Za účast v sestavě kola dostal SMS i od Kováče. Beru to jako závazek, hlásí ze Senice mladý gólman Sparty

Za účast v sestavě kola dostal SMS i od Kováče. Beru to jako závazek, hlásí ze Senice mladý gólman Sparty
ROZHOVOR

Za celou předchozí sezonu odchytal ve slovenské lize všehovšudy jen dva zápasy. Ani to ho ale neodradilo, aby si hostování v Senici o rok prodloužil. Vojtěch Vorel to bral jako výzvu, chce dokázat, že má na to chytat stabilně. Už s tím pomalu začíná. V posledních dvou duelech dostal mezi třemi tyčemi šanci, dostal jediný gól a za výkon proti Trnavě (0:0) byl dokonce zařazen do sestavy kola. „Teď je jen na mě, jak mi bude dařit,“ uvědomuje si třiadvacetiletý odchovanec pražské Sparty, se kterou má stále platnou smlouvu.

Co pro vás znamená, že jste se dostal do sestavy kola? Neberete to tak trochu i jako zadostiučinění, když jste dosud tolik šancí nedostával?

Jsem za to samozřejmě rád, ale nějak extra to neřeším. Byl bych radši, kdybychom naplno bodovali jako tým. Na druhou stranu je pravda, že to beru jako závazek, že si musím udržet co nejvyšší výkonnost

O uplynulém víkendu jste nastoupil podruhé za sebou. Co se oproti začátku sezony změnilo?

Před prvním zápasem jsem mluvil s trenérem a bylo mi řečeno, že mám plnou důvěru celého realizačního týmu. Potřebovali jsme začít sbírat body. Co přesně se stalo je spíše otázka na trenéra. Já jsem ihned po svém návratu do Senice začal trénovat naplno, abych šanci dostal. Teď je jen na mě a také na týmu, jak se nám bude dařit.

Souvisí vaše nasazení i s tím, že týmu se v úvodu sezony nedařilo?

Určitě ano, změna přišla hlavně kvůli výsledkům. Trenér chtěl dát týmu nový impuls, je to ale i tak, že pokud bych nebyl připravený a kouč mi nevěřil, ke změně na brankářském postup by nedošlo.

Jaké ohlasy na své výkony máte? Předpokládám, že byly pozitivní...

Jsem moc rád, že jsem mohl týmu v duelu proti Trnavě pomoct čistým kontem. Ohlasy se dostavily jen pozitivní, nejen z klubu, ale i od lidí okolo fotbalu. Mám to ale tak, že se spíš snažím vždy hledat, co šlo třeba udělat ještě lépe, než si opakovat na povedené momenty. Nicméně mě samozřejmě potěšilo, že jsem byl vybrán do sestavy kola. Přišlo mi opravdu hodně pozitivních zpráv.

Přišla i nějaká ze Sparty?

Ze Sparty přímo ne, ale psal jsem si o odchytaných zápasech s Radkem Kováčem, což je pro mě samo o sobě ctí. Jinak se ale snažím sledovat každý zápas Sparty a držet klukům palce.

V zápase s Dunajskou Stredou (0:1) jste se potkal s krajanem Martinem Jedličkou, který chytá pravidelně druhou sezonu. Jste spolu v kontaktu a je třeba on pro vás jakýmsi „mustrem“, jak se na Slovensku trvaleji prosadit?

Na hřišti jsme se potkali poprvé, je vždy fajn se tu potkat s nějakým krajanem nebo kamarádem z jiného týmu. V kontaktu ale nijak extra nejsme, já ho respektuji a přeji mu, ať se mu i nadále daří a pokračuje v dobrých výkonech v brance DAC i české jednadvacítky.

Do jaké míry vám pomohl fakt, že Senici v létě převzal český kouč Michal Ščasný? Cítíte, že pod jeho vedením máte větší šanci pravidelně chytat? Za předchozího portugalského trenéra jste moc šancí nedostal…

Tuhle otázku mi položila spousta lidí. Já to nebral tak, že jdu zpátky kvůli českému trenérovi. Znal jsem zázemí klubu, mám tady kamarády a věřil jsem, že mám šanci dostat se do sestavy. Soustředil jsem se na sebe, abych byl připravený až příležitost přijde. Minulou sezonu tomu tak nebylo, ale k tomu se nechci vracet. Je to už za mnou.

Dá se tedy říct, že jste si angažmá v Senici prodloužili i kvůli tomu, abyste ukázal, že máte na to chytat stabilně slovenskou ligu?

Je pravda, že v létě jsem si vše pečlivě vyhodnotil. Minulá sezona byla hrozná, určitě ve mně zůstával pocit, že takhle rozhodně odejít nechci. I proto jsem zůstal, abych změnil názor všem okolo a hlavně sobě.

Měl jste před sezonou i jiné konkrétní možnosti, kam zamířit? A nebylo ve hře zůstat ve Spartě a chytat za obnovené třetiligové béčko?

Během přestávky to pro mě bylo hrozně komplikované rozhodování. Po nepovedené sezoně se mi ohledně hostování ozvalo docela dost klubů z Čech i ze Slovenska. Jednou z možností bylo vrátit se do Sparty a stát se členem B-týmu, ale já chtěl bojovat o šanci v první lize. Sparta je klub mého srdce, byla by pro mě čest nastupovat i za béčko, nicméně nakonec jsem se rozhodl prodloužit si hostování v Senici.

I kdyby se vám dařilo ve sparťanské rezervě, tak by to nemuselo automaticky znamenat, že se dostanete do A-týmu, kde je obrovská konkurence. Hrálo i tohle ve vašem rozhodování nějakou roli?

Je to tak. Chytat za Spartu je můj sen od mala, ale dobře jsem věděl, že mám minimální zkušenosti s dospělým fotbalem na to, abych se porval o místo v ligovém áčku. Snad to jednou přijde. Dávám si ale spíše krátkodobější cíle, teď jsem v Senici a soustředím se na práci tady. Co bude v zimě, nebo po sezoně, se uvidí.

Jste vlastně stále kmenovým hráčem Sparty. Do jaké míry rozhoduje o tom, kde budete působit? Senica není prvním klubem, kde působíte na hostování…

Před touto sezonou jsem podepisoval novou smlouvu, tímto chci Spartě poděkovat za důvěru. To, co je pro mě nejlepší, vždy řeší navzájem obě strany – jak Sparty, tak já se svým manažerem.

Jak velkému zájmu se těší fotbal v Senici?

Na zápasy moc lidí bohužel nechodí, ale klub má hezké zázemí a kvalitní mládež. Myslím si a doufám, že jen otázka času, než začnou chodit ve větším počtu.

Senica není tak daleko od hranic, využíváte toho a jezdíte domů do Prahy často?

To je jedna z velkých výhod tohoto angažmá. Pokud to jde a máme volno, tak se snažím co nejvíc jezdit domů za rodinou a kamarády. Jsem ale rád, že je to i naopak, rodina i kamarádi jezdí také za mnou. Je to pro mě obrovská motivace.

Slovan Bratislava se nedávno blýskl parádním obratem v Evropské lize proti Besiktasi. Jak se na Slovensku tenhle povedený kousek probíral?

Řešilo se to tady dost. Mě osobně se líbil názor trenéra Kozáka, který pronesl, že celé Slovensko by mělo mít více respektu nejen k hráčům Slovanu, ale i ostatních ligových mužstev. Je tady spousta talentovaných mladých hráčů, kteří stabilně hrají v nejvyšší soutěži.

Cítím, že v Německu už mám jméno, těší nadějného českého šutéra. Z hostování chce rovnou do základu Drážďan