Slavia s LM Číňany baví. Plán B? Pražská „S“ v rodině: Slavia (skoro) tchánovi Kellnerovi, Sparta (skoro) zeti Křetínskému?

Slavia s LM Číňany baví. Plán B? Pražská „S“ v rodině: Slavia (skoro) tchánovi Kellnerovi, Sparta (skoro) zeti Křetínskému?
KOMENTÁŘ

Přestože minulý týden byla v lize reprezentační pauza, mluvilo se o jejím lídrovi. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek 10. října v televizi Barrandov, jak známo, řekl, že v reakci na vypovězení smlouvy mezi Prahou a Pekingem má Čína mimo jiné ukončit financování fotbalové Slavie Praha. Takový krok logicky vyvolal nejen ve slávistickém táboře řadu spekulací, jak to opravdu je a jestli prezident trochu nepřeháněl a neposunul nějakou informaci o stupeň výš, než odpovídá současné realitě.

Pravdou je, že Slavia v Lize mistrů Číňany zatím nesporně baví. A plán B, kdyby přece jen časem odešli? Mluví se i o případném velkém návratu nejbohatšího Čecha a slávisty Petra Kellnera, který klub už jednou v 90. letech prostřednictvím PPF vlastnil a využil to i v reklamě na tehdejší kuponovou privatizaci.

Jak bylo řečeno, v médiích i na sociálních sítích se objevila spousta informací, spekulací, jak to skutečně se Slavií a čínskými majiteli je a jak by to v brzké budoucnosti mohlo být.

Poměrně značný ohlas vzbudila o víkendu zajímavá analýza na facebookové skupině „Pepi Bican“ pod názvem „DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ!“

Co vyzradil „insider“?

Píše se v ní:

„Po čtvrtečním vyjádření Miloše Zemana zavládla mezi slávisty pochopitelná panika. Zeman naznačil, že by čínští investoři měli na protest proti málo servilnímu chování pražské radnice odejít z Česka a mimojiné by také mohli nechat napospas Slavii. Zjistili jsme, jak se věci mají.

Jak už víte od doby, kdy jsme jako první informovali o zájmu Slavie o Nicolae Stancia, máme v klubu svého insidera. Není to člověk z nejvyššího vedení, ale má natolik zajímavou pozici, aby mohl tu a tam utrousit nějaké velmi zajímavé informace.

Ve čtvrtek 10. října večer jsme se s ním hned po odvysílání pořadu s Milošem Zemanem na TV Barrandov spojili a dobré dvě hodiny probírali, co je na odchodu Číňanů ze Slavie pravdy a co bude dál. Co jsme se dozvěděli?

1) Vyjádření Miloše Zemana nebylo pro nejvyšší vedení překvapením, je to právě naopak. Zeman se tuto informaci dozvěděl právě od kruhů blízkých klubu.

2) Informace byla Milošem Zemanem chybně podaná, není to tak, že teď ‚nahonem‘ v reakci na problémy s Prahou Číňané odejdou. Původní informace zněla tak, že čínská vláda dlouhodobě snižuje zahraniční nekomerční aktivity státních a polostátních firem, přičemž do tohoto snižování měla být v jisté chvíli zapojena i Slavia. Zástupci investorů i Jaroslav Tvrdík sice několikrát upozornili, že tohoto pohybu se Slavia netýká, protože ta je brána jako strategický projekt, součást Nové hedvábné stezky a jejím cílem je zejména pomoci čínským klubům vychovávat nové talenty. Ovšem že se počítalo s postupným snižováním zapojení čínských investorů, to už je dnes jasné. A ta informace zněla tak, že tento postupný a pomalý proces, který nemá doposud nastavené mantinely (a vedení Slavie se jej snaží všemožně odvrátit nebo minimálně velmi zbrzdit a nastavit financování klubu na oboustranně přijatelnou úroveň) je teď ohrožen zhoršenými vztahy pražské radnice a města Peking, potažmo čínského ministerstva zahraničí.

