čísel našel další anonymní SMS (přišla opět z nového čísla, na něž není možné se dovolat). Byla od údajného aktivního rozhodčího, který mě dramaticky upozorňoval na korupční jednání okolo zápasů Baníku Ostrava i v souvislosti s nominováním sudích na ligová utkání Ostravských se závažnými podrobnostmi. Kdyby měly příslušné orgány a komise FAČR či LFA zájem, výše zmíněná SMS i s jednotlivými jmény zainteresovaných osob je jim v mém mobilu k dispozici.

Jestli jde o nějakou podlou zpravodajskou hru, pomstu zhrzeného či pravdivý popis událostí, o tom nechť si pak zodpovědné osoby udělají svůj obrázek. Já jsem si už nějaký vytvořil.