Postrach Chlumec kosí prvoligové týmy, teď chce top soupeře. Pro takové chvíle fotbal děláme, říká kouč

Postrach Chlumec kosí prvoligové týmy, teď chce top soupeře. Pro takové chvíle fotbal děláme, říká kouč
ROZHOVOR

Ještě na jaře válčili v krajském přeboru, nyní se stal z Chlumce nad Cidlinou postrach prvoligových týmů. Malý klub z východních Čech, kam se před letošní sezonou přesunul třetiligový fotbal z nedalekého Převýšova, si po Příbrami (2:1) v domácím MOL Cupu vyšlápl i na Bohemians 1905 (2:1) a díky druhému obrovsky cennému skalpu v řadě je už v osmifinále. Jako jediný ryze amatérský celek. Euforii pochopitelně prožívá i chlumecký trenér Jan Kraus, někdejší útočník se 156 ligovými starty a 23 brankami na kontě.

Zápas s Bohemkou měl poměrně divoký průběh. Šli jste do vedení už v první minutě, poté jste odmítli vedení navýšit neproměněnou penaltou a nakonec rozhodla trefa Tomáše Bastina z 87. minuty. Šlo podle vás o zasloužené vítězství?

Do zápasu jsme vstoupili výborně, vlastně hned z první standardky jsme šli do vedení. Myslím si, že až do nějaké 25. minuty jsme měli hru pod kontrolou, kromě zmíněného pokutového kopu tam byla ještě jedna čistá šance. Bohemka následně hru vyrovnala, ale výraznější šance neměla, měla jen dva střely, které jsme dokázali zblokovat. Po změně stran soupeř zaslouženě vyrovnal, nicméně dál se do ničeho nedostával. My naopak v závěru využili brejkovou situaci a vstřelili rozhodující branku. Za mě šlo o zaslouženou výhru.

Překvapilo vás, že Bohemka nebyla tak dominantní?

Nám jednoznačně pomohl rychlý gól. Hned se lépe hraje a soupeř je navíc zaskočený. Bohemka se po něm dostával dlouho do zápasu. Kluci si znovu potvrdili, že hrát se dá opravdu s každým.

Jak velká euforie se ve vás rozpoutala po závěrečném hvizdu?

Pro takové chvíle fotbal děláme. Pochopitelně jsme byli všichni strašně šťastní, myslím, že i diváci. Právě kvůli takovým pocitům trénujeme a hrajeme.

Jste zkušený trenér. S jakými pokyny posíláte hráče na hřiště do zápasu s ligovým soupeřem? Předpokládám, že motivaci jim asi dodávat nemusíte…

Máte pravdu, hráči jsou sami o sobě namotivovaní dost. Spíše se je právě snažím uklidnit, aby nebyli přemotivovaní. Před každým takovým jim říkám to samé – ať si ho užijí. Mohou se poměřit s ligovým mančaftem, je to svátek. Také jim říkám, ať nechají nervy v kabině, soupeř bude potřebovat hrát. Spíše je uklidňuji.

Vyřadili jste v poháru druhý tým z nejvyšší soutěže v řadě, což už ani nemůže být náhoda. Co za tím podle vás stojí?

Tyhle zápasy jsou malinko jiné než na jaké jsme zvyklí v naší soutěži. I co se týče návštěvnosti, na Bohemku přišlo skoro 1500 diváků. Kluky to vyhecuje a chtějí se samozřejmě ukázat. Máme v týmu dost mladých hráčů, kterým motivace předvést se nechybí. Takhle bychom měli přistupovat ke každému utkání. Zase ale chápu, že je to někdy těžké, zvlášť, když hrajeme venku a přijde tam 30 lidí. To je prostě rozdíl.

Není pro vás postup do pohárového osmifinále tak trochu i závazek? Budete teď hodně na očích a budou se od vás v ČFL očekávat vítězství…

Závazek to určitě je, my se ale hlavně musíme připravit na nadcházející kolo, které je po takovém velkém výsledku vždy nejhorší. Pro nás zůstává ČFL i dál soutěží číslo jedna. Věřím ale, že to zvládneme, měli jsme to takhle i po postupu přes Příbram, kdy jsme následně v soutěži na hřišti soupeře vyhráli. Věřím a doufám, že jádro týmu je natolik zkušené, že ten následující zápas nepodcení a poradí si s tím. Určitě si tady nikdo nemyslí, že je mistr světa.

V pátek proběhne los osmifinále. Přejete si Slavii, Spartu nebo nějaký jiný tým ze špičky první ligy, nebo naopak raději soupeře, s nímž byste měli větší šanci se porvat o postup?

Hrát se dá s každým. Přál bych si silného top soupeře se zvučným jménem, aby si to užili i naši fanoušci. Bylo by to pro ně i takové poděkování. Uvidíme, jestli se nám to splní. Moc si vybírat nemůžeme, chceme ale znovu tým z nejvyšší soutěže.

Pohled Tomáše Bastina, útočníka Chlumce a autora vítězné trefy v duelu s Bohemians 1905:

„Je to skvělý pocit, zápas s ligovým mužstvem nevyhráváte každý den. Pro nás, jak pro amatéry, je krásné být ve společnosti samých profesionálních týmů. Za závazek to ale nepovažuji. Naopak si to užíváme a žádný tlak si nepřipouštíme. Takové zápasy jsou hlavně o morální síle. Každý hráč musí předvést výkon na hranici svých možností, což se nám jak proti Příbrami, tak i teď proti Bohemce podařilo. A můj gól? Mám radost z každé branky, ale tahle byla opravdu speciální. Moc jsem si to stejně jako celý tým užil a už se těšíme na los.“