Návrat do Česka? Možná někdy v budoucnu o tom budu přemýšlet, ale zatím takový krok neplánuji, hlásí Pekhart

Návrat do Česka? Možná někdy v budoucnu o tom budu přemýšlet, ale zatím takový krok neplánuji, hlásí Pekhart

Třicetiletý útočník s velmi pestrou klubovou minulostí Tomáš Pekhart sice druhou španělskou soutěž Segunda División neodstartoval zrovna vzorově, nicméně od konce září se v trikotu Las Palmas rozstřílel a aktuálně je na pěti trefách ze sedmi startů v základní sestavě, což není vůbec špatné.

Co vedlo k obratu situace? "Do Las Palmas si mě přivedl trenér Jiménez, se kterým jsem spolupracoval v AEK Atény. Ale brzy byl odvolán. Pod dalším koučem jsem v prvním zápase dal gól a radoval se, že budu hrát dál. Jenže dalších sedm zápasů jsem nebyl vůbec v nominaci. Lze to těžko pochopit. Ale zažil jsem toho v kariéře už tolik, že se z podobných věcí nehroutím. Navíc v Las Palmas je neskutečná konkurence. Klub má velké ambice vrátit se do La Ligy. Sestupující z první ligy dostane ve Španělsku padák 40 milionů eur. Přes miliardu korun. Když předminulou sezonu Las Palmas sestoupilo, většinu peněz použilo na posily," informoval na webu sport.cz ofenzivní hráč, jenž prošel Southamptonem, Slavií, Jabloncem, Spartou, Norimberkem, Ingolstadtem, AEK Atény i Hapoelem Be´er Shevou.

Součástí dění na Kanárských ostrovech už je rok a půl. "Uplynulou sezonu jsme měli našlapaný kádr, každá pozice byla ztrojená. Kabina byla plná velkých jmen. Skvělý tým máme nadále. Každý trénink musím dokazovat, že se vůbec můžu dostat na lavičku. Útočník číslo jedna, Ruben Castro, je legenda španělského fotbalu. Druhý, Sergio Araujo, vykopal klubu poslední postup do La Ligy. Tenkrát dal za sezonu pětadvacet gólů. To jsou tady dvě modly. Navíc přišel na hostování kluk z Wolverhamptonu, z Premier League. Není jednoduché se přes ně prosadit. A když dá trenér přednost konkurentům, nehroutím se. Na Kanárech je skvělý život, ten mi to vykompenzuje. Celoroční léto, přitom žádná vedra, dvanáct měsíců kolem šestadvaceti stupňů. K tomu fouká vítr. Znáte příjemnější klima? Jiné oblečení kromě trička a kraťasů můžete vyřadit ze šatníku. Jediná vada na kráse je, že Evropa je poměrně daleko. Jen přelet do Španělska zabere tři hodiny. Každý venkovní zápas je tří, čtyřdenní výjezd. Do vzdálenější destinace odlétáme den před utkáním klidně v pět ráno, vracíme se večer po něm," pokračoval v rozhovoru pro sport.cz někdejší reprezentant Česka.

Kontrakt s aktuálně jedenáctým týmem druhé španělské ligy má až do června 2021. "Ve fotbale nikdy nevíte, co se stane. Druhá španělská liga je však výkladní skříň. Pokud dáte pár gólů, můžete přestoupit absolutně kamkoli. I do velkých lig, za obrovské sumy. Například současného spoluhráče Jonathana Vieru před pár lety prodal klub do Číny za třicet milionů euro. Z dvaadvaceti týmů má minimálně polovina ambice postoupit. Španělé druhé lize říkají prodloužená La Liga. Třeba Granadu jsme v minulé sezoně porazili, před pár týdny porazila v první lize Real Madrid. A držela se na špici soutěže," doplnil Pekhart, jehož vyjádření vyšlo na serveru sport.cz.

A co budoucí návrat do českého prostředí? "Když nepočítám období v mládeži Tottenhamu, jsem v zahraničí devátý rok. Není příliš českých hráčů, kteří by byli venku tak dlouho. Většinou je trend takový, že když se v zahraničí rychle nezadaří, následuje návrat do české ligy. A tam je dotyčný zase hvězda. Nevím, možná někdy v budoucnu o tom budu přemýšlet. Ale zatím takový krok neplánuju, jsme na Kanárech šťastní. Zároveň si však uvědomuju, že všechno se může změnit ze dne na den," zakončil sportem.cz citovaný svěřenec kouče Pepe Mela, jenž v minulosti vedl Deportivo La Coruňa, Betis Sevilla, West Bromwich ALbion, Vallecano, Alavés, Getafe, Tenerie nebo Murcii.