Trpišovskému se MMA nelíbilo, Sparta i Sport se zlobí na sudího, zapomněly však na Trávníkův faul za stavu 1:2

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Tři nečekané remízy velké trojky – Slavie v Olomouci (0:0), Plzně v Karviné (1:1) a Sparty při páteční narozeninové oslavě s Českými Budějovicemi (3:3) – znamenají, že 17. ligové kolo žádné tabulkové změny nepřineslo. Červenobílí stále vedou před viktoriány o jedenáct bodů, Letenští mají na svého pražského rivala nadále devatenáctibodové manko. Nic se nezměnilo ani v přístupu „rozhodcovské vrchnosti“ k rebelujícími Teplicím, opět se proti nim v duelu s Ostravou (1:1) kopala nesprávně nařízená penalta. Tu chtěli zahrávat v nastavení zápasu s Jihočechy za stavu 3:3 i Letenští a kritizují za to spolu s Křetínského deníkem Sport sudího Marka a VAR Orla. Ovšem, jaksi jim při tom „spravedlivém vzrušení“ uniklo, že ještě jasnější pokutový kop měli na začátku druhé půle kopat Budějovičtí, kteří v tu chvílí na Letné vedli 2:1.

Slavia potřetí v lize ztratila remízou dva body, potřetí to bylo na Moravě nebo ve Slezsku – po remízách 0:0 v Karviné, 1:1 v Opavě, hrála bez branek v sobotu v Olomouci. Před středečním klíčovým střetnutím Ligy mistrů s Interem Milánem nastoupili Pražané na Hané bez nemocného Součka a bez Stancia. A celý druhý poločas po správném Masopustově vyloučení hráli o deseti (slávistický reprezentant v závěru prvního dějství zastavil faulem těsně před šestnáctkou olomoucký brejk po chybné Coufalově rozehrávce).

Místo fotbalu přišla válka

Z mého pohledu to byl divný zápas. První půle, to nebyl fotbal, ale ragby kombinované s MMA. Spousta osobních soubojů, kontaktů, prakticky se nehrálo. Balon létal nahoru dolů. Z úrovně utkání jsem zklamaný. Byla to spíše válka. Pak jsme šli do deseti, a to nás paradoxně zvedlo. Změnili jsme organizaci, hráli níž, a byli lepší. Tři, čtyři velké šance, jsme ale neproměnili a v samém závěru zase mohli rozhodnout domácí, když jsme míč vykopávali z prázdné brány,“ zlobil se po zápase rozladěný kouč Slavie Jindřich Trpišovský.

„Pro nás ta remíza znamená ztrátu, ale na druhé straně jsem rád za výkon ve druhém poločase, kdy to pro nás nebylo jednoduché. O deseti jsme hráli jsme skvěle. Vychytal nás však výborný Aleš Mandous. Určitě bude Mužem kola, trápil nás už v minule u nás, kdy jsme vyhráli 2:1. Bylo to hodně tvrdé. Dva naši kluci jeli do nemocnice. Ševčík má bouli, neviděl na oko. A Masopust má tři tržné rány.Těšil jsem se v Olomouci na pěkný fotbal, ale přišel jen tvrdý boj, to mě zklamalo,“dodal Trpišovský.

Plzeň si nezasloužila vyhrát a Karviná si nezasloužila prohrát

Jenže Viktoria Plzeň v neděli možnost na snížení slávistického náskoku na devět bodů nevyužila, dokonce v Karviné po první půli až do 68. minuty vcelku zaslouženě prohrávala 0:1. Je zajímavé, že týmy ze dna tabulky se s novými kouči chytají právě na Viktorce, předtím to byl Zlín s novým koučem Kameníkem, teď Karviná se Slovákem Jarábkem.

„Vzhledem k průběhu si Karviná nezasloužila prohrát a my si nezasloužili vyhrát,“ řekl v rozhovoru pro O2TV Sport plzeňský trenér Pavel Vrba, který i během zápasu působil až příliš klidně a jakoby rezignovaně.

