Youth League jako cesta do světa velkého fotbalu. V čem se mohou sešívaní gigantům vyrovnat?

Youth League jako cesta do světa velkého fotbalu. V čem se mohou sešívaní gigantům vyrovnat?
OBSAHUJE OHLASY

Na půdě Interu dělilo partu kolem Koláře, Hovorky, Součka či Masopusta od výhry opravdu málo, jejich mladí nástupci naopak schytali v Miláně čtyřgólový výprask. Proti Dortmundu si oba týmy role vyměnily. Zatímco svěřenci kouče Trpišovského bundesligovému gigantovi ve 2. kole Ligy mistrů podlehli, výběr do 19 let si v soutěži Youth League kopírující základní skupiny Champions League na Borussii vyšlápl. Nejtěsnější výhra je povzbudivým skalpem pro sešívané naděje.

Duely v Miláně a proti Dortmundu si byly z pohledu mladíků Slavie podobné asi jako den a noc. Tedy vůbec. Souboj s Interem se nesl v duchu velké premiéry v prestižní mládežnické soutěži. Na svěřencích trenéra Martina Hyského byla patrná nervozita, úplně nevěděli, na co se připravit a na průběhu i výsledku to bylo znát.

„Porážka nám vlastně pomohla, poznali jsme, že musíme naprosto změnit přístup. Už jsme věděli, že se nesmíme bát hrát,“ nastínil obránce Daniel Kosek, s jakou strategií nastoupili slávisté na Dortmund, který přijel do Prahy povzbuzen výhrou nad slavnou Barcelonou. A evidentně to fungovalo. Červenobílí favorizovaného soupeře místy dokonce předčili i fotbalovostí, což se asi úplně nečekalo.

„Už v kabině před zápasem bylo cítit, že hráči jsou připraveni odevzdat maximum, jen abychom uspěli. Dortmund jsme přehráli hlavně díky srdci a velkému nasazení,“ zdůraznil osmnáctiletý krajní bek. „Jsem velmi šťastný, že jsme dokázali získat první cenné body v soutěži. Co se týče individuality hráčů byl soupeř nadstandardně kvalitní. Tenhle zápas hodnotím jako jeden z největších ve své kariéře. Vítězství vážím o to více, protože jsem měl tu čest nastoupit s kapitánskou páskou. Díky patří i fanouškům, z jejich strany jsme cítili velkou podporu,“ dodal pyšný kapitán.

Slávisté si proti Borussii vytvořili celou řadu šancí, po hříchu ovšem proměnili jen jednu. Autorem rozdílové trefy nebyl nikdo jiný než Joao Felipe, posila sešívaných z Palmeiras. Šikovný Brazilec, od něhož si v Edenu hodně slibují, se ukázal ve velmi dobrém světle. A to nejen díky vstřelenému gólu. Několikrát názorně ukázal své přednosti, byl rozdílovým hráčem.

„Joao je velmi zajímavý hráč, především v rychlosti a práci s míčem. Je důležitou součástí týmu. Osobně jsem za něj rád, že se prosadil právě v tomto utkání. Naroste mu sebevědomí a pro nás bude velmi platným hráčem,“ těší se ze střeleckého zápisu spoluhráče Kosek.

Konfrontace s individuální kvalitou a rychlostí

Výhra nad tak silným soupeřem jako je Dortmund je sama o sobě velkým úspěchem. Znamená ovšem daleko víc, než jen tři body do tabulky. „Dokázali jsme si, že se jako tým můžeme rovnat s nejlepšími celky v Evropě a že máme velkou kvalitu,“ zdůrazňuje člen reprezentační devatenáctky.

Ten má společně se svými spoluhráči jedinečnou příležitost nabírat při náročných duelech v mládežnické Lize mistrů ohromně cenné zkušenosti, které jinde nezískají a vylepšit tak svůj herní projev. „Uvědomujeme si, že jde o velmi prestižní záležitost, která nám může otevřít dveře do světa. Potkáváme se tady hlavně s obrovskou individuální kvalitou a rychlostí, takže nás to nutí pracovat rychle s míčem a nedělat zbytečné chyby,“ vidí jeden z pilířů sešívaného výběru.

Jiné to nebude ani za tří týdny, kdy mladé slávisty čeká třetí kolo skupinové fáze sledované soutěže. V pražských Horních Počernicích přivítají slavnou Barcelonu. „Už se všichni moc těšíme. Věříme, že když znovu předvedeme bojovný výkon a necháme na hřišti vše, tak jsme schopni uspět,“ burcuje své spoluhráče Daniel Kosek, jenž v letošní sezoně sbírá první starty v dospělém fotbale v dresu třetiligového béčka.