Z Česka raději prchnul a září za hranicemi. Nasadil jsem laťku a musím ji svými výkony udržet, ví Jedlička

ROZHOVOR

Dvanáct vychytaných čistých kont, ocenění pro nejlepšího hráče svého týmu a nejlepšího hráče měsíce celé slovenské ligy i 449 minut trvající neprůstřelnost. Taková je bilance 21letého Martina Jedličky za minulou sezonu. V Dunajské Stredě se mu daří. Jako jednička pravidelně chytá, což je pro mladého gólmana stěžejní. S ambiciózním týmem navíc hraje na špici tabulky. Není divu, že si jeden z pilířů české jednadvacítky krok vydat se na Slovensko jen pochvaluje. „Potřeboval jsem změnit prostředí, abych se změnil i já sám. A to se povedlo,“ přiznává v rozhovoru pro eFotbal.cz.

V kabině máte zástupce hned několika národností, neodráží se to v problém s komunikací?

Mísí se tady asi sedm národností, proto v kabině mluvíme anglicky. Každý týden máme od klubu doučování dvě hodiny, takže se to všechno zlepšuje. Problém s komunikací nemáme.

Začátkem září jste na domácí půdě porazili v divokém zápase před vyprodaným stadionem konkurenční Slovan Bratislava 5:2. Šlo o jeden z nejlepších zážitků, co jste na Slovensku zažil?

Slovan pár dní předtím postoupil přes PAOK Soluň do skupiny Evropské ligy, tušili jsme, že budou myšlenkami někde jinde a chtěli toho využít. Naši fanoušci berou zápasy se Slovanem o level výš než ostatní utkání, byl to krásný zápas, ale z mé strany ten top asi úplně nebyl. Mám v hlavě spoustu jiných duelů, na které dodnes myslím.

Dunajská Streda se může chlubit novým moderním stadionem. Na každý domácí zápas se musíte těšit…

Je to krásné, hrát doma a venku je pro nás obrovský rozdíl. Doma hrajeme každých čtrnáct dní před vyprodaným stadionem a pak jedeme do Nitry nebo do Senice, kam přijde 800 diváků. Na zápasy na našem stadionu se vždy hrozně těšíme, fanoušci umí vytvořit krásnou kulisu. Pokaždé se jim tak chceme odvděčit ziskem tří bodů. Moc nás to těší.

Když byste se pustil do srovnání kvality slovenské a české ligy – jsou podle vás v něčem rozdílné?

Pro mě jako pro brankáře je to stejné, do šibenice se může trefit i hráč ze čtvrté ligy. Obecně si ale myslím, že česká liga je lépe zpropagovaná a těší se většímu zájmu, na zápasy chodí víc lidí. Tam vidím asi jediný rozdíl.

Pozice jedničky vám patří i v reprezentační jednadvacítce, se kterou usilujete o postup na mistrovství Evropy. Zanedlouho vás čekají dva důležité domácí duely s Řeckem a Skotskem. Jak velkou motivací je pro vás se na malé Euro probojovat?

S ročníkem 1998 jsme dlouho pospolu, dost jsme toho zažili, šlo by o naše třetí mistrovství Evropy na mládežnické úrovni. O motivaci máme postaráno, táhneme za jeden tým. Víme, že nadcházející zápasy budou hodně důležité. Kvalita týmu je hodně vysoká, sílu na to získat šest bodů určitě máme.

Zastupuje vás agentura Sport Invest, která to s brankáři umí. V poslední době dotahovala třeba přesuny mladíků do Anglie, lákala by vás podobná cesta?

Nabídka z Anglie se asi ani nedá odmítnout, ale uvažuji reálně a vím, že z Dunajské Stredy těžko přestoupíte rovnou do Premier League. Mám vysněnou jinou ligu, kam je podle mě reálnější se dostat. Navíc ani mých 185 centimetrů není na Premier League vhodná výška.

Tou vysněnou soutěží máte na mysli zámořskou Major League Soccer?

Přesně tak. Není to úplně obvyklé, ale mě se tahle liga prostě líbí a momentálně ji i nejvíc sleduji. Její kvalita se navíc v posledních letech o dost zvedla.

Za účast v sestavě kola dostal SMS i od Kováče. Beru to jako závazek, hlásí ze Senice mladý gólman Sparty