Rosický v rozhovoru pro Kicker. Wenger mi řekl: Ty vůbec nevíš, jak jsi dobrý

Rosický v rozhovoru pro Kicker. Wenger mi řekl: Ty vůbec nevíš, jak jsi dobrý
ROZHOVOR

Pro česká média téměř nemluví, obsáhlé rozhovory prakticky Tomáš Rosický neposkytuje. Při návštěvě fotbalistů Borussie Dortmund udělal současný sportovní ředitel Sparty Praha výjimku a mluvil s reportérem německého magazínu Kicker Thomasem Henneckem, se kterým se roky zná ze svého pětiletého působení právě v německém Dortmundu.

Jak jste si zvykl na novou kariéru mimo hřiště?

Jako nově příchozí hráč jsem neměl v Dortmundu nebo v Arsenalu žádné těžkosti si zvyknout. Pracovat jako manažer je ale zcela nová zkušenost. Mou výhodou ve Spartě ovšem bylo, že jsem nebyl hned hozený do studené vody, ale absolvoval jsem v klubu roční přípravu. To mi velmi pomohlo.

Nechybí vám ale zelený trávník, když nyní sedíte hlavně za stolem?

Přiznávám, že když před zápasem přicházím na stadion a jdu kolem kabiny, tak mě svrbí nohy. Během týdne se snažím co nejvíce času trávit s trenéry a hráči. Pro mě je dost důležité, že jen nesedím v kanceláři.

Máte teď jako manažer i jiný pohled na fotbal?

Zatím ne. Hráči myslí především na sebe. Jako manažer musím hledět na to, jak všechno kolem mužstva rozvíjet. Víte, co je v mém případě pro klub nejlepší? Že jsem byl týmovým hráčem. Proto je pro mě snazší dát emoce stranou a rozhodovat.

A jaký model řízení favorizujete? Striktní oddělení manažerských a trenérských věcí, nebo anglickou variantu s propojením obojího?

Tak, jak se to dělá v Borussii Dortmund, je perfektní. Tam se hledá trenér podle filozofie klubu. Když potom hlavní kouč odejde, jdou všichni dál danou klubovou cestou.

Co model „Wenger“, který jste zažil v Arsenalu?

To bylo dobré pro něj, mohl si Arsenal postavit podle svého. V době, kdy ještě neexistovaly sociální sítě, to takhle bylo v klubu jednodušší, všichni měli více trpělivosti.

V posledních letech se o české tituly dělí Viktoria Plzeň a Slavia Praha. Sparta vyhrála ligu naposledy před pěti lety. Jak chcete dostat svůj klub na špičku?

Sparta je z historického pohledu nejúspěšnější klub v Česku. Dlouhodobě chceme opět hrát o titul, získat ho zpět, každoročně se prosadit do evropských soutěží a dát šanci mladým hráčům.

Jaké časové období jste si pro splnění takových cílů stanovil?

Nemáme plán na tři roky nebo něco podobného. Ano, naši fanoušci jsou netrpěliví, což je pochopitelné, když jsme poslední titul získali v roce 2014. Bude ale ještě nějakou dobu trvat, než se výrazně posuneme. Příliš času na to ovšem nemáme.

Spartou prošli takoví bývalí vynikající hráči jako Pavel Nedvěd, Petr Čech nebo Jan Koller. Myslíte, že na ně jednou může navázat největší současný talent Adam Hložek?

V sedmnácti letech je Hložek velkým příslibem a věřím, že má před sebou krásnou kariéru. Adam přesně zapadá do našeho modelu podporovata rozvíjet mladé hráče.

Celé interview Tomáše Rosického, které poskytl prestižnímu německému časopisu Kicker, si přečtěte v novém, listopadovém čísle magazínu HATTRICK, jež je na trhu od čtvrtka 14. listopadu 2019.