Návštěva a fotka, které rozdělily slávisty. O tom, jak Trpišovský a spol. byli v den výročí VŘSR na Hradě

Návštěva a fotka, které rozdělily slávisty. O tom, jak Trpišovský a spol. byli v den výročí VŘSR na Hradě
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Je to už týden, tak se na tuhle diskutovanou návštěvu můžeme podívat s odstupem a nadhledem. Minulý čtvrtek, 7. listopadu 2019, shodou okolností v den výročí VŘSR (Velké říjnové socialistické revoluce) přijal na Pražském hradě český prezident Miloš Zeman vedle slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka také kapitána týmu Tomáše Součka, gólmana Ondřeje Koláře a trenéra Jindřicha Trpišovského. „Prezident republiky při setkání ocenil úspěchy týmu SK Slavia Praha,“ uvedl na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček. A tato návštěva a fotografie pořízená Ovčáčkem rozdělila (nejen) slávistické příznivce a vyvolala četné  - odmítavé, souhlasné, ale i posměšné reakce.

Opravdu není obvyklé, aby český prezident přijal zástupce některého z tuzemských fotbalových klubů.

Zeman začal Slavii přát v sezoně 2016/2017

Ovšem, jak konstatoval i server idnes.cz, nebylo zase velkým překvapením, že Zeman ocenil zrovna Slavii. Ta je v rukou čínských majitelů od září 2015, kdy hlavní podíl ve slavném českém klubu získala společnost CEFC. Obchod se definitivně uzavřel právě během Zemanovy návštěvy v Číně. „Fandím proto nyní Slavii a jak jsem se nedávno díval na tabulku, tak vím, že vede ligu,“ prohlásil Miloš Zeman, který se předtím o fotbal nikdy příliš nezajímal, na jaře roku 2017. Krátce poté se pak červenobílí po osmi letech vcelku nečekaně stali českými mistry.

Slávistický šéf Tvrdík je zároveň prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a Miloš Zeman je zase velkým zastáncem čínských investic v Česku. Nedávno přitom ale postrašil slávistickou veřejnost poněkud předčasným prohlášením, že Čína v rámci odvety za vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem zastaví financování klubu červenobílých.

Slavii, jak známo, momentálně vlastní developerská skupina Sinobo Group, která většinový podíl získala v listopadu 2018 od jiné čínské firmy, ovšem firmy státní, Citic Group. Ta má nyní menšinu, Slavii v červnu 2018 převzala v době, kdy se soukromá CEFC dostala do problémů.

„Prezident Miloš Zeman zástupce Slavia přijal ve svém sídle a poděkoval za skvělou reprezentaci země ve světě. Je to pro nás stejná čest, jako když v roce 1996 popřál Slavii ke skvělým výsledkům tehdejší prezident Václav Havel,“ konstatoval slávistický mluvčí Michal Býček.

Jak to bylo, když se Slavií slavil Václav Havel

Kolega Býček je mladý, takže to zná jen vyprávění. V tom roce 1996, přesně v neděli večer 26. května 1996, jsem měl čest u toho být. A jak jsem uvedl i na Facebooku, bylo to tenkrát poněkud jinak. Václav Havel nikoho tehdy před těmi 23 lety na své hradní sídlo nezval. Naopak přišel (ještě spolu s tehdejším prvním náměstkem ministra zahraničních věcí, Alexandrem Vondrou, rovněž fandou červenobílých) za slávisty sám jako host na jejich vlastní akci na pražský Žofín, kde slavili titul po dlouhých 49 letech. Od roku 1947 totiž za komunistické éry žádný nezískali, protože to bylo přáno, jak tenkrát pravil právě Václav Havel, některým protežovanějším klubům. 

Setkání se uskutečnilo v přátelské atmosféře, za účasti mnoha novinářů, fotografů a televizních štábů, zástupci médií se s panem prezidentem mohli volně bavit, nic nebylo zakázané, nikdo nikoho nijak neomezoval. 

Václav Havel tehdy slávistům - nutno podotknout, že celému mužstvu, nikoliv jen vybraným hráčům - pogratuloval k čerstvému zisku titulu a k semifinálové účasti v Poháru UEFA. Těžko říci, k jakým úspěchům gratuloval Miloš Zeman zástupcům červenobílých barev nyní v listopadu, titul a domácí pohár získali už v květnu, do Ligy mistrů postoupili v srpnu.