„Naše první půle byla špatná. Bez důrazu a bez rychlosti. Nevypadala podle toho, co bychom měli předvádět. Všechno nám trvalo dlouho.Druhý poločas už byla výrazně lepší, byli jsme přímočařejší a vytvořili si i šance, jenže jsme je nedotáhli do konce. A nutno dodat, že Karviná hrozila z brejků a mohla i rozhodnout,“ dodal Vrba.

Fanoušek Bohemians (ti vyhráli se štěstím až v závěru utkání nad Příbramí 1:0) Stanislav Černý v internetové diskusi na serveru idnes.cz v této souvislosti konstatoval: „Liga začíná být nudná. Slavia je o parník jinde, Sparta je k politování, Bohemka mi hraje tužku, a tak jedinou mojí radostí je sledovat, jak ‚božská Viktorie‘, symbol dění v nejvyšší soutěži posledních let, pomaličku mizí v průměru české ligy.“

Penalta na Kozáka? A co ta předtím na Ledeckého?

Sparta je podle Stanislava Černého k politování. Vždy, kdy se zvedne a zdá se, že už to bude lepší, přijde zakolísání. Jako už v pátek v duelu s českými Budějovicemi (3:3), kdy chtěli důstojně oslavit své 126. narozeniny.  Jihočeský nováček v zápase třikrát vedl, Letenští vždy stihli alespoň srovnat, v nastaveném čase za stavu 3:3 pak požadovali po sudím Markovi penaltu po kontaktu Kozáka s hostujícím Čoličem. Podpořil je v tom i deník Sport.

„Dva vysoce sporné momenty, dvě dlouhá přezkoumávání u videa. Zatímco v prvním případě rozhodčí Emanuel Marek ve spolupráci s kolegou u videa Pavlem Orlem správně neuznal branku Sparty pro ruku Adama Hložka, v nastavení měl být po faulu Benjamina Čoliče na Libora Kozáka nařízen pokutový kop.Velké chyby se tady dopustil především Orel, jenž měl svého parťáka jednoznačně upozornit na nedovolený zákrok a přizvat ho k monitoru. Něco takového se ale podle všeho nestalo. Jinak by nedávalo žádnou logiku, aby Marek nechal bez bližšího přezkumu pokračovat ve hře. S ohledem na to, co odhalily opakované televizní záběry, působí směrem k veřejnosti a fanouškům vysoce nedůvěryhodně, že sudí rozhodl bez opakovaného přezkoumání celé situace. I v tomto případě navíc byla délka komunikace mezi sudími neúměrně dlouhá,“ napsal v deníku Sport redaktor Jan Vacek.

„Sám Libor Kozák říkal, že podle jeho názoru to byl určitě faul. Co jsem viděl v rychlosti na mobilu, tak to byla hodně diskutabilní věc, podle mého názoru penaltový zákrok,“ dodal k tomu letenský kouč Václav Jílek.

Jan Vacek a Václav Jílek možná mají pravdu, ale když už, tak už. Krátce po přestávce, kdy Budějovičtí vedli na Letné 2:1, v šestnáctce zcela nesmyslně přišlápl kotník jihočeskému útočníkovi Ledeckému sparťan Trávník. Zatímco v přímém přenosu ČT Sport si toho komentátoři Jaromír Bosák s Pavlem Karochem všimli, sudí Marek i VAR Orel dělali mrtvého brouka. Kdyby Budějovice penaltu proměnily a vedly by už 3:1, kdoví, jak by Sparta výsledek srovnávala.

