Neúplná komise rozhodčích podle Hraběte nadále porušuje předpisy UEFA. Přijde Strahov o 6,5 milionu?

Neúplná komise rozhodčích podle Hraběte nadále porušuje předpisy UEFA. Přijde Strahov o 6,5 milionu?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jak napsal kolega Stanislav Hrabě na serveru ruik.cz, Fotbalová asociace ČR (FAČR) prý nadále marně hledá adepta na člena komise rozhodčích, aby doplnila počet na pět, její složení tím konečně přestalo odporovat předpisům UEFA a vyhnula se tak možným sankcím. Po Radku Příhodovi, který angažmá v komisi odmítl, se nyní přetřásá hlavně jméno Jaroslava Kubíčka. Muže, který nedávno skončil v komisi rozhodčích na Moravě.

„V únoru odstoupil z Komise rozhodčích a delegátů FAČR zástupce LFA (Ligová fotbalová asociace) Petr Mlsna, který tak od té doby pracuje v rozporu s předpisy UEFA tzv. Konvencí rozhodčích. Ta povoluje jen dvacet procent ‚nespecialistů‘, tedy členů, kteří nikdy nebyli na požadované úrovni rozhodčími či delegáty.V současném čtyřčlenném složení české komise rozhodčích tomuto ustanovení, jak známo, nevyhovuje dokonce její předseda Jozef Chovanec, bývalý československý reprezentant (mj. účastník MS 1990 v Itálii) a později úspěšný trenér. Neodbornost tedy představuje pětadvacet procent,“ připomíná Stanislav Hrabě na ruik.cz.

Hrabě píše, že se nikomu do komise, která nemá vzhledem k místopředsedovi za Čechy Romanu Berbrovi pověst nezávislého orgánu, nijak nechce. Nabídku LFA stát se jejím zástupcem v komisi rozhodčích odmítl Radek Příhoda, bývalý elitní sudí, jenž pro své pevné charakterové postoje raději dobrovolně odešel z prvoligové scény. Žádný vhodný kandidát nevzešel ani z losovacího aktivu LFA, který proběhl v červnu.

Na Moravě Kubíčka už nechtěli

Ve hře je tak podle Stanislava Hraběte severomoravský Jaroslav Kubíček.

Nejde o špičkového odborníka s mnohaletými zkušenostmi z nejvyšší soutěže v pozici hlavního sudího, ale takový ostatně není v současné komisi ani jeden. Zarážející ovšem je, že Kubíček po několikaletém působení neprošel v létě ani mezi členy moravské komise. Ta byla po skončení minulého soutěžního ročníku rozpuštěna, Kubíček už ale do nové zařazen nebyl. Jako delegát navíc figuroval v barážovém utkání Karviná-Jihlava, kdy opomněl (stejně jako hlavní rozhodčí) uvést do zápisu žlutou kartu pro záložníka domácích Smrže, za což byl následně potrestán Etickou komisí FAČR udělením pokuty.FAČR hledá, kde může, ale nikdo se do komise nehrne. A sankce od UEFA nadále hrozí, mohla by přijít o část nebo dokonce o celou roční dotaci ve výši 250 000 eur (v přepočtu zhruba šest a půl milionu korun), kterou dostává na rozvoj a organizaci rozhodčích,“ uvádí Stanislav Hrabě.

Jak vidno, respektovaní experti se slušným jménem se do téhle loutkohry nikterak nehrnou.

Wilczekovi Šádek u lajny nevadí

Ostatně, když si člověk přečte poslední výroky místopředsedy a faktického šéfa Komise rozhodčích FAČR, bývalého asistenta Martina Wilczeka, ani se nediví.

Jakub Konečný v deníku Sport po pondělní ligové dohrávce Plzeń – Jablonec (3:2) mimo jiné napsal: „Zatímco Pavel Vrba (trenér Viktorie Plzeň) z technické zóny usměrňuje své svěřence, Adolf Šádek (ředitel klubu) kousek vedle něj pro změnu ‚koučuje‘ muže v černém, především pak čtvrtého sudího, a jeho prostřednictvím i muže s píšťalkou. Martin Wilczek, místopředseda komise rozhodčích, však o Šádkově působení na arbitry nemá podle svých slov sebemenší tušení.“

„O tom nevím. Kdyby to tak bylo, tak by mi to ti rozhodčí dali vědět. A například v pondělí Jana Adámková, která dělala čtvrtou rozhodčí, nic takového neříkala,“ uvedl Wilczek na přímý dotaz deníku Sport s tím, že mu nevadí ani Šádkovo stanoviště kousek od hrací plochy.

„Co vím, tak pan Šádek se nepohybuje v technické zóně, ale mimo ni. A tam nepochybně v rámci plzeňského stadionu smí. V tom tedy z našeho pohledu není problém,“ doplnil Wilczek.

Jakub Konečný ve Sportu vysvětluje, že do technické zóny, vymezené bílou čárou, smí pouze členové realizačního týmu a technický doprovod, který je uveden v oficiálním zápise o utkání.

„Šádek se pohybuje v její těsné blízkosti na základě karty, která mu umožňuje vstup do všech prostor stadionu – takzvaná all access card. Ty vydává povolaným osobám vždy pořádající klub, Šádek tedy uděluje povolení de facto sám sobě,“ píše se ve Sportu.

Komise je zralá na kompletní výměnu

Ano, dolů ke hřišti chodívají na svých stadionech i ředitelé jiných klubů, ale nikdo z nich za asistence svého bodyguarda fyzicky nenapadá trenéra hostí a netahá ho za sako (jako v pondělí Adolf Šádek jabloneckého kouče Petra Radu).

To je hezké, že panu místopředsedovi Wilczekovi nevadí, kde všude Adolf Šádek po plzeňském stadionu chodí, mohlo by ho ale také zajímat, co tam dělá.

A že by mu to určitě rozhodčí řekli… Tak to určitě. Martin Wilczek má vskutku smysl pro humor.

„Jeho“ komise ovšem po tom, co dlouhodobě předvádí, nepotřebuje pouhé doplnění, ta je zralá na kompletní výměnu. Nejlépe by se asi vyjímala na tradičním loutkářském festivalu v Chrudimi.