UEFA se podepsala pod další výraznou změnu pravidel, o postupu na MS nyní rozhodne i Liga národů

UEFA se podepsala pod další výraznou změnu pravidel, o postupu na MS nyní rozhodne i Liga národů

Hlavní řídící organizace evropského fotbalu rozhodla o tom, že se týmy hrající Ligu národů budou moct skrze své výkony poprat nejen o baráž na EURO, ale také už i o baráž na MS.

UEFA během středečního podvečera zveřejnila nový systém, který ovlivní postupovou matematiku na MS, jak jsme ji doposud znali.

Dříve platilo, že se evropské týmy rozdělily do devíti skupin, přičemž mužstva, která tuto skupinu ovládla, měla zaručena automatický postup. Osm nejlepších týmů z druhých příček si následně zahrálo play-off.

V rámci nového formátu se změní počet skupin na deset, kde budou mít týmy z prvních příček i nadále zaručený automatický postup na MS, nicméně všechna mužstva z druhých pozic se nyní připojí ke dvěma dalším z Ligy národů a svou šanci si budou muset vybojovat v turnaji vyřazovacího formátu.

V praxi to bude vypadat tak, že se těchto dvanáct týmů (10 z druhých míst a 2 z Ligy národů) rozdělí do tří skupin po čtyřech uchazečích. Zde se již vyzařovacím způsobem rozhodne o třech vítězích, co odcestují na MS 2022.