Zelená příšera, muchomůrka, hnus, Shrek, dětský průjem. To jsou ohlasy na nové dresy českého nároďáku

Zelená příšera, muchomůrka, hnus, Shrek, dětský průjem. To jsou ohlasy na nové dresy českého nároďáku
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Loni začali s mrvením českého národního dresu hokejisté s tou svou rozzuřenou slepicí na prsou. Teď je ovšem trumfli fotbalisté, kteří pro venkovní variantu dresů zcela zrušili všechny národní barvy a zvolili jakousi limetkovou variantu. Prý to symbolizuje svobodu a český národní strom a jeho lipový list… Jak komu, fanoušci i osobnosti českého sportu se vcelku podle očekávání bouří. Dresy jim připomínají zelenou příšeru, známou jedovatou muchomůrku, považují je za hnusné. Autorovi těchto řádků, který se ještě nedávno staral o miminko, se při pohledu na tato nová trika zase vybaví dětský zelený průjem.

Možná ho však při rozhodování o téhle podivné změně měli strahovští členové vedení českého fotbalu. Čtenářské ankety vyznívají jasně: isport.cz: 82 procent proti, idnes.cz v tuto chvíli: 1775 lidí proti, 339 pro, 33 neví, sport.cz: přes 91 procent fanoušků si myslí, že by na reprezentačním dresu měly být národní barvy.

Celkem jednoznačné stanovisko. Připomíná mi to trochu šílenou dobu 50. let, kdy kvůli komunistické zvůli přišli slávisté na několik roků o svůj tradiční červenobílý dres a také museli hrát v podobných „hrůzách“. 

Štěpánek i Berdych to nechápou

Najdi pět rozdílů. A uhodni, kde navrhovali světoví odborníci a kde se vybíralo srdcem,“ uvedl na svém oficiálním facebookovém profilu tenista Radek Štěpánek. Tyto věty doplnil obrázky nového dresu fotbalové reprezentace a snímkem, kde je sám na tenisovém dvorci v dresu v národních barvách a se lvem na tričku.

Jeho daviscupový kolega, nejlepší českých tenista posledních let Tomáš Berdych se ke Štěpánkovi přidal: „To snad nemyslí vážně! Barva symbolizuje svobodu. Jsme Češi, tak kde jsou naše NÁRODNÍ barvy? „Jsem rád, že jsem mohl reprezentovat v Davis Cupu v NÁRODNÍCH barvách!“ K tomu Berdych přidal fotku figuríny v nové venkovní sadě české fotbalové reprezentace, tedy dresu v limetkové barvě a černých trenýrkách.

„Byl jsem ohromen novými dresy fotbalové reprezentace.Jejich provedení se zřeklo návaznosti na tradiční barvy, rezignovalo i na název státu, dokonce i ten politický,“ kritizuje nová trika Leoš Jeleček, člen občanské inciativy za jednoslovný název státu „Česko/Czechia“.

Shrek Team. Kdo je ale ten oslík? Návrhář?

Jak píše server Sport.cz, reakce fanoušků jsou různé. „Zelená příšera,“ napsal jeden z kritiků novinky. „Shrek Team. Kdopak je však ten oslík? Návrhář?" přidal se další. „To chtějí úplně zabít pořádného lva na prsou?“ ptá se další z diskutérů na Sport.cz. „Barva dresů připomíná jedovatou muchomůrku,“ uvedl další.Co se tady ještě bude dít? Začalo to lvem (Disney) na hokejových dresech. Kde je nějaká hrdost na státní barvy? Ještě udělejte jinou vlajku a bude to. Je mi z toho zle,“ ozval se na serveru Sport.cz další nespokojený fanda.

Jak jsem už zmínil, mně ty nové venkovní dresy připomínají zelený dětský průjem. Experti píšou, že tento odstín obvykle naznačuje, že průchod potravystřevem je při něm rychlejší, než by měl být. V tomto strahovském případě byl možná průchod funkcionářských myšlenek střevem rychlejší, než měl být. Na Strahově, to, jak se zdá, podělali. 

Předseda FAČR Malík: „TaK vypadá obroda“

A proč se vůbec k nové barvě nakonec ve vedení FAČR přiklonili? „Po EURO 2016 skončila v národní týmů řada hráčů. Bylo jasné, že nároďák musí projít určitou formou omlazení, obrody. Nové, překvapivé, až agresivní barevné pojetí dresů pasuje k novému národnímu týmu. Proto jsme se rozhodli návrh ze strany pumy akceptovat,“snažil se v pondělí vysvětlit předseda FAČR Martin Malík, který prý počítá i s negativními reakcemi.

Je to změna, něco nového, co přitáhne pozornost ke dresům i k utkáním nároďáku, která nás čekají. Věříme, že se v nich podaří postup na EURO. Nezastírám, že to je jedna z věcí, o kterou nám trošku šlo, to znamená přitáhnout zájem veřejnosti,“ dodal Malík.

