Lička se v Bělorusku podepsal pod čtyři trofeje, jeho pokračování v Dinamu je však ve hvězdách...

Lička se v Bělorusku podepsal pod čtyři trofeje, jeho pokračování v Dinamu je však ve hvězdách...

Jak už víte, běloruskou Premier League letos ovládlo Dinamo Brest, na jehož trenérské lavičce sedí začínající stratég Marcel Liča, jehož souboru se podařilo utnout dlouholeté kralování BATE Borisov.

Právě jeho tým, stříbrné BATE i bronzový Soligorsk by se podle jeho slov pohybovaly i na špičce Fortuna:ligy. "BATE má také hodně fotbalový herní projev směrem dopředu, třetí Soligorsk, který zaostal o dalších pět bodů, se spíš prezentuje taktickým, defenzivním pojetím, hodně spoléhá na standardní situace. Dovolím si tvrdit, že všechny tři tyhle týmy by hrály i v české lize nahoře, se Slavií asi ne, ale s Plzní, Spartou, Mladou Boleslaví nebo Baníkem by to byly rovnocenné partie. Navíc BATE má obrovské zkušenosti z pohárové Evropy," připomněl v interview pro gol.cz dvaačtyřicetiletý kormidelník.

S jakou v Bělorusu pracoval kabinou? "V kabině tvoří většinu domácí fotbalisté, jsou zde i Ukrajinci, ale také Španěl, Portugalec i Afričané. Při komunikaci používám ruštinu, ze které podle potřeby přecházím do angličtiny, francouzštiny nebo španělštiny. Všichni cizinci ale rusky trochu umí a rozumějí. Ale když jsem naštvaný, tak nadávám česky, což také pochopili, ale někteří i pochytili a zkomoleně to opakují," pokračoval na webu gol.cz někdejší asistent v Dinamu Tbilisi či polském Radomiaku Radom.

Ač vede nástupce Radoslava Látala Brest pouze krátce, už je mistrem, vítězem běloruského poháru z loňska a dvojnásobným držitelem tamního Superpoháru z let 2018 a 2019. Na trenéra, který je teprve na startu své cesty, jde o výtečnou bilanci. Jaká bude jeho budoucnost? "V Brestu jsem sám bez rodiny, protože by tady pro děti nebyla anglická škola. I na dálku to se mnou všichni moji blízcí prožívají. Manželka, rodiče, brácha Mario. Od mámy jsem se dozvěděl, že byl táta na mě hrdý, co se mi v Bělorusku jako trenérovi, navíc teprve začínajícímu, podařilo. Jestli budu v Dinamu pokračovat, je ale v tuhle chvíli ještě ve hvězdách. Smlouva mi končí v prosinci, je tam sice i nějaká opce, ale zatím se mnou nikdo z klubu na tohle téma nejednal. Hráči mají nyní šestitýdenní dovolenou, protože běloruská liga jede bez přestávky od března do listopadu. Zimní příprava na novou sezonu startuje 13. ledna, to je jediná termínová jistota. Uvidíme, jestli se bude týkat i mě," uzavřel s nádechem tajemna bývalý hráč Slavie, Baníku, Blšan, Zlína nebo Górniku Zabrze, jehož vyjádření vyšlo v magazínu Gól.