„Trapný! Zkažený zápas,“ naříkali Liberečtí v Plzni. Sudí Proske tak dělá ostudu i Technické univerzitě v Ostravě

„Trapný! Zkažený zápas,“ naříkali Liberečtí v Plzni. Sudí Proske tak dělá ostudu i Technické univerzitě v Ostravě
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Šestnácté, podle šéfa komise rozhodčích Jozefa Chovance ovšem první jarní, kolo (byla totiž uvolněna činnost sudímu Orlovi, který měl podzim zakázaný kvůli své barážové blamáži) nepřineslo nic neočekávaného. Z velké trojky vyhrály doma Slavia (nad Teplicemi 3:0) i Viktoria Plzeň (4:1 nad Libercem), přestože se v první půli výsledkově trápily. Zatímco Sparta tradičně ztratila venku (v Jablonci) dva body, navzdory tomu, že po úvodním poločase vedla 2:0 (nakonec 2:2). A to mohla být rada, že jeden z dlouhodobě nejhorších českých arbitrů Královec upřel Severočechům v závěru podle všeho vítězný gól.

Ostatně rozhodčí byli o víkendu v hlavní roli, především to byl v Plzni ing. Zbyněk Proske, Ph.D, který coby akademický pracovník katedry městského inženýrství stavební fakulty VŠB Technické univerzity v Ostravě dělá tomuto váženému ústavu svým působením na fotbalovém hřišti dlouhodobě ostudu. Některé jeho kousky už vešly do dějin českého rozhodování.  

Proske, dlouhou dobu oblíbenec místního „Náčelníka“, v březnu na čas ze seznamu ligových sudích vypadl, nedávno pak musel nečekaně opustit i mezinárodní listinu rozhodčích a uvolnit své místo perspektivnímu kádru Rejžkovi, jehož ligové zápasy by se daly spočítat na prstech.  Možná Zbyněk Proske dostal varování, že by se mu to mohlo stát opětovně i na domácí scéně, tak se v Plzni snažil.

Proske uchránil Hubníka od dalších dvou karet

A snažil se společně s dalším oblíbencem „Mocných“ asistentem Hockem, který byl sice za Listkiewicze z profilistiny rovněž po právu vyhozen, ovšem vrchnost vládnoucí soutěžím v Čechách ho tam zase rychle, podobně jako hlavního Lercha, vrátila.

Liberec v Plzni nečekaně vedl 1:0, pak viktoriáni vyrovnali na 1:1, ovšem hosté šli ještě krátce poté do nebezpečného přečíslení dva na jednoho. Plzeňský stoper Roman Hubník, který se vrátil do sestavy Viktorky, měl už sice jednu žlutou kartu, ovšem přesto přímo před zraky asistenta Hocka podťal libereckého Malinského. Jasná druhá žlutá karta. Jenže se nic nestalo… Naopak střelec libereckého gólu Baluta, rumunský slávista na severočeském hostování, dostal za své řeči první žlutou kartu. Jak uvedl Proske, za protesty vyřčené v cizí řeči.

Záhy na Baluta na druhé straně šlápl na nohu pronikajícího Kayamby a hloupě se domníval, že co před chvíli prošlo Hubníkovi, musí logicky projít i jemu. Naivní rumunský chlapec, takovou dobu už žije v Česku a pořád neví, kudy tadyběží zajíc… Šel ven. A není divu, že si při odchodu ze hřiště ulevil celosvětově známým gestem naznačujícím šustění peněz. Mimochodem Hubník měl v první půli vidět další žlutou kartu i za svůj bezohledný loketní faul na dalšího slávistu na libereckém hostování – Musu.  Ale i to přežil a Viktorka pak v nezasloužené obrácené přesilovce rozhodla duel třemi góly.

„Takový je český fotbal, s tím nic nenaděláte“

„Trapné, trapné, trapné. Zkažený zápas, zkažený zápas, zkažený zápas. To je český fotbal,“ bezmocně situaci popsal zoufalý liberecký záložník Tomáš Malinský v rozhovoru s reportérkou O2 TV Sport. „V Plzni je to těžké a bude to tu takové pořád, přitom to byla při faulu na mě jasná žlutá karta. Rozhodčí (asistent Hock – pozn. aut.) to má ze tří metrů a nic, asi měl zavřené oči. A na opačné straně je něco podobného vzápětí oceněno druhou žlutou,“ dodal Malinský.

