První Barca, druzí my, třetí Borussia a čtvrtá Slavia, tipuje pořadí skupiny F zadák Interu Škriniar

První Barca, druzí my, třetí Borussia a čtvrtá Slavia, tipuje pořadí skupiny F zadák Interu Škriniar
ROZHOVOR

Je nejdražším slovenským fotbalistou všech dob. Momentální hodnota obránce Interu Milán Milana Škriniara činí 60 milionů eur, ani Marek Hamšík ve svých nejlepší dobách nestál tolik. Ve středu 27. listopadu by měl zavítat do Prahy k odvetnému duelu Ligy mistrů se Slavií. Nejen o něm, ale také o kvalitě Pražanů a rozložení ve skupině Champions League mluvil čtyřiadvacetiletý Milan Škriniar v Šamoríně v exkluzivním rozhovoru pro magazín HATTRICK.

Když jsme u těch čísel, znamená pro vás něco, že jste nejdražším slovenským fotbalistou všech dob? Nikdy nikdo na Slovensku neměl takovou hodnotu.

Těší mě to, ale všichni víme, že ty sumy šly ve fotbale velmi rychle nahoru, zřejmě až neúměrně vysoko. Vždyť ještě před nějakými pěti lety nepřestoupil žádný stoper nebo obránce za šedesát milionů eur. Nyní už je to skoro běžná částka, defenzivní hráči už přestupují i za osmdesát 80 milionů eur. Ale vím nebo spíš věřím, že mě někdo brzy určitě překoná.

Proč?

Protože přece chceme, aby i na Slovensku mladí fotbalisté rostli a posouvali se dopředu.

Nebylo by pro vás přece jen lepší, aby ta vaše cena spíš stoupala?

Řekl jsem to proto, že přeju dobré i ostatním. Ale jinak samozřejmě i pro mě bude dobré, když moje cena půjde vzhůru a budu takto ceněný hráč. To ovšem musím dokazovat především na hřišti a stále ještě fotbalově růst, protože je mi zatím jen čtyřiadvacet. Pokud to tak bude, i moje cena dál poroste.

Jak jste reagoval po losu skupiny Ligy mistrů? Jediná, ve které jsou tři vítězové Champions League. Váš Inter Milán, FC Barcelona, Borussia Dortmund. Jen pražská Slavia takto úspěšná nebyla.

Osobně jsem byl rád, protože fotbal hrajeme hlavně proto, abychom hráli proti těm nejlepším. A v této skupině se nám to určitě podařilo. Ať už Dortmund nebo Barcelona, které jsou už léta na špičce se skvělými výkony. Na zápasy s nimi jsem se těšil a těším. A to přesto, že nám vstup do skupiny tohoto ročníky Ligy mistrů nevyšel, když jsme doma remizovali se Slavií 1:1 a pak prohráli 1:2 v Barceloně.

Nebylo by kvůli postupu do play off Ligy mistrů jednodušší hrát ve skupině s papírově snazšími a méně vyhlášenými soupeři?

Možná by to bylo jednodušší, ale… I týmy jako Zenit Petrohrad, Šachtar Doněck nebo Slavia Praha mají určitou kvalitu, což nám ostatně slávisté v září ukázali. Přesto si ale chcete zahrát na těch největších stadionech a proti nejlepším a nejvěhlasnějším soupeřům, jakými jsou třeba právě Barcelona a Dortmund.

Udělalo vám radost, že tím čtvrtým je Slavia Praha? Podle všeho jasný outsider.

Připustím, že nalosování Slavie do stejné skupiny ve mně vyvolalo radost. Tu společnou minulost v jednom státě nejde pominout, takže i kvůli rodině mě potěšilo, že se Liga mistrů bude hrát tak blízko domova.

V prvním vzájemném utkání jste zjistil pak co?

Že Slavia umí hrát fotbal, u nás v Miláně odehrála skutečně výborné utkání. Ne, z naší strany nešlo o podcenění, my jsme se na Slavii, právě proto, že to jsou mistři Česka, poctivě připravovali jako na každého jiného soupeře ze Serie A.

Přiznejte se, překvapila vás slávistická hraje?

Přiznám se, že nás slávisté asi trochu zaskočili. A to především pohybem, protože naběhali neuvěřitelné počty kilometrů. Viděl jsem i sestřih jejich zápasu s Dortmundem či Barcelonou a opět hráli velmi dobře. Ale tak to ve fotbale někdy je. Někdy se daří, jindy ne. Nám se proti Slavii nedařilo, a to v žádném případě nechci znehodnotit její výkon.

V čem je hra Slavie tak nepříjemná?

Asi právě v tom pohybu. Co jsem četl, tak v utkání proti Dortmundu doma slávisté naběhali rekordní počet kilometrů. Proti mužstvu, které běhá, napadá a je neúnavné, se hraje obzvlášť těžko. V tom je síla Slavie. Přesvědčil se o tom Dortmund a naposledy v Praze i Barcelona. Co jsem slyšel a četl, tak všechny překvapilo, jak Slavia dokázala dostat na konci Barcu pod tlak.

Inter má za sebou „dvojzápas“ s Borussií, doma jste zvítězili 2:0, venku prohráli 2:3, když jste po půli vedli už 2:0, Je hra Dortmundu čitelnější než Barcelony?

Co se týká držení míče a práce s ním, patří Barcelona mezi nejlepší na světě, není-li úplně nejlepší. Dortmund má vysokou kvalitu, ale to držení míče nemá na takové úrovni jako Barca. Ale zase je silný v jiných věcech, třeba v rychlosti přechodu do útoku, což bylo vidět i v zápase proti Slavii v Praze.

Koho považujete za těžšího soupeře ve skupině? Dortmund, nebo Barcelonu?

Svým slavným jménem je to Barcelona. Ať se na mě v Dortmundu nezlobí, přece jen Barca vyhlášenější. Proti Borussii jsem ještě nikdy nehrál, tak jsem byl zvědavý, co předvede a jaké to budou zápasy.

Oba týmy, Barcelona i Dortmund, mají jedny z největších stadionů v Evropě, hraje i toto nějakou roli?

Určitě. Mám rád, když jsou stadiony plné, fanoušci povzbuzují, křičí, když je na nich bouřlivá atmosféra. Ne nadarmo se říká, že fanoušci jsou dvanáctým hráčem na hřišti. A co jsem slyšel, tak v Dortmundu to platí obzvlášť, protože ta jejich Žlutá zeď, ta vysoká tribuna, je slavná. Takové fanoušky a atmosféru by si přál každý klub.

Kdybyste si měl tipnout, jak nakonec dopadne pořadí ve vaší skupině F?

(smích) Vím, bude to těžké, ale věřím tomu, že postoupíme do play off. A kdybych měl tipnout pořadí, tak první Barcelona, druzí my, třetí Dortmund a čtvrtá Slavia.

Takže doufáte, že se budete prát spíš s Dortmundem o druhé postupové místo, než bojovat se Slavií o třetí pozici a o možnost hrát na jaře Evropskou ligu?

Pořád věřím, že se budeme prát o ten postup v Lize mistrů. To si všichni v kabině přejeme, to je náš cíl.

Celý exkluzivní rozhovor s obráncem Interu Bratislava Milanem Škriniarem si přečtěte v listopadovém čísle magazínu HATTRICKU, které je na trhu od čtvrtka 14. listopadu 2019.