Ligue 1 v poslední dekádě: Atraktivní soutěž, která se mění v jednostrannou záležitost

Ligue 1 v poslední dekádě: Atraktivní soutěž, která se mění v jednostrannou záležitost

Francouzská nejvyšší soutěž je považována za jednu z top pěti těch nejlepších v Evropě. Velké finance z Kataru však udělaly z této adresy poněkud jednostrannou podívanou, ve které jen málo kdy dojde k překvapení. Paris Saint-Germain je každým rokem jasný favorit a jen blázen by si vsadil proti němu. Po jeho nástupu na trůn se stalo jen jednou, že tamní Ligue 1 neovládl.

Liga v zemi galského kohouta byla dříve vyrovnanou soutěží, kde každý rok hned několik klubů soupeřilo o ligový titul. Příchodem téměř neomezeného finančního zázemí do PSG byla naděje na konkurenceschopnost oslabena, možná téměř vymazána. Kde jsou ty doby, kdy titul ovládly Bordeaux, Marseille, Lille či Montpellier? Zdá se to být jako věčnost, i když to zase tak dávno není, ale pravdou je, že v posledních letech se celá Ligue 1 točí okolo PSG.

A šejkové dál pumpují svůj kapitál do nákupu nových hvězd a ta propast stále roste. Zatímco první tri ligové tituly vyhrálo PSG v průměru o deset bodů, v sezóně 2015/2016 to bylo už jednostrannou záležitostí, která atakovala bodové rozdíly v celé historii našeho oblíbeného sportu. Uvažte sami, že liga, kde lídr vede tabulku o 31 bodů, postrádá špetku atraktivity. Tehdy druhý Lyon byl de facto blíže k zóně sestupu, než k samotnému titulu.

Konkurence je nulová i díky tomu, že přestupový trh je hladový a každou zajímavou tvář ihned zkoupí dravec. A tak můžeme v poslední dekádě registrovat překvapivý titul Monaka, ale také následné rozprodání silného kádru. Talentovaný Mbappí odešel právě do Paříže, kde aktuálně patří mezi nejlepší útočníky na světě. A jak se pak chcete porovnávat s týmem, kde máte v útoku ještě Neymara či Cavaniho a na hostování zde byl zapůjčen Icardi? Stane se Ligue 1 nudnou podívanou, která je neatraktivní pro divácké oko, nebo zde budou zase o titul bojovat až do posledního ligového kola?