Jeho názor ve studiu O2 TV Sport podpořili oba experti David Holoubek a Antonín Rosa a našli ještě třetí Hubníkův „žlutý“ faul (ten na Musu). Stejné stanovisko vyřkl pak i liberecký trenér Pavel Hoftych.

Přitom deník „Aha!“ něco takového tušil už v sobotu, když den před utkáním napsal: „Viktorka má na Spartu v dostizích o druhý flek znamenající ranec bankovek z Ligy mistrů náskok už jen šest bodů. Její utkání s Libercem vyfasoval Zbyněk Proske. Chlápek z Opavy, o němž zákulisí tvrdí, že má od tlačení západočeské káry na rukou mozoly! Na lajně mu bude ve Štruncových sadech přicmrndávat Tomáš Mokrusch z Plzně!  Ano, čtete dobře, domorodec!“

No a na druhé lajně byl, jak už jsme zmínili, vyhlášený David Hock. Vskutku vražedná nominace Chovancovy komise.

Fanoušci mají v internetových diskuzích celkem jasno. Jako třeba Jan Kublas na serveru idnes.cz: „V Plzni jsou k vidění neuvěřitelné věci. Tak letos: první kolo rozhoduje proti Olomouci přísná červená.  Zápas s Jabloncem: ruka u těla je nesmyslně posouzena jako penaltová.  Zápas s Libercem: kartové verdikty mění síly v zápase.  Dokud to budou fanoušci tolerovat, budou ostatní týmy dělat jen stafáž mafiánské partičce. Plzeň by sportovní cestou nedosáhla ničeho, Spartě a Slavii to nevadí, systém je chrání podobně. Ostatní se hodí přes palubu, konečně nikoho nezajímají.“

Královec Spartě v „Horních Peltovicích“ zachránil aspoň bod

Křetínského list „Aha!“ se pozastavoval i nad nominací dalšího Západočecha Pavla Královce na zápas Sparty v Jablonci. „Sparta si za to může sama. Její diplomacie v estébáckém Berbrstánu hochštaplerů selhává, a tak ji v ‚Horních Peltovicích‘ (čti Jablonci – pozn. aut.) čeká sudí Pavel Královec. Obchodník se svářecí technikou z Domažlic s pověstí muže, jenž v případě potřeby na svůj nástroj zapíská třeba i hymnu Burundi.  ‚Míra Pelta si to ušil na míru‘, usmál se jeden ze strahovských činovníků. A plzeňský generální direktor Adolf Šádek taky?“ ptalo se sobotní „Aha!“

No, ale nakonec se obchodník Královec zachoval diplomaticky. Když viděl, že Sparta v závěru utkání v Jablonci za stavu 2:2 podobně jako domácí přichází o dva body, což všestranně vyhovovalo Plzni, rozhodl se, že Letenské o třetí bod nepřipraví. Další slávista na severočeském hostování Jugas dal hlavou v závěru sobotního duelu vítězný gól, který ovšem Královec bez otálení neuznal kvůli údajnému předchozímu útočnému faulu domácího útočníka Doležala na sparťanského, dříve jabloneckého, stopera Lischku.

Pokud ale někdo někoho fauloval, tak to byl spíš Lischka, který držel Doležala za dres, ten se z toho však dostal a odlepil se od svého strážce. Jenže měl jako celý Peltův Jablonec smůlu. Tohle si tedy Míra Pelta na míru asi neušil. To - když tak - spíš někdo jiný, který se radoval z toho, že oba jeho soupeři o pohárové příčky přišli shodně o dva body.

Faul/nefaul, či šlapák v Edenu?

Zlobili se ovšem v neděli i Tepličtí na Slavii. Červenobílí sice měli spoustu šancí na vedení 3:0 už v první půlhodině, ovšem bez pořádného útočníka, kterým Júsuf, zdá se, stále není, se střelecky zase trápili. Tak jim za stavu 0:0 pomohla penalta, kterou nařídil sudí Pechanec, a tentokrát ji kapitán Souček, na rozdíl od minulého duelu s Baníkem, bezpečně proměnil. Severočeši pak těsný stav 0:1 drželi až do samotného konce zápasu, měli i dvě velké šance, dvakrát pak inkasovali až v posledních minutách.

