Hašek letenské "S" nešetřil: Nikam se neposouvá, leda k horšímu a hráči jsou typologicky špatně vybraní

Hašek letenské "S" nešetřil: Nikam se neposouvá, leda k horšímu a hráči jsou typologicky špatně vybraní

Sparta? Za posledních 15 let získala jen čtyři mistrovské tituly, Ligu mistrů hrála naposledy před čtrnácti lety a aktuálně táhne sérii tří předčasných konců v kvalifikacích o Evropskou ligu. To, že to na Letné není nijak zvlášť růžové, dobře vidí i bývalý letenský hráč i trenér Ivan Hašek, jenž je momentálně bez angažmá.

"Klub se nikam neposouvá, leda k horšímu. V klubu nejsou jasně nastavené kompetence. A hráči jsou typologicky špatně vybraní. Nedá se říct, kdo přivedl toho kterého hráče, kdo určil tuhle či jinou strategii. Přitom základem všeho musí být jasné vymezení kompetencí a vytyčení krátkodobé i dlouhodobé vize. Na Spartě v tom byl léta guláš, nikdo nenesl odpovědnost. V posledním roce je sportovním ředitelem Tomáš Rosický, tak to teď bude padat na něj," uvedl v interview pro server seznamzpravy.cz šestapadesátiletý odborník, který se se Spartou radoval ve druhé polovině devadesátých let minulého století ze dvou mistrovských primátů.

Část viny může jít podle něj i za samotným majitelem Danielem Křetínským "Jsou to jeho peníze. On to financuje a rozhodující slovo musí mít on. Ale některá rozhodnutí, která udělal v poslední době, především nákupy za italského kouče, se absolutně vymykala realitě, byla nesmyslná. Kupovat průměrné cizince a dávat jim špičkové platy, to Spartu opravdu nikam neposune," pokračoval někdejší kormidelník Štrasburku, Visselu Kóbe, Al Waslu, Saint-Étienne, Al-Ahli, Qataru SC či Emirates Clubu, jehož stanovisko publikoval portál seznamzpravy.cz.

Správnou cestou by mohla být sázka na hráče z domácích luhů a hájů. "A doplnit je třeba na 4 místech v sestavě dobrými fotbalisty ze zahraničí. Tak jako to dělá Slavia. Říká se mi to špatně, protože jde o rivala, ale tam nastolili model, který funguje. A jsou s ním schopni konkurovat i špičkovým evropským týmům. Musím říct, že jsem až velmi příjemně překvapen, jakým náročným způsobem Slavia úspěšně dokáže hrát," doplnil webem seznamzpravy.cz citovaný exreprezentační trenér.

Radit nynějšímu šéfovi Václavu Jílkovi však nechce. "To je věc trenéra, jak chce hrát. Každý trenér má svoji metodu, jak do stavu pohody hráče dostat, jak v kabině nastavit správné vnitřní klima. Sparta má hrát jako Sparta. A jako Sparta musí také vyhrávat. Hráči Sparty musí být mnohem výkonnější. Ten tlak se dá podle mě otočit ve prospěch toho týmu, má hráče motivovat, ne je decimovat. Vezměte si Michaela Jordana. Když byl jeho tým nejvíc pod tlakem, bral to na sebe. Usmál se na lidi a práskl to do koše, věděl, že to umí. Je to otázka každodenní práce a tréninku. V hráčích musí být radost z fotbalu, ta mi tam schází, ta se úplně vytrácí, a to je úplně špatně. Na hřišti se bojí, jsou vystresovaní, z toho plynou individuální chyby a také četná zranění, která Spartu trápí. Nejde kupovat hráče jako v hokynářství, že tenhle je teď volný za málo peněz, tak ho vezmeme. Musí se skládat mozaika tak, aby fungovala. V časech, které pamatuju, chodívali do Sparty nejlepší hráči z celého Česka. To se vytratilo. Nastavily se nějaké mantinely, že za českého hráče se vydá nejvýš tolik a tolik. Nevyplatilo se to. Není to dobře složené, je tam spousta fotbalistů, kteří hrají podobně. Je to všechno na jedno brdo. A trenér pak nemůže změnit způsob hry. Když to nejde technicky, musí to jít silou. Ale na to teď Sparta hráče nemá. Několika menších hráčů už se Sparta zbavila, ale pořád je na můj vkus výškově malá. Já vím, že sám jsem moc nevyrostl, ale když jsem hrál, tak kolem mě byli Chovanec, Straka, Skuhravý, Griga… Do zápasů potřebujete vložit i fyzickou sílu, podívejte se na slávisty, kteří mají mužstvo postavené z atletů. A bohužel musím říct, že jim to funguje mnohem lépe než Spartě," zmínil portál seznamzpravy.cz slova fanouška Sparty, jehož výsledky a postavení nejslavnější tuzemské značky z Generali arény mrzí.

A co jeho vlastní trenérská budoucnost? Nyní by po letech v arabských službách nebránil Starému kontinentu a to kvůli rodině. Slavné "S" zatím aktuální není a námluvy s Luganem či Sionem nevyšly. "Nějaká jednání probíhala, chtěl jsem někde naskočit už v létě, abych měl možnost si mužstvo normálně připravit, ale nedopadlo to, tak uvidíme. Když to nedopadne v Evropě, třeba se ještě vrátím do arabského světa. Lidé se mě ptají, kdy vezmu Spartu. Tak odpovídám popravdě, že jsem žádnou nabídku, tedy až na jednu výjimku, nedostal, tak není co vzít," uzavřel bývalý předseda FAČR, jehož slova vyšla na seznamzpravy.cz.