Postup Čechů ze skupiny na Euru 2020? Důležité bude, kdo se do ní dostane z baráže: domácí Skoty nechceme!

Postup Čechů ze skupiny na Euru 2020? Důležité bude, kdo se do ní dostane z baráže: domácí Skoty nechceme!
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Nejprve 15. června v Glasgow vítěz baráže Ligy národů C (Norsko, Skotsko, Srbsko, či Izrael), pak 19. června opět v Glasgow vicemistři světa z Chorvatska a poté 23. června v londýnském Wembley znovu jako kvalifikaci ME 2020 domácí Anglie. Tak zní bukurešťský los EURO 2020, které se od 12. června do 12. července 2020 hraje výjimečně ve dvanácti městech dvanácti zemí. Je to hodně neregulérní model. Jelikož budou doma už Angličané, další, již druhý domácí tým, tedy Skoty, si čeští fotbalisté ve skupině logicky nepřejí.

Druhý může být lepší

„Anglie je nám prostě souzená. Hned po losu jsme se s trenérem Southgatem pozdravili a zavtipkovali si.Angličany jsme si ozkoušeli a dokázali jev Praze i porazit. Víme tedy, že s nimi lze sehrát dobrý zápas, byť tentokrát nastoupíme znovu ve Wembley. Chorvatsko je vicemistr světa, také skvělý tým. Třetím může být i Srbsko, takže bychom zase měli skupinu Anglie a Balkán. Takovou už jsme si vyzkoušeli, třeba by nám seděla,“ reagoval na los český trenér Jaroslav Šilhavý. „Ten los každopádně bereme, cílem samozřejmě bude postup ze skupiny,“ dodal Šilhavý.

Ze čtyřiadvaceti týmů postoupí do osmifinále šestnáct celků. Z každé z šesti skupiny první dva a další čtyři nejlepší z šesti týmů na třetích příčkách.

A už se pilně spekuluje. „Možná bude lepší skončit v téhle skupině D na druhém místě, ne?“ konstatoval třeba známý sportovní komentátor Mark Chapman z BBC

Proč? Vítěz skupiny D se totiž v osmifinále utká s druhým ze skupiny F, ve které jsou mistři světa 2014 Němci, mistři světa 2018 Francouzi a mistři Evropy 2016 a vítězové Ligy národů 2019 Portugalci. Druhý tým by měl výběr případných soupeřů papírově schůdnější: Španělsko, Polsko, nebo Švédsko.

Případný postupující ze třetího místa může narazit buď na vítěze skupiny B, D, nebo E.

Skoty v žádném případě

„Skupina je relativně přijatelná. Dostali jsme Anglii, se kterou jsme už hráli. Potom Chorvatsko a vítěz ze čtveřice Skotsko, Izrael, Norsko a Srbsko. Osobně bych byl nejradši možná za Izrael nebo Norsko. Skoty bych moc nechtěl, protože by hráli doma,“ pravil bývalý slávista, dnes ve službách Spartaku Moskva Alex Král, který první brankou a gólovou přihrávkou výrazně přispěl k postupu v klíčovém utkání s Kosovem (2:1).

„Myslím, že britská města jsou také relativně přijatelná. Ne jako Baku, kam se cestuje hrozně dlouho. Wembley a Glasgow jsou kousek od sebe, což je přijatelné. Cíl je samozřejmě jednoznačný - postoupit dál. Postup si všichni přejeme a budeme pro něj dělat všechno,“ slíbil Král.

Je možné, že Češi budou mít největší šanci postoupit dál ze třetího místa. To však zajišťuje úvodní výhra nad vítězem baráže skupiny C a pak remíza s Chorvatskem (jako na ME 2016, kdy to bylo 2:2, jenže pak Češi selhali v duelu s Tureckem – 0:2). Honit body a postup v posledním utkání skupiny ve Wembley s Anglií, kde tým Jaroslava Šilhavého v březnu utrpěl kvalifikační debakl 0:5, je sebevraždou.

Norové hrají dvakrát doma

Proto tolik záleží, kdo se koncem března 2020 dostane do skupiny D z baráže Ligy mistrů divize C. Jak už bylo řečeno, Skotsko Češi nechtějí, protože by to byl po Anglii už druhý domácí celek ze čtyř. Jak už jsem před časem uvedl, za to může i bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček a jeho městské vedení, když nechtěli dát FAČR a UEFA na jaře roku 2014 záruky hlavního města, aby se jedna skupina spolupořádala v Praze. Kdyby svolili, domácí výhodu by na EURO nyní měli naopak Češi.

Podle programu baráže, který vychází z loňských výsledků Ligy národů, hrají nejprve 26. března Skotové doma s Izraelem a Norové přivítají Srbsko. Kdyby vyhráli zvýhodnění pořadatelé semifinálových zápasů, přivítá ve finále 31. března Norsko Skoty. Vzhledem k výhodě domácího prostředí jsou tedy favority na postup do skupiny D Norové. Ovšem pozor, ani to by nebyl snadný oříšek, teprve devatenáctiletý vytáhlý kanonýr Erling Braut Haaland, jenž dal na letošním MS do 20 let v Polsku v utkání s Hondurasem rekordních devět gólů, dělá v Salcburku střelecké divy.

Zelené dresy na EURO 2020 nechceme!

A ještě jedna věc, o které píšeme i v prosincovém čísle magazínu HATTRICK (vyjde ve čtvrtek 14. prosince). Obě utkání v Glasgow odehrají čeští reprezentanti coby hostující tým. Takže jim hrozí nové zelené svítící dresy, kterými se velmi neúspěšně prezentovali v posledním kvalifikačním utkání v Bulharsku (0:1) a které sklidily velkou nevoli fanoušků, expertů i osobností českého sportu.

Podpořme tedy kampaň „Zelené dresy a české Shreky na EURO nechceme! Ještě je čas na změnu.