Slavia vede před Viktorkou o 15 bodů! V tabulce pravdy. V Plzni se ctil klasik: „Důležitý jsou body, jedno jak“

Slavia vede před Viktorkou o 15 bodů! V tabulce pravdy. V Plzni se ctil klasik: „Důležitý jsou body, jedno jak“
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Zatímco ve středu v Lize mistrů v Lize mistrů proti Barceloně (1:2) umřela Slavia na krásu (a na neproměňování šancí), v neděli v ligovém duelu prvního s druhým v Plzni (1:0) svou příležitost díky Součkovi a střelci Hušbauerovi v závěru první půle proměnila, přičemž ctila klasiku z legendárních Horníkových odposlechů. Jak pravil tehdejší svazový místopředseda a šéf rozhodčích Milan Brabec: „Důležitý jsou body a je jedno jak.“  

Slavia totiž ve Štruncových sadech nijak neexcelovala. Přežila úvodní plzeňský tlak s několika viktoriánskými šancemi, v závěru úvodního dějství sama přitlačila, skórovala a po pauze hlavně bojovností a houževnatostí už své hubené vedení 1:0 udržela. A po šesti a půl letech, kdy v západních Čechách Škodovým gólem na jaře roku 2013 překvapivě vyhrála rovněž 1:0, konečně přetrhla sérii svých plzeňských nezdarů.

Trpišovský: „Plzeň nás ještě potrápí“

Žádný fotbalový koncert ani jedna strana nepředvedla, jak konstatoval slávistický trenér Jindřich Trpišovský byl to spíš boj než fotbal, v němž vítězily vůle a morálka. Co se týče fotbalové krásy, zůstal duel mistra s vicemistrem za očekáváním.

Slávisté tak před Plzní vedou po čtrnácti kolech už o devět bodů. Plus vzájemný zápas na hřišti Viktorie k dobru při vědomí jarní odvety doma. V tabulce pravdy, v níž se zohledňují zápasy doma a venku, a proto mívá větší výpovědní hodnotu, mají červenobílí dokonce už patnáctibodový náskok (Slavia plus dvacet, Plzeň plus pět)! Hráli totiž v Edenu na podzim jen šestkrát, zatímco venku osmkrát, bilance Viktorky je v tomto směru opačná.   

„Je příjemné vést po čtrnácti kolech o tolik bodů, ale je před námi (a to jen v základní části bez pětikolové nadstavby – pozn. aut.)  ještě dalších šestnáct zápasů. Plzeň body ztrácet nebude, doma určitě ne. Viktoriáni se v průběhu podzimu hodně zlepšili, ustálili svou sestavu, hrají velice dobře. To, že máme takový náskok, je příjemné, ale je to pořád jen vstup. Plzeň má fantastického trenéra, dobré hráče. Určitě nás ještě potrápí,“ říká hodně opatrně slávistický kouč Trpišovský.

Beze ztráty bodu, ovšem se ztrátou Hovorky

Ten do velkého zápasu postavil devět hráčů ze středečního velkého duelu s Barcelonou, v základní sestavě nebyli jen Zelený a Masopust (místo nich hráli Hušbauer a Tecl). Slávisté však ve druhé půli zaznamenali jednu velkou ztrátu – jak ukázalo vyšetření – David Hovorka, jenž opustil trávník na vozu, má přetržené vazy v koleně a čeká jej operace. S bolavým kolenem odjel na vyšetření i Tomáš Souček, ten však zápas dohrál a o jeho případném zranění žádné zprávy nejsou.

To je pro Slavii při jejím náročném programu jediná nepříjemná zpráva. Stejně jako v květnu ji totiž ve třech dnech znovu čeká dvojzápas s Baníkem Ostrava. Nejprve to tentokrát bude středeční pohárové osmifinále ve Vítkovicích, což je předčasná repríza jarního finále v Olomouci (2:0 pro červenobílé), pak je v sobotu v Edenu na pořadu vzájemný ligový zápas. A potom hned v úterý 5. listopadu odveta ve 4. kole základní skupiny Ligy mistrů v Barceloně.

Hotovo, nebo to 21 zápasů ještě může změnit?

Jak ovšem vidí devítibodové manko plzeňský trenér Pavel Vrba?

