Jak Slovan Bratislava porazil Barcelonu ve finále druhého nejvýznamnějšího evropského poháru - PVP

Jak Slovan Bratislava porazil Barcelonu ve finále druhého nejvýznamnějšího evropského poháru - PVP

Je to jediné vítězství československého týmu v novodobých dějinách fotbalové historie. V úterý 21. května 2019 to bylo přesně padesát let, co Slovan Bratislava v Basileji vyhrál tehdejší pohár číslo 2, tedy PVP (Pohár vítězů národních pohárů), když ve skvělém finále porazil 3:2 slavný FC Barcelona. Jak připomněla bratislavská agentura TASR, jde samozřejmě i o největší úspěch v dějinách Slovanu, který v tomto roce oslavuje sto let své existence. Úspěch, který se zrodil hlavně díky trenérovi Michalu Vičanovi.

Bylo mi tehdy deset let, když jsem ve středu 21. května 1969 na malém černobílém televizoru značky Tesla Ametyst v bytě a sídlišti v Praze-Malešicích s nadšením sledoval tento velký zápas. Druhý den jsme si na plácku před domem hráli na Čapkoviče a spol. „Belasí“, tedy „Bleděmodří“, jak se dodnes přezdívá hráčům Slovanu Bratislava si na Stadionu svatého Jakuba v Basileji počínali vskutku statečně.

Jak připomíná agentura TASR, hned v 1. minutě poslal do vedení 1:0 Bratislavany Ľudovít Cvetler, za čtvrthodiny vyrovnal José Zaldúa. Ovšem ještě do poločasu upravil na 3:1 obránce Vladimír Hrivnák a útočník Ján Čapkovič. Sedm minut po přestávce stihl Carles Rexach snížit na 2:3, ovšem to už bylo ze strany Katalánců všechno.

Dosud největší triumf

„V samotném utkání vypadal sice fotbalový projev Barcelony elegantněji, ovšem slovanisté byli mnohem rychlejší a agresivnější. Basilejské finále tehdy značně předčilo očekávání nejen evropských expertů, “ zavzpomínal si slovenský sportovní historik Jozef Kšiňan.

„Nejvíc se na stránkách evropského tisku vyzdvihoval fakt, že oba fináloví soupeři hráli nanejvýš otevřeně. Miliony diáků u obrazovek tak viděli dramatický zápas plný zvratů. Byl to opravdový triumf, který dosud nepřekonalo žádné československé ani slovenské mužstvo. Na tehdejší tým Slovanu není možné zapomenout. O jeho kvalitách svědčí skutečnost, že o rok později přetrhl tehdejší šňůru Spartaku Trnava a po třech druhých místech získal titul mistra Československa,“ dodal Kšiňan.

Tehdejší šéf UEFA Švýcar Gustav Wiederkehr po slavném finále v roce 1969 řekl: „Děkuji všem chlapcům na hřišti za tento skvělý zážitek. Na finále Slovan – Barcelona se bude dlouho vzpomínat. Je krásné, když člověk i v tak velkém finále vidí pět gólů. Pohár patří Slovanu Bratislava právem.“

Dostali pět tisíc korun...

Vítězný míč si tehdy hned s koncem utkání strčil brankář Alexander Vencel pod dres, nechal si ho podepsat a schoval si ho doma. Hráči Slovanu Bratislava měli za vítězství v PVP slíbenou prémii ve výši 15 tisíc československých korun. Nikdy je nedostali, jen pět tisíc, k tomu východoněmecké hodiny a nějakou bonboniéru...

Mužstva nastoupila ve finále v Basileji v těchto sestavách:

Slovan Bratislava: Alexander Vencel – Jozef Fillo, Vladimír Hrivnák, Alexander Horváth, Ján Zlocha – Ľudovít Cvetler , Jozef Čapkovič, Ivan Hrdlička – Ladislav Móder (67.  Bohumil Bizoň), Karol Jokl, Ján Čapkovič. Trenér Michal Vičan.

FC Barcelona: Salvador Sadurní – Eladio Silvestre, José Franch (11. Pereda) – Joaquim Rifé, Joef Fusté, Fernando Olivella, Pedro Marí Zabalza, Santiago Castro (46. Jorge Mendonca) – Carles Rexach, Carlos Pellicer, José Zaldúa. Trenér Salvador Artigas.  

Rozhodčím finále byl Nizozemec Lau van Ravens, na Stadionu Svatého Jakuba v Basileji přihlíželo přesně 19 478 diváků (uvádělo se i 22.000 diváků).

Kromě uvedených účastníků finále byli v kádru Slovanu i Ľudovít Zlocha, Mutkovič, Határ, Hlavenka a náhradní brankář Kontír. V československé lize hrával za Slovan i Sokol a také československý internacionál a nejlepší slovenský fotbalista 20. století, stoper Ján Popluhár, který právě před basilejským finále odešel na dva roky do Olympique Lyon.

Cesta do finále

Cesta do finále byla samozřejmě těžká. V 1. kole PVP 1968/1969 vyřadil Slovan Bratislava tehdejší jugoslávský klub NK Bor, ve 2. kole zdolal FC Porto.

Čtvrtfinále PVP 1968/1969 se hrálo už v únoru ještě před startem jarní části československé ligy. Slovanisté však přicestovali do Itálie rozehraní z úspěšného turné po Jižní Americe a zvítězili nad AC Turín v obou utkáních.

„Po výhře 1:0 v Turíně byla odveta na Tehelném poli i tak dramatická. Italové totiž hráli v Bratislavě surově a navíc rozhodčí Schiller z Rakouska vyloučil po hodině hry Hrdličku. Slovan ale i tak vyhrál před 22 tisíci diváky 2:0,“ vzpomínal nestor slovenské sportovní žurnalistiky Jozef Kšiňan. „V semifinále pak slovanisti pak zchladili Dunfermline remízou 1:1 ve Skotsku a výhrou 1:0 v domácí odvetě a jako první a dosud poslední československé, slovenské či české mužstvo postoupili do finále jedné z velkých evropských klubových soutěží,“ dodal Kšiňan. 

Malý rámeček

Výsledky Slovanu v PVP 1968/1969

  1. kolo: Slovan Bratislava – NK Bor 3:0 (0:0), branky: 48. a 68. Cvetler, 79. Jokl. Odveta: NK Bor – Slovan 2:0 (1:0).
  2. kolo: FC Porto – Slovan 1:0 (1:0). Odveta: Slovan – FC Porto 4:0 (1:0), branky: 26. Ján Čapkovič, 48. Jokl, 85. Jozef Čapkovič, 88. Jokl z penalty.

Čtvrtfinále: AC Turín – Slovan 0:1 (0:0), branka: 53. Jokl. Odveta: Slovan – AC Turín 2:1 (1:0), branky: 24. Horváth, 60. Hlavenka.

Semifinále: FC Dunfermline – Slovan 1:1 (1:0), branka: 78. Ján Čapkovič. Odveta: Slovan – Dunfermline 1:0 (1:0), branka: 24. Ján Čapkovič.

Finále: Slovan – FC Barcelona 3:2 (3:1), branky: 1. Cvetler, 30. Hrivnák, 41. Ján Čapkovič.

Podrobnosti o všech dalších zápasech československých a českých týmů se slavnou Barcelonou najdete ve Speciálu HATTRICKU k duelu LM Slavia Praha – FC Barcelona, který je stále na trhu.