Pokud Jílek hráče nepřesvědčí, nemůže na Letné zůstat. I když se nebude volat „Rosický ven!“, ale „Křetínský ven!“

Pokud Jílek hráče nepřesvědčí, nemůže na Letné zůstat. I když se nebude volat „Rosický ven!“, ale „Křetínský ven!“
KOMENTÁŘ

Díky gólu Martina Haška těsně před koncem zvládla Sparta alespoň výsledkově pohárové utkání v druholigové Jihlavě (2:1). Ovšem pachuť po prohraném ligovém duelu se Slavií (0:3) přetrvává. Kolega Jan Vacek na serveru isport.cz ve své poznámce s názvem ‚Jílek má ve Spartě zodpovědnost, ale není sám. Hráči nesmějí být z obliga‘ napsal: „Po nedělním prohraném derby se na hlavu trenéra Václava Jílka snesla obrovská vlna kritiky. Oprávněně, personální tahy mu v souboji se Slavií skutečně nevyšly. Byla by ale chyba na současnou Spartu nahlížet optikou, že za všechno může kouč a hráči jsou z obliga. Nejsou a ani nemohou být.“

Vacek píše, že zápas s Jihlavou to názorně ukázal. Jílek podle autora od postranní čáry do úmoru gestikuloval směrem k hráčům, snažil se je usměrnit. Hráči ovšem až na výjimky na trenérovy pokyny podle Jana Vacka téměř nereflektovali.

„A na Vysočině to nebyl ani zdaleka ojedinělý případ. S ohledem na současný stav si při tom musí uvědomit, že odpovědnost padá na jejich hlavu úplně stejně jako na tu Jílkovu. Samozřejmě, trenér je ze své pozice hromosvodem. V jeho případě ale rozhodně nemůžeme tvrdit, že by nebyl schopen podněty hráčům předat tak, aby si je osvojili a řídili se jimi. Stačí si vzpomenout na Jílkovo působení v Olomouci. Hráči Sigmy trenérovu filozofii vzali za svou a podle toho to na trávníku vypadalo. Není proto jediný důvod, proč by toho sparťané neměli být schopni také. Případné Jílkovy chyby určitě nesmí být jediným zdůvodněním jejich, zatím povětšinou vysoce nedostatečné, výkonnosti. A už vůbec ne omluvou,“ končí svou poznámku Jan Vacek.

Legendu nikdo kritizovat nebude

Z textu je velmi dobře poznat, že deník Sport patří majiteli Sparty Danielu Křetínskému. Vychází totiž z filozofie letenského sportovního ředitele Tomáše Rosického, který za trenérem Jílkem stojí. Má to jako sparťanská legenda o to snazší, že pokud se výkony a výsledky Sparty rychle nezlepší, nebudou na Letné nespokojení fanoušci křičet „Rosický ven!“, ale „Křetínský ven!“ Možná i „Jílek ven!“. Nebo podle nedávného emotivního facebookového výroku karvinského, dříve mj. sparťanského i slávistického, trenéra Františka Straky: „Hřebík ven!“ Což je zcela mimo mísu, protože ředitel mládežnické akademie Sparty nemá na chod ligového „áčka“ už prakticky žádný vliv.

Uvidíme, jak dlouho to bude Daniela Křetínského bavit a zda je ochoten riskovat, že by s Václavem Jílkem mohl na protest odejít i Tomáš Rosický.

Kdo způsobil, že náčelníkovy rozkazy nejsou plněny?

Pokud jde však o Vackovu poznámku, je hezké, že „náčelník Jílek“ udílí svým hráčům správné rozkazy. Ovšem k čemu to je, když je fotbalisté nedokážou/odmítají plnit? Mimochodem třeba i proto, že kouč – viz nedělní derby – špatně zvolí sestavu.

Je pěkné, že v Olomouci to šlo. Jenže když přijde talentovaný šéfredaktor okresních nebo krajských novin do celostátního média, také není jasné, že tu uspěje. Pokud nedokáže svým podřízeným předat své myšlenky, zpravidla dříve nebo později v redakci končí.

Nebo je tu druhá cesta, časově i ekonomicky náročnější, že kompletní vymění svůj pracovní tým a přivede si s sebou své lidi/hráče. Jenže to už tu bylo za trenéra Stramaccioniho a dosud se z toho na Letné nevzpamatovali.

Co by asi napsal o Spartě Le Monde?

Uvidíme, jak to bude na Spartě s Jílkem a spol. dál vypadat. Říká se, že Danielu Křetínskému vychází vše, na co sáhne, kromě sparťanského fotbalu. Teď coby (zatím) menšinový majitel respektovaného pařížského deníku Le Monde narazil u francouzských novinářů, kteří vyžadují, aby svým podpisem ztvrdil, že budou nadále ve své práci nezávislí.

Ti, kdyby náhodou měli psát o současné Spartě, patrně by to vypadalo jinak než v případě jejich českých kolegů. Nejspíš by byli na Václava Jílka – a nejen na něj – přísnější.