3) Nálada ve Slavii je samozřejmě napjatá, protože nikdo neví, co bude. Je dost dobře možné, že se nestane vůbec nic (a Jaroslav Tvrdík v tomto ohledu podniká řadu kroků). Je ale také možné, že každým dnem, každou hodinou, přijde z Pekingu e-mail od právníků společnosti Sinobo, kterým se veškerá spolupráce zastaví. Pro slávisticko-čínskou spolupráci bylo velmi důležité, že se Slavia dostala do Ligy mistrů a její majitelé jsou samozřejmě pravidelně zváni na domácí i venkovní zápasy. Zejména utkání s FC Barcelona budou v Pekingu sledována velmi pečlivě a vedení Slavie se právě na nich snaží postavit pokračování spolupráce ve stylu ‚S námi budete vidět‘. O rizicích tohoto postupu v případě, že bychom se například v příští sezoně do Ligy mistrů nedostali, není třeba diskutovat, o nich v klubu dobře vědí, ale je to to nejlepší, co pro celou věc mohou udělat.

4) Vzhledem k tomu, že ve Slavii nepracují žádní hlupáci, vedení klubu už minimálně od poloviny minulé sezony připravuje tzv. Plán B pro případ, že by v jakékoli chvíli došlo k přerušení spolupráce ze strany čínských investorů. Protože ti do Slavie nalili obrovské množství peněz, rozchod (pokud by na něj došlo), by se musel udát formou prodeje, nikoli formou ‚Už vás nechceme, co máte, to si nechte a nashle‘.

Z tohoto důvodu se už letos na jaře (údajně – pozn. redakce efotbal.cz) začal hledat nový investor. A pozor, vedení klubu v této souvislosti velmi silně sází na společnost PPF Petra Kellnera, který už jednou Slavii de facto vlastnil a o kterém je známo, že je slávista.

Když to všechno shrneme:

- míč je na čínské straně,
- Slavia se snaží zachránit, co jde,
- případný odchod bude nejspíše pozvolný,
- plán B existuje a je reálný.“

LM a odchody reprezentantů – plusová bilance

Tolik „insider“ facebookové skupiny „Pepi Bican“. Teď jde o to, kolik informací, které pustil do éteru, je reálných, co je spekulace, co si kdo přibásnil a co se naopak „ztratilo v překladu“.

Deník N koncem týdne přinesl na toto téma článek s názvem „Hrad tají, kdo Zemanovi řekl o hrozbě pro Slavii. O čínské odvetě neví ani v klubu“.

S tím, že o konci financování klubu červenobílých nic netuší prezidentovo okolí ani zdroje blízké vedení Slavie.

„Zdroje Deníku N v kostce potvrzují informace od našeho insidera,“ reagovala na tento článek facebooková skupina Pepi Bican.

O tom, že Slavia by měla být při financování klubu soběstačnější, se hovoří už delší čas bez ohledu na „válku“ Prahy s Pekingem. Ostatně letní odchody pěti reprezentantů Deliho, Ngadeua, Stocha, Zmrhala a Krále spojené s postupem do Ligy mistrů by podle Tvrdíka měly znamenat, že klub bude v dané sezoně v účetním plusu.

Pokud jde o Petra Kellnera, ten, jak již bylo řečeno, už jednou Slavii vlastnil (podle všeho na tom i vydělal). A známé pravidlo říká: „Dvakrát do téže řeky nevstoupíš.“ Na druhou stranu proti tomu stojí jiné pořekadlo: „Stará láska nerezaví.“

Kdo ví, v každém případě by to bylo pikantní už proto, že Kellnerova dcera Anna, známá parkurová jezdkyně, je již delší čas přítelkyní majitele Sparty Daniela Křetínského. Slavná pražská „S“ by se tak dostala pod jednu rodinnou střechu. (Skoro)tchán Kellner by měl Slavii a (skoro)zeť Křetínský Spartu.

Mimochodem O2 TV Sport, která má na českou Fortuna:ligu i na Ligu mistrů vysílací práva, spadá rovněž do majetku Petra Kellnera. Deník Sport a server isport.cz zase mj. patří Křetínskému. O tomto možném mediálním a klubovém propojení ostatně psal magazín HATTRICK už před několika lety.

P.S. Mimochodem, generální sekretář fotbalové Slavie a známý televizní komentátor Jiří Vrba se stal začátkem tohoto týdne novým předsedou sdružení SK Slavia Praha, spolku, který sdružuje jednotlivé slávistické sportovní oddíly (tedy bývalátělovýchovná jednota/TJ). Vrba klubu byl do čela zvolen jednoznačně devíti z jedenácti hlasů. Ve funkci vystřídal dosavadního předsedu Jiřího Huptycha, jenž se obával vlivu fotbalu a zájmů čínských vlastníků. Zástupci fotbalového klubu spory odmítají a věří, že sdružení bude po Vrbově zvolení jednotné.