Proč byl trenér Pospíchal z Panenky na prášky? Odpoví sportovní komiks „Legendy“ s půltuctem fotbalistů

Proč byl trenér Pospíchal z Panenky na prášky? Odpoví sportovní komiks „Legendy“ s půltuctem fotbalistů
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Komiksová kniha LEDENDY s podtitulem Slavné sportovní okamžiky, která se objevila na pultech knihkupectví, seznamuje čtenáře s příběhy největších hrdinů českého sportu – olympijských medailistů, rekordmanů a dalších světově proslulých našinců. V seznamu šestadvaceti chronologicky řazených komiksových medailonů nemůže chybět ani šestice velikánů našeho fotbalu. 

Prvním je František Plánička, kapitán vicemistrů světa z roku 1934 v Římě, jenž se v roce 1995 jako jediný žijící hráč našeho týmu dočkal odhalení velkého a pro náš fotbal smutného skandálu. Tehdy totiž Mezinárodní federace fotbalových historiků vypátrala v archivech, že mistry světa 1934 měli být místo Italů Čechoslováci. Jednadevadesátiletý Plánička se nad tím jen trpce pousmál…

V příběhu geniálního Josefa Bicana, jenž pocházel z rodiny vídeňských Čechů, jsou zobrazeny milníky kariérynejvětšího fotbalového střelce všech dob v naší i světové historii. Čtenář tu najde i kuriózní „historický“ návod, jak si malý Pepi sám šil z maminčiny punčochy nejvzácnější chlapeckou hračku oné doby – míč hadrák.

Josef Masopust, první náš držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy, se vyučil fotbalu coby vesnický kluk na pastvě skotu… Na počátku kariéry hrál v dresu klubu ÚDA Praha v útoku či na beku nic moc… Když z něj však trenér Kolský udělal halva, vstoupil do dějin gólem ve finále mistrovství světa 1962 a několika slalomy učebnicového driblinku.

Antonín Panenka, odchovanec plácků z pražských Vinohrad a ikona Bohemians, se zapsal do historie „vršovickým dloubákem“, penaltou ve finále ME 1976. Když ho pak novináři opěvovali coby básníka fotbalu, vršovický trenér Pospíchal zuřil a byl na prášky… Stalo se to sice už včera, ale slavná penalta je stále známým pojmem coby „Panenka-goal“ nebo „Panenka kick“.  

Pavel Nedvěd, rodák ze západních Čech, nepatřil na hřišti k básníkům, nýbrž k dělníkům. Proslulý Grande Paolo či Furioso Ceco zářil jak v Itálii, taki na světové scéně.Proto se stal roku 2003 – jako druhý Čech v historii – držitelem Zlatého míče pro nejlepšího Evropana. Respektu v nejvyšších fotbalových kruzích se těší i po skončení kariéry coby viceprezident turínského Juventusu.

Petr Čech, strážce svatyně s vizáží Mirka Dušína, hrál jako žák v záloze či útoku a nebýt zlomeniny nohy, byl by nejspíš dobrým divizním hráčem. Osud ho však nasměroval mezi brankové tyče a vyslal do anglické kolébky fotbalu, kde s ním má zjevně po letošním ukončení aktivní kariéry další úmysly, patrně manažerské či trenérské.

Také Čáslavská, Hašek, Lendl i Ledecká

Pro úplnost je nutné uvést jmenovitý seznam všech českých sportovních hrdinů, byť o těch fotbalových již padla zmínka:

Josef Rössler-Ořovský, Bedřich Šupčík, Alois Hudec, František Plánička, Josef Bican, Bohumil Modrý, Dana a Emil Zátopkovi, Josef Masopust, Jiří Raška, Věra Čáslavská, Ludvík Daněk, Jaroslav Holík, Antonín Panenka, Martina Navrátilová, Ivan Lendl, Jarmila Kratochvílová, Jan Železný, Roman Šebrle, Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Kateřina Neumannová, Pavel Nedvěd, Jiří Ježek, Martina Sáblíková, Ester Ledecká a Petr Čech.

Již z pouhého pohledu na slavná a přímo legendární jména vyplývá, že publikace poskytne čtenářům ucelený pohled na nejvýznamnější události českého sportu v minulém i tomto století.

Jejím autory jsou publicista Pavel Kovář a ilustrátor Petr Vyoral.