Uzná UEFA, že je Sparta skutečně v zisku? Její majitel Křetínský totiž patrně prodal pozemky sám sobě

Uzná UEFA, že je Sparta skutečně v zisku? Její majitel Křetínský totiž patrně prodal pozemky sám sobě
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Jak připomíná kolega Stanislav Hrabě na serveru ruik.cz, Sparta skončila ročník 2018/2019 v rekordním zisku 311,6 milionu korun. „Jako pohádka o bezedném pytlíčku působila na ekonomicky zdatné občany tato informace. Nejúspěšnější český klub, který hospodaří několik let s výraznou ztrátou a má obrovskou režii, najednou je v plusu? Neuvěřitelné! Účetně ovšem ano. Finanční situaci vylepšila transakce s pozemky, které si majitel Daniel Křetínský prodal podle informací ruik.cz sám sobě,“ uvedl Hrabě.

Ten doplnil, že účetnictví vylepšil prodej rumunského internacionála Nicolae Stancia za 200 milionů korun do saúdskoarabského Al Ahlí v lednu letošního roku. Kde by se však nasbíraly další výrazné položky zisku?

„Pomohla transakce. Na pozemcích na Letné vedle hlavního stadionu, kde bývalo tréninkové hřiště, má vyrůst pětihvězdičkový hotel za pět miliard korun. Nedávno stavba získala poslední potřebné povolení, po letech čekání se tak velkolepý projekt může konečně dát do pohybu,“ vysvětlil Stanislav Hrabě na ruik.cz.

„Stavět ho bude realitní a developerská odnož Energetického a průmyslového holdingu, za kterým stojí stejný majitel jako za Spartou – tedy pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Ten tak zřejmě jinými slovy prodal svoje pozemky pod někdejším tréninkovým hřištěm Sparty sám sobě, blíže neurčenou částku poslal opět sám sobě do svého klubu, a to ho navenek dostalo do zisku,“ odhalil Pavel Kalouš, redaktor časopisu Forbes.

Báli se na Letné finanční Fair Play UEFA?

Hrabě k tomu dodává, že podle odhadů odborníků pohybujících se v realitách mohou pozemky na tak exponovaném místě v Praze mít hodnotu k miliardě korun. Lidově řečeno – Křetínský by podle tohoto scénáře přelil peníze z jedné své kapsy do druhé.

„Proč by to však dělal, když je majitelem klubu a netají se, že ho notně dotuje? Jsou to jeho peníze. Bojí se pravidla UEFA Financial Fair Play, podle něhož nesmějí kluby v tříletém cyklu prodělat víc než 45 milionů eur, tedy 1,1 miliardy korun,“ napsal Stanislav Hrabě.

„K téhle hranici se fotbalově tápající Sparta velmi rychle přibližovala,“ uvedl Kalouš.

Jak tvrdí Hrabě na ruik.cz, tím však není ještě dané, že přes evropský fotbalový orgán tato transakce projde a Spartě nebudou zastaveny přestupy či dokonce nepřipuštěna k evropským soutěžím, pakliže se do některé probojuje. Tresty za porušení finančních pravidel jsou tvrdé.Licenční podmínky jsou přísné a UEFA pečlivě zkoumá, zda nejdou peníze do klubové pokladny účelové,“upozornil pro ruik.cz Stanislav Rýznar, licenční manažer UEFA.

Stanislav Hrabě připomíná, že podobné snahy „vyčistit“ rozpočet se objevují pravidelně, pokouší se o ně zejména arabští majitelé evropských klubů. Navýšené sponzorské smlouvy, převody mezi společnostmi jednoho vlastníka atd. „Až nastane doba k udělování licencí na nový ročník (červen 2020), bude to patrně předmětem zájmu UEFA,“odhadlna základě svých letitých zkušeností Rýznar.

Vlastníci na Kypru a na Seychelách

V této souvislosti stojí za to připomenouti červnové zjištění Deníku N o tom, že vlastnická struktura Sparty byla letos v létě zcela odlišná od veřejně známých informací. Z dokumentů zahraničních společností, ke kterým se redakce dostala, se podařilo zjistit, že společnost AC Sparta Praha fotbal, která klub vlastní, měla být ovládána skupinou osmi firem – pět z nich má sídlo na Kypru, jedna v daňovém ráji na Seychelách. Proč? Existovala různá ekonomická, ovšem i jedno vyloženě sportovní, vysvětlení.

K rozmělnění vlastnictví mezi kyperské společnosti došlo podle dostupných dokumentů v loňském roce. „Jde o očividnou strukturu k zakrytí identifikace skutečného vlastníka,“ komentoval věc pro Deník N analytik Transparency International Milan Eibl.