I tak se čím dál tím více ozývají kritici, jako třeba fanoušek Václav Hošek, který si v diskusi pod Vackovým článkem na serveru isport.cz dovolil sáhnout i na klubovou ikonu, sportovního ředitele Sparty Tomáše Rosického:

„Čím déle bude ve Spartě Rosický,o to déle se Letenští nezvednou. Být výborným fotbalistou neznamená být výborným funkcionářem. Jinak co někteří šaškové s tím VARem předvádějí, je neuvěřitelné,Chovanec měl být za přehmaty sudích dávno odvolán, je naprosto nekompetentní, zlatý Listkiewicz. Kangu sparťané velebí,ale jinde by si neškrtnul, protože naprosto fláká bránění.“

Těžko říci, po Kotalíkově odchodu z vedení Sparty dostal Tomáš Rosický více pravomocí, počkejme tedy ještě, jak s nimi v zimě naloží.

Opět zaříznutí rebelové z Teplic

Jinak tradice zůstala nezměněná. V každém kole zřejmě musejí být tepličtí rebelové, kteří otevřeně říkají, co si o českém ligovém fotbale myslí, „spravedlivě“ potrestáni.

Jen deset dní poté, co zkritizovali rozhodčí, pokazili sudí jejich nedělní ligový duel s Ostravou (1:1)- Severočeši totiž prohrávali 0:1 opět kvůli nesprávně nařízenému pokutovému kopu...

„Po penaltě jsem povídal rozhodčímu Královcovi, že už to není možné, on mi řekl, že mají zlomek vteřiny na rozhodnutí,“ prohlásil naštvaný teplický trenér Stanislav Hejkal.

Fanklub Severočechů v 1. půli zápasu vyvěsilna stadionu Na Stínadlech transparent s nápisem: „Berbr, Chovanec, VAR! Teplice neumlčíte“.

Baník vedl 1:0, penalta, kterou proměnil ve 49. minutě Stronati, se vůbec neměla kopat. Domácí stoper Jeřábek fauloval pronikajícího Kuzmanoviče ještě před vápnem.

„Na trávě je vidět lajna od mého skluzu - a je metr před vápnem. Do něj jsme pak společně doklouzali. Rozhodčímu prý potvrdil penaltu asistent, což mě překvapuje, ten by to ze strany měl vidět. Snažili jsme se mu to vysvětlit, ukázat tu lajnu, ale ani se nešel podívat. Byl neoblomný, pevně držel svoje slovo,“ popsal situaci Michal Jeřábek.

Tepličtí pak vyrovnali díky Řezníčkovi, podle klubové televize Baníku Ostrava to bylo z ofsajdu. Asi ano, ovšem předchozí situace, kdy teplickému útočníkovi nebyl uznán gól kvůli postavení mimu hru, zase ofsajdová být nemusela. VAR při tomto utkání chyběl.

Proč Teplice tak trpí? Už před tímto zápasem šéf FK Teplice Pavel Šedlbauer v reakci na poslední přehmaty rozhodčích požádal šéfa ligové asociace (LFA) Dušana Svobodu, aby svolal vlastníky klubů „k zaujetí jasného stanoviska k poslednímu vývoji“.

„Podle mne se nic nezlepší bez zásadních změn ve vedení FAČR, a to včetně personálních. Po výměně předsedy komise rozhodčích a nástupu pana Chovance vidíme návrat starých pořádků a možných zákulisních her, jak z úrovně vedení českého fotbalu, tak pravděpodobně některých klubů. Jak jinak si vysvětlit narůstající množství přehmatů při rozdílném posuzování sporných situací.Nakonec to zmínil už v létě v Deníku N předseda FAČR pan Malík konstatováním, že každý klub má speciálně určeného zaměstnance na ‚ošetření rozhodčích‘. Jeho vyjádření určitě nespadlo z nebe. To samozřejmě náš klub rezolutně odmítá a toto vyjádření považuji za nehorázné a silně poškozující už tak špatnou pověst českého fotbalu,“ říká mj.  teplický předseda.

Koncem týdne by se podle našich informací měl Josef Šedlbauer s šéfem LFA Dušanem Svobodou sejít. Uvidíme, zda z této schůzky něco vzejde. Bylo by už záhodno.