Tak to se povedlo, zájem ty „zelené příšery“ vzbudily. Většinově negativní…

Lipový dres, to je bomba, tedy puma

„Je to inspirované lípou, která nám připomíná národní svobodu. V Bulharsku se v nich bude hrát první zápas 17. listopadu, tedy přesně třicet let od sametové revoluce. Věříme, že česká fotbalová veřejnost vezme tyhle dresy pozitivně, fanouškům se budu líbit, hráčům přinese štěstí a uvidíme je příští rok na mistrovství Evropy,“ snažil se vysvětlit Štěpán Reinberger ze společnosti Puma.

Lipový dres, tak to je opravdu puma, tedy bomba. To muselo trvat, než kreativci konečně našli nějakou souvislost s touto průjmovou barvou a českými národními barvami.

„Nové venkovní dresy jsou velice odvážné, až revoluční. Tím se chce Puma řídit i u ostatních národních týmů. Italové nebo Švýcaři mají také odvážné venkovní dresy. U domácích se chceme držet tradic, ty představíme příští rok v březnu,“ dodal Reinberger.

Kustodi, oslavte 17. listopad a vezměte do Bulharska bílou sadu!

Tak sláva, alespoň doma zůstanou na dresech národní barvy. Ovšem znectít reprezentační dres právě v den 30. výročí od 17. listopadu 1989, kdy Česko zakončuje kvalifikaci ME 2020 v Bulharsku, to je docela troufalost. V této souvislosti je celkem fajn, že UEFA kvůli předchozím rasistickým výlevům bulharských diváků v utkání s Anglií uzavřela pro nedělní zápas sofijský stadion.

Ale i tak, kdyby kustodi chtěli udělat něco pro zdar oslav výročí 17. listopadu 1989, mohli by tyhle „dresy pro Shreka“ jakoby zapomenout doma a vzít s sebou do Bulharska místo nich tu pěknou a osvědčenou bílou sadu.Získali by historické zásluhy jako slávističtí funkcionáři, kteří k nadšení a úžasu všech diváků na Velikonočním turnaji v roce 1956 nečekaně vytáhli tajně uschovávané červenobílé dresy a odvážně do nich oblékli své hráče.  

Národ – nejen ten fotbalový – by jim byl vděčný.

Stejnou barvu triček mají u nás ve firmě skladníci

Oporou by jim mohly být nejlépe hodnocené názory na změnu venkovních dresů z diskuse na serveru idnes.cz:

Otto Peterka: „Jak se říká: Dej blbci funkci a vymyslí lejstro.  Místo, aby vymysleli krásné dresy v duchu naší trikolóry, tak vymyslí toto. Ono nestačí, že doprčili národní hokejové dresy jakousi slípkou od Scanie, teď hodlají prčit i ty fotbalové.“

Michal Ptáček: „Odstín té zelené je pěkný, ale do národních dresů bohužel jednoznačně nepatří! Jakto, že nestačí bílé, modré nebo červené?“

Rostislav Trávníček: „To už mohou nastoupit v rozlišovákách. “

Luděk Rys: „Jo to dává smysl, na vlajce je červená, bílá a modrá, takže dresy budou červené, bílé a zelené. Hnus.“

Jiří Opěla: „V reakci na tuto symboliku, navrhuju dresy ve zlaté barvě s bílým vrškem,když je pivo náš národní nápoj. Věřím, že to bude dávat větší smysl než tohle.“

Petr Mejzlík: „Fotbalová asociace chce vyvolat emoce? To jí nestačí ty emoce kolem zkorumpované kaprligy? Dresy už to moc nevytrhnou, i kdyby byly v barvě duhy.“

Petr Zajíc: „Krásně progresivní. Odkaz na klimatické změny a uvědomění si ochrany přírody. Úžasné, konečně to fotbalistům bude myslet politicky...“

Jan Nový: „Já bych tam ještě hodil šmrncovní růžové proužky a posypal to zlatavými flitry.“

Pavel Vymazal: „A ještě bych tam nechal dát tu slepici, co majína dresech hokejisti.“

Jiří Štěpánek: „Stejnou barvu triček mají u nás ve firmě skladníci.“

 Martin Sýkora: „Jako brankářské ty dresy ujdou a kde jsou ty normální?“

Jan Mlet: „Já myslím, že je to geniální epochální nápad, prostě mimikry. Splynou s trávníkem a nikdo nepozná, že neběhají, navíc ještě dezorientují soupeře!“

Leo Vlachynský: Pánové funkcionáři, vyrobte si zelená saka a pokud chcete nas.at fanoušky, pokračujte v blbostech. Chcete se vysmívat tradicím? Sami jste směšní!“

Zbyněk Procházka: „Prostě je český fotbal k zblití na všech úrovních, barvou tedy chtěli vystihnout jeho stav.“

Karel Adámek: „Nejdřív hokej s tím lvem od Bechera a teď fotbal s dresy z PrideParade.“

Jan Jirka: „Jako dokážu pochopit, že chtěli udělat dresy neobvyklý, revoluční, šokující. Ale proč je udělali hnusný?“