Má to všechny varovné znaky – rozvětvená struktura, potenciální bílí koně, destinace s vysokým indexem FSI (FinancialSecrecy Index – mezinárodní srovnání míry utajení informací o společnostech v různých destinacích - pozn. red.),“ dodal Eibl.

Jak připomněla Eliška Hradilková Bártová (autorka celé série aktuálních článků Deníku N o kompletním byznysu Daniela Křetínského, jenž je dlouhodobě označován za hlavního majitele fotbalové Sparty), historicky nejúspěšnější český fotbalový klub, který za uplynulý finanční rok vykázal ztrátu přes 723 milionů korun, byl létě 2019 vlastněn přes společnost J&T Credit Investment. Ta držela 99,9tiprocentní podíl. Tuto firmu z deseti procent vlastnil Křetínský a z devadesáti procent kyperská společnost ACSP Holding Limited.

Křetínský měl brzy získat 55 procent Sparty

„Ano, tato struktura je aktuálně platná,“ potvrdil v červnu pro Deník N mluvčí Křetínského skupiny Daniel Častvaj. „Nicméně v procesu je série transakcí, která vyústí v nové akcionářské uspořádání, v němž Daniel Křetínský bude vlastnit až 55 procent AC Sparta Praha a zbytek zůstane v držení J&T struktur,“ zopakoval Častvaj Deníku N informaci, kterou poprvé oznámil již v dubnu 2019 slovenským Hospodárským novinám.

Eliška Hradilková Bártová konstatovala, že letos před prázdninami ovšem k převodu nedošlo, vlastnictví klubu by tedy  mělo být rozvrstveno mezi kyperské společnosti, a nebylo tak jasné, komu Sparta patří.

Podle dostupných červnových údajů Deníku N stála za kyperskou firmou ACSP Holding Limited, která držela majoritní podíl ve Spartě, tyto kyperské společnosti: Neevas Investment (40,25 %), Entris Equity Limited (25,22 %), Mustand Investment Ltd. (17,05 %), Rigoberto Investments (16,49 %) a slovenské občanské sdružení J&T Sport Team, o.z. (0,99 %). U většiny firem se podle Deníku N šlo dostat ke konkrétním jménům  – nebyl však mezi nimi ani Křetínský ani J&T.

Vlastníkem kyperských firem Entris Equity a Neevas byla rodina Plevků ze Slovenska. Další kyperskou společnost Mustand si vlastnicky dělili opět Slováci Zuzana André, Mário Selecký a Katarína Tkáčiková. Oba posledně jmenovaní působili jako projektoví manažeři ve finanční skupině J&T.

Deník N zdůraznil, že se k této vlastnické struktuře nechtěla vyjádřit ani jedna z klíčových postav kolem Sparty.

Není tak zřejmé, zda klub vlastní zmínění lidé, či jen zastupují zájmy J&T, nebo zda zastupují zájmy někoho jiného, kdo si nepřeje být vidět,“napsala v červnu 2019 Eliška Hradilková Bártová.

Měla mít Sparta stejného čínského (spolu) majitele jako Slavia?

Server efotbal.cz měl už v červnu ještě jedno možné vysvětlení. Ryze sportovně technické. Před časem se totiž chystala do společnosti J&T vstoupit čínská firma CEFC, jež vlastnila největšího rivala Sparty – pražskou Slavii. To, že začátkem roku 2018 centrální Česká národní banka tuto transakci kvůli svým pochybnostem o původu peněz CEFC nepovolila a že se situace zcela otočila a J&T naopak v květnu 2018 na jistý čas převzala společnost CEFC Europe, je věc jiná.

Jistý čas ovšem hrozilo, že by Sparta a Slavia mohly mít stejného majitele, což regule UEFA v jejích soutěžích striktně zakazují. Tohle se začátkem 21. století stalo i pražské Slavii, kterou stejně jako londýnský Tottenham Hotspur tehdy vlastnila britská investiční skupina ENIC. Akcie Slavie, jež se shodou okolností v letech 2006 a 2008 právě s Tottenhamem dvakrát v evropských pohárech utkala, byly proto zaparkovány v kontroverzní společnosti Key Investments, jejíž představitelé později stanuli před českými soudy a slávistický klub na počátku druhé dekády 21. století se dokonce kvůli tomu dostal až na pokraj bankrotu.

Jak jsme uvedli v efotbalu.cz již před půl rokem, bankrot Křetínského Spartě jistě nikdy nehrozil, ovšem hustá spleť hlavně kyperských firem v pozadí byla (či stále je) zajímavá a skýtala řadu dosud nezodpovězených otázek.

Nyní tedy přibyla ještě nová otázka: Jestli UEFA uzná zisk fotbalové Sparty za sezonu 2018/2019, který účetně vznikl prodejem Křetínského pozemků.