Ano, slávistická remíza v Barceloně i velmi dobré výkony v Lize mistrů si zaslouží značný respekt, ale prezident zpravidla přijímá české reprezentanty, hlavně pak olympijské vítěze, medailisty a mistry světa. Nikoli hráče klubového týmu, který je při vší úctě ve skupině Ligy mistrů ve své skupině po čtyřech zápasech ze šesti poslední, aniž by alespoň jednou vyhrál.

Těžko v této souvislosti přesvědčovat kritiky tvrdící, že kdyby Slavia neměla čínské majitele, Zemana by nezajímala, ani kdyby Messiho Barcelonu dvakrát porazila. 

„Hlavně, že jsme se posmívali Štrougalově Spartě“

Mnozí pravověrní slávisté (ne ti sváteční a konjukturální, kteří Slavii objevili až nyní s jejími posledními úspěchy a až se nebude v Edenu tak dařit, tak se zase stáhnou tam, kde byli předtím) jsou na velkých rozpacích. Řada z těch, které osobně znám a kteří s klubem věrně trpěli jak za nacistické, tak za komunistické totality, se sice upřímně raduje ze zasloužených sportovních úspěchů týmu Jindřicha Trpišovského, ale z čínských majitelů Slavie na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana nijak nadšeni nejsou.

A podobně jim není po chuti, když si kontroverzní místopředseda FAČR Roman Berbr, který se veřejně chlubí svým dobrovolným předlistopadovým zaměstnaneckým angažmá u komunistické tajné policie, v médiích pochvaluje, jak se po období Tvrdíkovy někdejší (nutno říci, že nanejvýš správné) kritiky schází s představiteli Slavie a jak jsou to pěkná setkání.

Pro tyto lidi, kteří často volí úplně jiné politiky a strany, vskutku není příjemné, když si z nich příznivci jiných klubů po hradní návštěvě Trpišovského a spol. tropí na internetu a na sociálních sítích, ale i při osobním setkání, legraci. 

„Tak hlavně, že se furt smějeme Spartě, že jí prý fandil komunistický premiér Štrougal,“ napsal třeba v diskuzi na serveru idnes.cz Radek Jahn, který dodal: „A kdyby Číňani koupili Příbram, byl by Miloš Zeman dnes Příbramák.“

Trpišovský: „Byl to skvělý zážitek“

Tohle asi trenér Jindřich Trpišovský nedocenil, když po nedělním ligovém zápase s Teplicemi (3:0) o své čtvrteční návštěvě na Hradě vyprávěl jako o skvělém zážitku: „Byla to výjimečná situace a bylo vidět, že i kluci jsou z toho nervózní. Ondra Kolář říkal, že byl nervózní víc než z Messiho. Pana prezidenta jsme se ptali, jestli byl někdy na fotbalovém zápase, tak říkal, že jednou v životě. Bavili jsme se o sportu, zajímaly ho podmínky, ptal se na případný národní stadion. Bylo to příjemné posezení a skvělý zážitek.“

„Ukázali nám prostory, které člověk normálně nevidí, což pro mě bylo velmi zajímavé. I kvůli mamince, která přečetla snad všechny knížky o historii, viděli jsme třeba, kde měla koupelnu Marie Terezie,“ popsal svou hradní návštěvu médiím s odstupem tří dnů Jindřich Trpišovský.

A hlouběji už to nešlo?

Někteří lidé, samozřejmě i ti, kteří přejí jiným klubům, tak nadšení nebyli. Tyhle ohlasy dostaly v diskusi na serveru idnes.cz nejvíce lajků a ocenění:

Jan Pulec: „Hlouběji to už nešlo?“

Milan Černý:„My jsme fakt legrační země.“

Jiří Šlígl: „Tomu říkám daň za úspěch.“

Jiří Potůček: „Postoupí-li slávisté do vyřazovacích kol, přijme je sám soudruh Si.“

Lukáš Kroll: „Delegace Slavie byla přijata na Hradě. Na konci návštěvy si pak mluvčí Ovčáček vystřelil na gólmana Koláře, který jeho pokus zneškodnil. Kolářovi se tak v krátkém čase opět podařilo vychytat nulu.“

Dušan Dědič: „A půjdou na Hrad taky hokejisti z China Golden Dragons, kteří hrají třetí nejvyšší českou soutěž, až v ní poprvé vyhrají?“

Probudí i Mao-Ce-tunga?