„Je velký rozdíl prohrát tady nula tři, nebo nula jedna po vymyšlené penaltě,“ prohlásil trenér Stanislav Hejkal. A jal se kritizovat videorozhodčí(Pavel Franěk a Petr Blažej), kteří podle něho byli asi v penaltové chvíli na kafi: „Jsme v jednadvacátém století, máme tady VAR a už poněkolikáté bylo rozhodnuto v neprospěch Teplic.“

Videorozhodčí Pavel Franěk pro televizní stanici O2 TV Sport ale prohlásil: „Situaci jsme konzultovali, hlavní rozhodčí nám to popsal, a to popsání korespondovalo s tím, co jsme viděli na obrazovce. Tím pádem jsme potvrdili jeho rozhodnutí. Podle nás se jednalo o jasný pokutový kop.“

„Snažil jsem se odehrát balon, Olayinka tam šel šlapákem a já si myslím, že jsem trefil napůl jeho a napůl míč. Nevím přesně, protože to bylo hodně rychlé,“ popisoval situaci faulující Petr Kodeš.

„Stačí vidět Peterovu nohu na ošetřovně po zápase. Pak lze diskuzi o tom, zda se Kodeš trefil, či netrefil i proč se hráč bolestivě složil, považovat za ukončenou!“ napsal na Twitter slávistický boss Jaroslav Tvrdík.

Kodeš Olayinku patrně trefil, i když to z videa není jasně vidět. Ovšem to že hráč Slavie šel do souboje šlapákem, byla také pravda. Tohle rozhodnutí si Pechanec asi obhájí, jak to ale budou dělat Proske s Královcem, to tedy nevím.

A co na to slávistický kouč Jindřich Trpišovský? „K rozhodčím se nevyjadřuju. Neudělal jsem to ani v poháru po zápase s Baníkem, nebudu to dělat ani teď. Tu situaci jsem stejně viděl pouze v reálu a v ten moment mi to přišlo jednoznačné. Ani žádné protesty jsem neviděl, nikdo nic nerozporoval. Pokud je o výsledek, dlouho našemu výkonu chyběl druhý gól.“

„Jednou za půl roku bych chtěl, aby video také rozhodlo v náš prospěch,“povzdechl si teplický trenér Hejkal, který namátkou připomněl nedávný domácí duel proti Spartě (1:1). V něm hrubě chyboval hlavní rozhodčí Jan Machálek. 

Lekce na zastávce v Budějovicích, či Pohádky z nádraží?

Teplický trenér ale dodal, že tím nechce tvrdit, že jeho tým nemají na svazu rádi. Ovšem je to tak, klubové vedení FK Teplic včetně svého majitele totiž dlouhodobě, v podstatě jako kůl v plotě, nazývá problémy v českém fotbale pravými názvy. Takže „po právu trpí“.

Zatímco jiní si podle zainteresovaných údajně včas zaopatří příslušnou jízdenku. Ti silní, bojující o Evropu, to prý mají ještě logicky dražší. Stačí ale prý dvacet balonů, aby si strojvůdci měli s čím hrát. A když se někdo chce vézt zadarmo, průvodčí jim to z pověření strojvůdců včas připomenou. Jako se údajně stalo jednomu z pražských cestujících na letní ligové zastávce v Českých Budějovicích. 

Třeba jsou to všechno jen „Pohádky z nádraží,“ které před časem vycházely na pokračování v jedněch pražských novinách. Kdo se ale pohybuje v českém fotbale od roku 1985, ten na pohádky moc nevěří. 

Ostatně i Slovácko si po své nedělní prohře v Českých Budějovicích (0:2)stěžuje na rozhodčí. Tam jim totiž sudí Zelinka na doporučení asistenta Dobrovolnéhosporně neuznal vyrovnávací gól na 1:1 (pro údajný ofsajdpoté, co náhodného střelce Šašinku nešťastně trefil domácí Novák).

Jen jsem se divil, že pískají ofsajd, když předtím Petržela střílí, brankář to tam pak pět vteřin honí a najednou se zvedne praporek.  Ani se nedivím, že si na výkon rozhodčího v Budějovicích minule stěžovala Bohemka,“ pravil naštvaný trenér Slovácka Martin Svědík.

Inu, jihočeský nováček jede, senzačně si přispal pátou ligovou výhru v řadě. Jen mezitím v osmifinále poháru koncem října doma prohrál 0:4 se Spartou, což jako by pro Letenské byla záplata na důrazné červencové upozornění na stejném místě (2:2).