Rodrygo, nová chlouba Realu. Kde se vzal brazilský trhač rekordů?

Rodrygo, nová chlouba Realu. Kde se vzal brazilský trhač rekordů?
OBSAHUJE VIDEO

Když Rodrygove středu nasázel v Lize mistrů hattrick, mnozí pochopili, proč mu nejen v rodné Brazílii říkají „nový Neymar“. O pár týdnů dříve, když debutoval za Real Madrid v La Lize a rovnou se uvedl gólem, přišlo od nadšených novinářů jiné srovnání, tentokrát s Ronaldem Nazariem.

„Ale nedělejte to, nezasloužím si, abyste mě stavěli po jeho bok,“ brzdil stále teprve osmnáctiletý Brazilec nadšení a odmítl až příliš křiklavý příměr.

Chce jít vlastní cestou, chtělo by se napsat.

Jenže Rodrygo silným slovům neunikne, už odmala je středem pozornosti, vždyť v 11 letech ho po brilantním představení na turnaji v New Yorku začal sponzorovat americký gigant Nike. Mladšího sportovce nikdy nepodepsal… Snad i to je důkaz, že  Rodrygův um byl už tehdy nepřehlédnutelný.

Když pálil dál na každé úrovni, kam povýšil, jeho talent postupně vábil evropské velkokluby. Tak moc, žekolem něj kroužila i Barcelona.Radoval se ovšem druhý ze španělských gigantů.

Madrid přivedl Rodryga před pár měsíci. Santosu, slavné brazilské líhni, kterou prošli i Neymar či Robinho, poslal klubový účetní 45 milionů euro a boss Florentino Pérez hlásil: „Naší ambicí je hledat kluky s pronikavým talentem a zapracovávat je do kádru.“ Moc dražších fotbalových teenagerů po světě neběhá…

Jeho jedinečnost ještě dříve zdůraznil i France Football. Časopis proslavený udělováním trofeje Bal d‘Or na konci roku 2018 označil rodáka ze Sao Paula za čtvrtého nejlepšího hráče do 21 let.

Pokud jste zatížení na rekordy, tak ještě vězte, že se průbojný forvard s precizním vedením míče poprvé skóroval v Copa Libertadores, což je jihoamerická obdoba Ligy mistrů, v 17 letech, dvou měsících a šesti dnech. Nikdo to před ním nedokázal v nižším věku.

Teď je v 18 letech a 301 dnech druhým nejmladším střelcem hattricku v Champions League – méně bylo už jen Raúlovi, legendárnímu kapitánovi Realu.  První dvě branky vstřelil proti Galatasarayi za sedm minut, takhle rychle dva góly ve slavné soutěži nikdo před ním nedal. A ještě jeden postřeh – Brazílie nikdy neměla mladšího střelce v nejprestižnějším klubovém poháru.

Těch komplimentů a rekordů bylo dost, byť by se dalo pokračovat. Kdo je vlastně Rodrygo?

Fotbal má v genech. Podobně jako otec Vinícuse Júniora, dalšího z madridských náctiletých klenotů, ovšem ani Rodrygův táta díru do světa neudělal a v Brazílii to dotáhl nejvýše do druhé ligy. V kontextu tamní enormní konkurence ale patrně do balonu uměl BautistaGoes kopat lépe než většina borců z české repre.

Sportovní kariéru musel už v šestnácti letech sloučit s rolí otce, tak brzo se v Osascu narodil Rodrygo. Není tak úplně šokující, že nová hvězda „Los Merengues“ má od loňska malou sestru, vždyť jeho rodiče jsou v plné síle, jsou teprve třicátníky a vitalita z nich čiší.

Rodrygo začínal s futsalem, až postupně se dostal k velkému fotbalu. Santos v něm měl ofenzivní klenot, kterého už v době, kdy ho podepsal Nike, mnozí měli za největší brazilský talent od Pelého. Další slavný krajan Zico věštil Rodrygovi zářnou budoucnost.

Ta přichází už nyní, byť třeba bývalý nizozemský reprezentant Clarence Seedorf věštil, že se Rodrygo bude prosazovat v Madridu s obtížemi a že hned rozhodně hrát nebude. Stejně jako Vinícius junior. K názoru ho vedly vlastní trenérské zkušenosti z Deportiva La Coruňi, navíc kdysi úspěšně působil v dresu „Los Blancos“.

„Real je klub s velkými očekáváními. Tyto dva hráči podle mě nastupovat nebudou. Tento rok jsem měl v Deportivu Uruguayce Valverdeho, který se do kádru také nevešel a podobně na tom bude v příští sezoně. Podobnost s mladými Brazilci je tu hodně velká,“ povídal v létě.

„Pokud máte štěstí, tak se dostanete do klubu jako je Porto. Tam se vyhrajete, zvyknete si na Evropu, zkusíte si poháry. Když se nechytnete, vaše místo zaujme někdo jiný. Když jo, pak máte šanci na lepší angažmá. Každý sní o Realu, ale málokdo se v něm prosadí. Zé Roberto byl jedním z nejlepších hráčů, jaké jsem kdy viděl, a také odešel. Samuel Eto´o to samé,“ dodal.

Rodrygo neztroskotal, nepotkal ho stejný osud jako Valverdeho. Na to je příliš výjimečný. A tak si minulý týden mohl vychutnávat hromový aplaus a skandování svého jména na stadionu Santiaga Bernabeúa. Na jednom z největších jevišť, které fotbalový svět zná.

„Slyšet madridské fanoušky, jak skandují mé jméno, bylo něco neuvěřitelného,“ povídal. Možná ho ještě více potěšily další pochvaly od Zinedina Zidana.

Trenér Realu ho po show proti Galatasarayi, kterou Rodrygo kromě hattricku vyšperkoval i asistencí, vynášel do nebes. „Je chytrý, maká na sobě a rychle se učí. S míčem dokáže cokoliv,“ smekl „Zizou“.

Cokoliv? Fotbaloví fajnšmekři se jistě mají nač těšit, ve španělské metropoli vyrůstá kanonýr k pohledání. Vlastně dva, Vinícius junior už také naznačil své možnosti…