Berbr – soudy už 0:6! Odstraňování transparentů místopředsedovi nepomáhá, „berbrven“ heslem fandů

Berbr – soudy už 0:6! Odstraňování transparentů místopředsedovi nepomáhá, „berbrven“ heslem fandů
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

V pátek 18. října 2019 se odehrála významná věc, bývalý rozhodčí Tomáš Kovařík vyhrál nad Romanem Berbrem i u Městského soudu v Praze. Předseda odvolacího soudu Tomáš Novosad konstatoval, že pravdivost výroků pana žalovaného (o tom, že Berbr ovlivňoval činnost komise rozhodčích) byla prokázána. Zamítnutí žaloby místopředsedy FAČR a jeho partnerky, bývalé šéfky komise rozhodčích FAČR Dagmar Damkové je tedy pravomocné. 

Chorobně vysoký „ješitoměr“?

Roman Berbr tak prohrává na soudy už 0:6, což je jeho totální debakl. S Tomášem Kovaříkem, po němž chtěl omluvu, prohrál jak u obvodního soudu, tak u Městského soudu v Praze. S dalším sudím Antonínem Kordulou (rovněž šlo omluvu) prohrál už dokonce třikrát – u okresního soudu, u Krajského soudu v Brně i u Nejvyššího soudu. A s třetím arbitrem (omluva) Radkem Kociánem prohrál zatím u Okresního soudu v Brně. Řízení s internacionálem Ladislavem Vízkem (omluva a 100 000 Kč) je přerušené, v případě exrozhodčího Libora Kovaříka (omluva a 800 000 Kč) probíhají slyšení.

Soudný člověk by to už dávno vzdal, Berbr však věci žene k Ústavnímu soudu, případně k mezinárodnímu tribunálu ve Štrasburku. Jeho „ještoměr“, což je slovo, které sám vymyslel, je nejspíš až chorobně vysoký.

Filípkův „Štempl na Berbrexit“

Zástupce šéfredaktora Štěpán Filípek ve své poznámce v sobotním vydání deníku Sportu s názvem „Štempl na Berbrexit“ napsal:

„Je to jako úřední razítko na to, co všichni ve fotbale věděli. Když Městský soud v Praze posvětil zamítnutí žaloby Romana Berbra (a jeho partnerky Dagmar Damkové) na Tomáše Kovaříka, potvrdil tím rovněž, že mocný funkcionář ovlivňoval působení rozhodčích. Opakuje se tak scénář z dalších sporů iniciovaných Berbrem, v nichž soudci dávají za pravdu sudím. Co chtít víc? Síla výpovědí Kovaříka a spol. je v jejich konkrétnosti, přímém svědectví a detailním popisu Berbrových nepřípustných praktik. Žádné spekulace, nýbrž fakta, jež se vzájemně potvrzují.

‚Pravdivost výroků pana žalovaného byla prokázána,‘ zaznělo proto i naposled. Už dávno je zřejmé, že Berbr nemá na Strahově co dělat, natož aby byl místopředsedou asociace a opět si otevřel přibouchnuté dveře do komise rozhodčích. Nebyl na to potřeba štempl zvenčí. Když pak na lejstra s Berbrovým jménem padá, o to víc je jeho postavení neobhajitelné. Podle toho k němu taky mají lidé zevnitř fotbalu i vně přistupovat. A zařídit Berbrexit. Takže znovu: Berbr ven! Kdy už, když ne teď?!“

Zabavené transparenty v Edenu…

Berbr ven… Kolega Stanislav Hrabě si ve své pravidelné rubrice „Vitrína“ na serveru ruik.cz všiml, co se dělo o týden dříve, v pátek 11. října 2019, při kvalifikačním utkání ME 2020 Česko – Anglie (2:1) v Edenu:

„Na tribuně fanoušci vyvěsili ‚Stbák Bebr ven‘. Byl pořadateli okamžitě stažen. Když se objevil podruhé, byl zabaven. Další vyjádření názoru bez hanlivých slov ‚Romanovi pá pá‘ také vydrželo jen několik vteřin. Roman Berbr coby bývalý kmenový pracovník StB svou odbornost zvládl výborně.“

Dlužno podotknout, že něco podobného se odehrálo už v červnu na Letné během kvalifikačního duelu s Bulharskem (2:1), což zase zaregistroval týdeník Reflex.

Jen jeden transparent s oblíbeným fanouškovským hashtagem „berbrven“ v prvním patře stadionu Edenu (vpravo od Tribuny Sever) vydržel při duelu s Anglií celý první poločas, zmizel až o přestávce.

Vzpomínám si v této souvislosti na poslední komunistický První máj v roce 1989. Tehdy vládnoucí režim po mnoha letech přesunul prvomájovou manifestaci z Letné na Václavské náměstí, protože se obával, že na něm opoziční síly uspořádají protistátní demonstraci. Přesto došlo k protestům.

Československá tisková kancelář tehdy oznámila, že skupina osob se po skončení prvomájové manifestace v Praze pokusila v horní části Václavského náměstí o výtržnost.  Proti skupině lidí, která rozvinula transparent s požadavkem na propuštění politických vězňů, zasáhli příslušníci bezpečnosti. Vytlačili ji z náměstí a autobusy vyvezli z centra Prahy. Celkem zadrželi více než stovku osob.

Poměry se nepochybně zlepšily, dnes „pochopové“ jen transparenty „výtržníků“ odstraní či zabaví a nikoho (zatím) nezatýkají a nikam nevyvážejí.

Normalizační komise vadí jen Jihlavě? 

Ovšem s těmi „znormalizovanými“ sudími je to někdy běs. Kuloáry putují zvěsti o tom, že v Olomouci při zápase s Českými Budějovicemi údajně neměl být pohybově indisponován jen hlavní rozhodčí Houdek, ale i jeho asistenti, i když na nich to prý tak vidět nebylo.

A co se dělo v sobotu ve druhé lize při zápase Rogozova Vyšehradu s Jihlavou za „odborného“ dohledu předsedy normalizační komise rozhodčích FAČR Jozefa Chovance, škoda mluvit.

Problém je v tom, že slušní rozhodčí, kterým se daný stav nelíbil, už nepískají a nemávají a chodí se soudit s Berbrem nebo toho raději zavčasu nechali (např. Radek Příhoda). 

A co na to kluby a členská základna FAČR? Stále většinové mlčí?