Jan Pelcl: „Bodejť, že za tím není asi jen výkon Slavie (který je mimochodem skvělý). Nevlastnit to Čína, Miloš by ani nevstal z postele.“

Pavel Laštovic: „Podle toho bych řekl, že slávisté tu Ligu mistrů vyhráli, a ne že jsou na posledním místě ve skupině.“

Karel Novák: „Vidím to asi takto: pokud slávisté postoupí do osmifinále, tak je přijme Vojtěch Filip, pokud do čtvrtfinále, tak Milouš Jakeš, pokud do semifinále, tak čínský prezident a pokud do finále, tak asi probudí Mao Ce-tunga.

Rostislav Caha: „Nešlo o sport, ale o Čínu. To je celé.“

Radek Beránek: „Slavia hraje super, to jako všechna čest - o tom není debata, ale chtěl bych vidět nějakou druhou zemi v Evropě, kde by prezident oceňoval tým, který je v průběžném hodnocení základní skupiny LM na čtvrtém místě. To to se obávám, že opravdu jinde možné není - a vůbec nejde o hru Slavie, ale o snahu zalíbit se jejich majitelům.“

Vojtěch Hubálovský: „Třikrát sláva! Čínský guvernér provincie Ce-chia ocenil úspěchy čínského lidového celku za slavnou remízu se špinavým kapitalistickým vykořisťovatelem. Naši hoši ubránili statečně čest komunistického lidu! (A poslední místo v tabulce není podstatné).“

Kamil Korpnický: „A půjdou dnes slávisti také do průvodu, aby oslavili VŘSR?“

Miloš Bradík: „Slavia hraje výborně, ale ten člověk, který sedí na Hradě, k tomu nepřispívá i když se tváří, jako by to bylo jeho zásluhou.“

Tohle si dlouhá léta těžce zkoušení příznivci Slavie nezaslouží a stokrát může někdo tvrdit, že to je jen slepá závist.

Prezidentský úřad zasluhuje úctu

Ale byli i fandové, kteří se trenéra Trpišovského zastávají s tím, že je třeba mít k prezidentovi a k prezidentskému úřadu úctu.

František Střecha: „Dobře, že to Trpišovský řekl. Prezidentský úřad prostě zasluhuje úctu. Zemana jako člověka rád nemám, ale jako prezident by se měl respektovat. Nebyl dosazen ani bodáky cizích vojáků ani ho nevybralo pár strejců z politbyra a dokonce ho ani nezvolilo sto padesát zkorumpovaných opilců ze Senátu a Poslanecké sněmovny. Zvolili ho lidé této země, takže má asi nejvyšší legitimitu ze všech našich prezidentů. Na druhou stranu chápu lidi, u kterých třeba vzhledem k jeho svéráznému výkladu ústavy to právo na respekt ztrácí.“

Kryštof Hoger: „Trpiš se zachoval skvěle. prostě k prezidentovi nechodí nikdo každý den a je to pro něj i ty kluky pocta. Že ho třeba nemají rádi, na tom nic nemění. Je to audience a té se nedostane jen tak někomu. Hejtrům zdar!“

Tuhle diskusi bych uzavřel názorem fotbalového fanouška Jana Pavla: „To vše jen potvrzuje, že je důležité oddělovat tvorbu člověka a jeho osobnost/názory. Typickým příkladem je třeba ‚fetka‘ Janis Joplin. Trpišovský je vynikající trenér a neočekávám od něj, že bude rozumět kvantové fyzice, ekonomii či umění. Pokud bude, tím lépe. Ale když ne, na funkci to vliv mít nebude.“

Hašek, Luhový, Řehák či Šilhavý měli odvahu

Na druhou stranu byli tu i fotbalisté, kteří dokázali ve složité době jasně a statečně vyjádřit svůj občanský postoj. V příloze listopadového čísla magazínu HATTRICK, které vychází právě dnes, ve čtvrtek 14. listopadu, se dočtete o tom, jak sparťan Ivan Hašek, duklista Milan Luhový, slávista Pavel Řehák a tehdejší kapitán bývalé RH Cheb, dnes trenér českého národního týmu Jaroslav Šilhavý svými činy před třiceti lety pomáhali sametové revoluci těsně po 17. listopadu 1989.