Kameník byl pro Grygeru první volbou. Kterého asistenta chce přivést ze Slavičína?

Kameník byl pro Grygeru první volbou. Kterého asistenta chce přivést ze Slavičína?

Předposlední místo dohnalo Fastav Zlín ke změně v realizačním týmu. Josef Csaplár musel zmizet a Ševci to nyní zkusí s neznámým Janem Kameníkem, do nějž vložil důvěru generální manažer moravského celku Zdeněk Grygera, který se na stránkách fcfastavzlin.cz tento týden rozpovídal o nynější situaci podrobněji.

O důvodu odvolání Josefa Csaplára...

"Pro mě je vždy nejdůležitější ta sportovní část, což je myslím i viditelné. Na to, jaký je tady kádr, tak ty sportovní výsledky nebyly.  To, že mi tady řeknou „byli jste lepší, hráli jste krásně,“ ale máme nulu a oni odjíždí se třemi body. Ono je to příjemné, když je to jednou za čas, ale ne, když je to skoro pokaždé. Potom je ta tabulka taková, jaká je. Není to jednoduché, i pro ty kluky. Herně to asi bylo dobré, některé zápasy, neříkám, že všechny, byly velmi dobré, ale fotbal se hraje na body. Kolikrát ten dojem byl takový, že hra vypadala dobře, ale my potřebujeme body. Chtěl jsem mluvit i s trenérem, jak to vidí a tak dále. On byl odhodlaný pokračovat dál. Jenže, já to vidím trošku reálněji, což jsou ty body, tabulka a výsledky. Těch gólů co dostáváme je podle mě strašně moc. Já jsem býval obránce, prošel jsem italskou ligou, takže pro mě je defenziva na prvním místě. Navíc když pět šancí máme my, pět oni a oni je využijí a my ne, tak na to se nedá spoléhat."

O tom, proč to kouči na zlínské Letné nevyšlo...

"Když jsme v přípravě ty zápasy viděli, tak to bylo nahoru dolů a bylo to hodně riskantní. Když jsem viděl pak generálku, tak jsem si říkal, že to bude ostré. Bude to sice běhavé, bude to líbivé pro lidi, tady ten styl hry, ale je to trošku na riziko. Je možné, že my někomu „čtverku“ dáme, ale taky možná od někoho „čtverku“ dostaneme. Akorát v lize se nám to zhouplo do toho, že výsledky nebyly. Kdyby to bylo jednou, tak se to možná někde ustáli. Jenže my jsme třikrát vyhráli a to tím rozdílem, kdy to nebyl moc velký rozdíl, kromě Opavy. Po té Opavě jsem si říkal, že jestli to půjde ještě nahoru, tak jsme na dobré cestě, jenže my jsme nezvládli důležité dva zápasy a to ty, které by se měly více zvládnout bodově, než herně a to byla Karviná doma a Budějovice venku. S Budějovicemi ten zápas ani nebyl koukatelný. A to jsou pak body, které jsme těm týmům kolem nás darovali."

O těžkém úkolu najít ideálního trenéra...

"Berme to pořád, že jsme tady Zlín. Myslím si, že když jsme se celkově ohlédli, tak víme, že tady byli úspěšní místní trenéři, kteří to tady znají. Proto jsme se snažili jít touto cestou v minulosti a vracíme se k této variantě, aby byl z okolí nebo místní. Ať to byl Bob Páník, který byl místní, tak pak i Michal Bílek, který se tady neskutečně etabloval. Byl skoro jako místní. Historicky i Vlastislav Mareček, Pavel Hoftych, to byli většinou ti místní. To prostředí specifické je, co si budeme nalhávat. Kdo není místní, tak to musí přijmout, nebo se rychle sžít. Zkušený trenér, až na pana Páníka, v okolí není. Spíš jsou to mladí nadějní kluci. Budu rád, když se tady do toho budou postupně zapojovat."

O sázce na Jana Kameníka...

"Byl tou první volbou. Už v létě jsme řešili, zda s ním jako s hlavním trenérem nepokračovat, protože se osvědčil. Pak jsme se ale rozhodli k této variantě, toho zkušenějšího trenéra, který si něčím prošel, takže jsme šli variantou Josefa Csaplára. My jsme ale věděli, že kdyby mělo přijít k nějaké změně, tak se vrátíme k tomu, jak jsme končili ten závěr loňské sezony. Jde nám o to, že dneska jsou tady místní kluci. Chceme realizační kádr ještě doplnit. Chtěli bychom ze Slavičína přivést Petra Slončíka, jako asistenta. Myslím si, že to je kluk, který hrál tady, hrál na Slovácku a ligu má odehranou. Vedl tady mládež, teď si prošel Slavičínem, kde se mu dařilo, takže nějaké zkušenosti má a hlavně má trošku jiný pohled na fotbal než všichni ostatní. Jan je hlavní trenér. Není jmenovaný dočasně. Žádné bodové ultimátum nedostal. Teprve jsme řešili odchod Josefa Csaplára, teď se předával tým, dáváme dohromady realizační tým. Cíl teď je se dát do pořádku zdravotně, protože máme pauzu, což se nám hodí. Někteří důležití kluci nám vypadli ze zdravotních důvodů, někteří vypadnou kvůli kartám, nebo přišli na hostování a nemohou teď hrát, ale tak to je, to jsme věděli. Spíš aby byl teď ten kádr co nejširší a byl připravený na zápasy, které budou. Budou to těžké zápasy, ale my musíme bodovat. Nechceme jít tak na krásu, ale tou týmovou prací docílit k bodovému zisku."

O vyslání signálu i do hráčské kabiny...

"I hráči se podílí. Na druhou stranu, já jsem neviděl utkání, možná až na Budějovice, ve kterém by neodevzdali maximum a zaostávali. Narovinu, nikdy jsem nebyl zastáncem nějakých pokut. Sám jsem to hrál a vím, že někdy třeba nejste v ideální formě, chcete a nevypadá to tak. Trest může mít trenér, který jim smí kdykoliv naordinovat běhání, což je ten nejlepší přístup. Jediné, co jsem rozhodl, že výjezd v Budějovicích platila kabina sama. Musíme to zjednodušit, měnit styl hry. Samozřejmě, každý by chtěl hrát pěkně a ještě vyhrávat. Musíme si ale objektivně říct, jestli máme na to takovou kvalitu, abychom mohli splnit oba aspekty. Nebo musím získat první nějaké body a pak můžu tomu dát i tu nadstavbu. Když si vzpomenu na nadstavbovou část s Mladou Boleslaví a Olomoucí, tak jsme to měli postavené na týmové práci odzadu. Obrana by měla být základ. To ale neříkám, že preferuji a vyznávám, abychom v jedenácti lidech někde zalezli a bránili. To vůbec ne. To může být i agresivitou na balon, zdvojováním a tou vzájemnou pomocí při bránění."