„Dohánět takovou ztrátu je určitě hodně složité. Slavia žije momentálně v euforii, nejen že vládne v lize, hraje i v Champions League, kde zažívá zápasy, které jsou pro celou zemi mimořádné. Slávisté dnes mají určitě víc sebevědomí, jsou na vítězné vlně. Samozřejmě jsme chtěli to trošku přetnout, ale, bohužel, se nám to nepodařilo. Devět bodů je strašně moc, to všichni víme. Na druhou stranu zbývajících jedenadvacet kol je taky moc a kdo ví, co se stane se Slavií v zimě, třeba jí odejdou dva tři hráči. Takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.“

Bývalý úspěšný trenér Ivan Kopecký coby expert deníku Sport ale už před nedělním zápasem řekl: „Troufám si říci, že pokud Slavia tenhle osudový zápas vyhraje, bude v lize už skoro hotovo. Kdyby po čtrnáctém kole měla na prvním místě devítibodový náskok, byly by to velká pomoc při jejím tažení za titulem.“

Asi má Kopecký pravdu, ale je tu už druhým rokem květnová pětikolová nadstavba, v níž je ještě ve hře dalších patnáct bodů.

Kvůli ní se na podzim uskuteční ještě šest kol (celkem dvacet), znovu se hraje liga i týden před Vánocemi (až do 15. či 16. prosince 2019).

V těchto šesti kolech nastoupí Slavia hned čtyřikrát doma, kde je dosud v lize stoprocentní. Teď dokonce dvakrát za sebou (s Baníkem a s Teplicemi), potom s Karvinou a s Českými Budějovicemi, do koce roku 2019 jede už jen do Olomouce a do Liberce.

Plzeň musí do konce roku cestovat do Zlína, do Karviné a na Slovácko, doma přivítá Liberec, Bohemku a Teplice.

„Aktivní“ asistent mával ofsajdy jak na přehlídce

Ještě pár slov k rozhodčím. Vzhledem k tomu, že Slavia v Plzni vyhrála, příliš se jejich výkon neřeší. Jindřich Trpišovský to ale v závěru po jednom otočeném autu nevydržel a vyfasoval žlutou kartu (v sezoně již druhou). Hlavní sudí Pavel Franěk naštěstí nemusel řešit větší množství sporných momentů. Asi dva rohy otočil ve prospěch Viktorky, nechal se žlutou kartou riskantně hrajícího Romana Procházku zápas v klidu dohrát a Brabcovo strčení do Tecla ve vápně ignoroval (to asi správně). Tradiční „povinných“ deset procent pro domácí – což o to, dříve to bývávalo mnohem horší.

Ovšem hlavně asistent Milan Frimmel ve druhém poločase mával praporkem jak na přehlídce. Možná se bál pověstného fénu plzeňského generálního ředitele Adolfa Šádka, takže nesmyslně (a nakonec i chybně) chytal slávisty v nadějných akcích do ofsajdové pasti, místo, aby je pustil a vyčkal na rozhodnutí VAR, jak se to má nyní dělat. Tím vše předem vyřešil jako nejlepší plzeňský zadák.

Se současnou loutkovou komisí rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem, blízkým přítelem vyšehradského šíbra Romana Rogoze (mimochodem Vyšehrad v sobotu dopoledne v druholigovém duelu s Vlašimí, který vyhrál 2:1, kopal další podivnou penaltu) ale těžko hledat nějakou nápravu. Naopak, mohlo by to být ještě horší.  

Opava, Karviná, Zlín, Příbram…

A ostatní? Sparta sice už v sobotu na Letné porazila Bohemku vysoko 4:0, ale musí to potvrdit hlavně venku při nejbližších zápasech v Opavě a v Jablonci. Liberec dokázal, že bez trenéra (Pavel Hoftych se čtyřmi kartami nesměl koučovat) to jde někdy lépe a vyhrál nečekaně 3:1 na půdě třetí Mladé Boleslavi.

Překvapením je pátá pozice nenápadného Slovácka, které suverénně (4:0) zdolalo poslední Opavu (9 bodů). Marná je i Karviná (11 bodů, 1:3 v Českých Budějovicích) a Příbram (12) se Zlínem (11), jejichž vzájemný duel skončil bez branek. Tady asi můžeme čekat největší adepty na sestup a baráž.