Mládež Sparty boduje a je i před barcelonskou La Masií. V Evropě je jen 6 úspěšnějších klubů

Mládež Sparty boduje a je i před barcelonskou La Masií. V Evropě je jen 6 úspěšnějších klubů

Podle údajů CIES Football Observatory vychovala strahovská akademie Sparty jasně nejvíce prvoligových fotbalistů ze všech českých klubů.

Studia cílí na borce, kteří prošli mládeží daného klubu minimálně tři sezony ve věku 15 - 21 let a momentálně jsou pod smlouvou v klubu s prvoligovým statusem.

Mládež letenského "S" si navíc vede velmi dobře i v evropském měřítku - jen šest evropských klubů ze všech jednatřiceti sledovaných zemí má totiž v prvních ligách více odchovanců než nejslavnější domácí značka z Generali arény.

Právě teď má Sparta v evropských klubech celkem 56 hráčů, kteří prošli její mládeží a to i včetně reprezentantů typu Patrika Schicka, Pavla Kadeřábka nebo Ladislava Krejčího. Současné sparťanské áčko Václava Jílka má ve svém středu hned devět odchovanců.

"O kvalitní práci akademie to bezesporu svědčí, je to objektivní ukazatel. Kromě samotného počtu hráčů v tomto žebříčku je ale neskutečné, že ze všech těchto fotbalistů jich působilo ve Spartě více než 60 procent od žákovského věku, 35 procent dokonce od přípravky. Žebříček je odrazem zhruba deseti let práce. Důležité je, že nejde jen o trend poslední doby, ale je to takhle celou řadu let," liboval si na webu sparta.cz ředitel mládežnickéh úseku Jaroslav Hřebík, pod nějž spadají trenéři jako Jan Kopáňko (U19), Pavel Čunát (U18) či Jakub Hovorka (U17).

Druhý nejlepší prvoligový dodavatel z českého prostředí je Sigma Olomouc, kterou na evropském poli reprezentuje jednatřicet hráčů a cdelkově to stačí na 38. místo, což je v celkovém kontexu slušná vizitka.

Domácí bronz patří Slavii, která je díky sedmadvaceti vychovaným prvoligovým fotbalistům na šedesáté příčce.

Kluby s největším počtem odchovanců v jednatřiceti evropských ligách:

KLUB

POČET OCHOVANCŮ

1. Partizan Bělehrad (SRB)

75 odchovanců

2. Ajax (NED)

72 odchovanců

3. Sporting Lisabon (POR)

63 odchovanců

4. Dynamo Kyjev (UKR)

62 odchovanců

5. Dinamo Záhřeb (CRO)

60 odchovanců

6. Crvená Zvezda (SRB)

59 odchovanců

7. AC Sparta Praha (CZE)

56 odchovanců

7. Vojvodina Novi Sad (SRB)

56 odchovanců

9. Šachtar Doněck (UKR)

54 odchovanců

10. FC Barcelona (ESP)

52 odchovanců