Karabec vidí hru o krok napřed, což je v moderním fotbale velmi důležité, chválí sparťanský talent Kotal

Karabec vidí hru o krok napřed, což je v moderním fotbale velmi důležité, chválí sparťanský talent Kotal

Zatímco sparťanské áčko, jemuž velí Václav Jílek, je v prozatimní tabulce Fortuna:ligy čtvrté, sparťanské béčko, kterému šéfuje Václav Kotal, je ve své skupině ČFL na průběžné druhé pozici.

Během podzimu se letenská rezerva radovala z výhry hned třináctkrát. Jak to uspokojilo velezkušeného stratéga? "Výsledková spokojenost panuje určitě, tedy až na dvě domácí porážky s Pískem a s Táborskem, které mě mrzí. Zradila nás střelecká efektivita, a to nás stálo body, protože v dalších kláních se nám dařilo skórovat a vyhrávali jsme. Z celkového hlediska jsem spokojený. Naše obrana inkasovala pouze dvanáct branek, což je společně s prvním Táborskem nejméně v ČFL, přičemž v obranné řadě pravidelně nastupovali dva hráči ve věku 18 až 19 let. Organizace obranné fáze byla v pořádku. Co se týče útoku, tak tam se nám tolik nedařilo, zvláště v efektivitě. Vytvořili jsme si spoustu příležitostí, ale trápili jsme se v koncovce. Naštěstí vítězství i tak na začátku vystřílel Horák a v závěru podzimní části nám velmi pomohl Juliš, kdy i díky jeho brankám jsme v posledních pěti kolech neztratili ani bod a nadále tak na jaře můžeme pomýšlet na boje o baráž," pronesl na webu sparta.cz sedmašedesátiletý odborník.

Převapuje ho, že se jeho béčko drží v tabulce tak vysoko? "Před sezonou jsme si dali prioritu, že do zápasu by v základní sestavě mělo naskočit minimálně pět hráčů, kteří jsou věkem stále dorostenci, nebo loni vyšli z dorostu a myslím, že se nám to v průběhu podzimu dařilo. Několikrát jsme samozřejmě museli vyjít vstříc A-týmu, který potřeboval zátěž pro své hráče, kteří následně splnili to, s čím přišli. Zvláště tedy Juliš, který má na kontě 11 branek. Těší mě bodové zisky z venkovních hřišť, kde jsme v základní hrací době neprohráli a ztratili pouze v Benešově a v Karlových Varech. Dokazuje to, že pokud naši hráči dostanou prostor, dokáží se prosadit. Na Strahově je to trochu složitější, protože hostující týmy na Spartě vycházejí ze zajištěnější obrany a toho prostoru pak není tolik. Pak je zapotřebí být efektivní a nabídnuté šance proměňovat," pokračoval na stránkách sparta.cz někdejší kouč Hradce Králové, Jablonce či Brna.

Jeho kádr je z větší části tvořen mladíky, který ještě nedávno bojovali v dorostenecké soutěži. Ja se dotyční sžívají s dospělým fotbalem? "Mně osobně se například na podzim líbil Matyáš Kozák, který už s námi párkrát trénoval, nebo Adam Karabec. Ten odehrál i několik utkání. Je to další z mladých talentů, podobně jako Adam Hložek. Hložka jsem měl od 16 let v národním týmu, takže ho moc dobře znám. Věděl jsem co v něm je a je jen dobře, že se dokázal prosadit v A-týmu. Karabec je trošku jiný hráč. Jeho předností je fotbalové vidění a předvídavost. On vidí hru o krok napřed, což je velmi důležité s ohledem na moderní fotbal. Zároveň zapadá do stylu, který preferuji já – nepřihrávat do nohy, ale do prostoru. Věřím, že má na to se prosadit v dospělém fotbale. Nyní je to na něm. Myslím, že se s tím vyrovnali velmi dobře a pro jarní část chceme mužstvo ještě omladit. Na samém začátku nově vznikající rezervy zde bylo velké množství hráčů pod smlouvami a my se snažíme toto číslo snížit s ohledem na perspektivu jednotlivých hráčů pro A-tým. Ty neperspektivní chceme nahradit hráči z naší akademie. Zvláště pak dorosteneckými reprezentanty, kteří by měli mít již větší kontakt s dospělým fotbalem a béčko je tou ideální příležitostí. Navíc pokud by A-tým poslal hráče, tak dorostenec má možnost jít hrát za své dorostenecké mužstvo a nevypadne tak ze zápasového vytížení. Navíc i devatenáctka má své cíle. Chce vyhrát ligu a následně si zahrát Youth League. Přeci jen jako Sparta chceme uspět na všech frontách. Proto bude důležitá kooperace s A-týmem. Oproti podzimní části bude trenér Jílek začínat s širším kádrem. Uzdravení útočníci budou k dispozici, takže očekávám, že hlavně ze začátku jarní části budou tito hráči chodit hrát za rezervu, protože A-tým hraje pouze ligu a domácí pohár. Věřím, že pokud bychom chtěli postoupit, tak by spolupráce s A-týmem měla být na takové úrovni, abychom uspěli všichni," doplnil na sparta.cz šéf Gabriela, Šimáčka, Piška, Váchy, Talovierova, Dudla a spol.