Král o krizi Spartaku: My mladí se musíme ještě strašně moc věcí učit, jsem ale přesvědčen, že máme obrovský potenciál

Král o krizi Spartaku: My mladí se musíme ještě strašně moc věcí učit, jsem ale přesvědčen, že máme obrovský potenciál

Alex Král, jehož hráčské portfolio zdobí pár týdnů stará cenovka 310 milionů korun, už je ve Spartaku Moskva něco málo přes měsíc. Zatím toho příliš neodehrál a tento týden byl navíc svědkem odvolání trenéra Koronova, jenž musel z kola ven po několika porážkách v řadě.

"Samozřejmě, představoval jsem si začátek jinak, jako každý fotbalista i já chci vyhrávat. Nicméně situace je taková, že po nedělní porážce s Orenburgem odstoupil trenér. Vzhledem k nepříznivým výsledkům to byla možná jen otázka času. Co se bude dít ohledně nástupce, nevím, uvidí se v následujících dnech. Nejspíš by to mělo být tak, že nás povede v Krasnodaru asistent. Potom následuje reprezentační pauza, v ní by měl klub představit nového trenéra. Myslím, že pro mě se situace vůbec nemění. Jsem ve Spartaku sotva čtyři týdny, svoji pozici si teprve buduju. Je jedno, pod kterým trenérem," pronesl v rozhovoru pro magazín Gól sebevědomě laděný bývalý univerzál Teplic či Slavie.

Jaká atmo panuje ve Spartaku po nepříliš povedeném startu do sezony? "Spartak obecně je historicky nejúspěšnější klub v Rusku. Jako v Česku Sparta se Slavií. Když se nedaří, zklamání v klubu i fanoušků je pochopitelně velké. Ale vzhledem k tomu, že Spartak je tak velký klub, že má spousty fanoušků nejen po celém Rusku, vlna negativismu není taková. Jasně, někteří jsou, a nemůžeme se jim divit. Vysoký počet příznivců ale zůstává pozitivních. Každý den mi na sociálních sítích chodí množství zpráv typu: věříme ve vás, držíme palce. V Česku mají kluby úzké portfolio fanoušků, v neúspěšných obdobích se pak zdá, že je všechno špatně. Myslím, že tohle je pro mě příjemná změna," pokračoval na stránkách gol.cz perspektivní mladík, jenž je v této sezoně bez evropských pohárů.

Proč to nyní slavné moskevské značce nejde? "Máme tým nejen mladý, ale z velké části i nový. V létě přišlo hodně hráčů, teprve si všechno sedá. My mladí se musíme ještě strašně moc věcí učit. Když se nedaří týmu, sveze se pak neúspěch po trenérovi. Jsem ale přesvědčený, že mužstvo má obrovský potenciál. Potřebujeme se chytit nějakým úspěšným výsledkem, rozjet se. Paradoxně nám může pomoct reprezentační přestávka. Věřím, že si odjedeme do národních týmů spravit chuť. Že každý z nás vyhraje nějaký zápas a vrátíme se v plné síle," doplnil.

A co vůbec říká přestupu bez ohledu na výsledky a poslední dění? "Jsem opravdu nadšený. Ve Spartaku je vynikající zázemí, perfektní tréninkové podmínky. Jsem zvyklý se individuálně připravovat, mám k tomu veškeré možnosti. Spoluhráči jsou charakterově fantastičtí. Ke všem zahraničním hráčům se chovají skvěle. Když je společná akce, pozvou nás. Prošel jsem i přijímacím rituálem. Návštěvu sauny, kde jsem podstoupil rituál s jehličím. Ne tedy, že by ho prováděli kluci, ale zaměstnanci. Bylo to nesmírně pěkný, regenerační. Seděli jsme, povídali si. K tomu jsme konzumovali typické ruské jídlo - polévku s rybou a bramborami. Takový teambuilding. Hodně příjemný. Ve Spartaku je zvykem chodit do takzvaného bathu, lázně. Sedíte v ručníku, v čepicích, jíte a povídáte si. Občas skočíte do sauny. Mile mě to překvapilo, akce byla strašně fajn. I z tohoto pohledu jsem do mužstva zapadal výborně. Máme mladý kádr, většině kluků je od dvaceti do pětadvaceti let. Parta je ve Spartaku perfektní," vyprávěl spokojený Král, jehož slova vyšla na serveru gol.cz.

Jistý pokrok již udělal "český David Luiz" i v ruštině, kterou vzhledem k dlouholetému kontraktu nepochybně využije. "Ruština je podobná češtině, pozdravy nebo jednoduché věty zvládám. Naučil jsem se i pár klasických frází, například jak se máš a podobně. Pokud se baví kluci mezi sebou, nechytám se zatím. Ovšem když trenér sděluje taktické pokyny, program, kdy je trénink a tak, na sedmdesát procent rozumím. Navíc máme k dispozici překladatele, který nám, zahraničním hráčům, všechno tlumočí do angličtiny. Ale rusky se učím každý den," uzavřel v rozhovoru pro Gól mistr české ligy a vítěz tuzemského poháru z letošního roku, jenž s fotbalem začínal v Brně.