Startuje nový seriál k Euru 2020: Katedrála světového fotbalu leží ve Wembley

Startuje nový seriál k Euru 2020: Katedrála světového fotbalu leží ve Wembley

Rok 2019 se chýlí ke konci, proto je nejvyšší čas pomýšlet na rok nadcházející, ve kterém čeká fotbalové příznivce lukrativní svátek v podobě mistrovství Evropy.A nebude to svátek ledajaký. Euro v roce 2020 bude čímsi výjimečné. V pořadí již 16. ročník evropského šampionátu totiž nabídne zcela nový formát, tedy co se geografického rozmístění stadionů týče. Do téhle chvíle jsme byli zvyklí na to, že co čtyři roky se koná Euro v jiné zemi. Tedy až na výjimky tří šampionátů v letech 2000, 2008 a 2012, kdy se pořadatelství společně ujaly dvě sousedící země. Naposledy se takto v roce 2012 EURO konalo na území Polska a Ukrajiny.

EURO 2020 přináší zcela nový model. Šampionát se odehraje ve dvanácti různých zemích na dvanácti stadionech. A těmito posvátnými místy, kde se pravidelně schází desetitisícové davy, aby hnaly své barvy kupředu, se budeme v každém vydání magazínu HATTRICK zabývat. Jinými slovy řečeno, do počátku EURO 2020, které vypukne 12. června 2020,postupně představíme všech dvanáct stadionů. Nutno podotknout, že nadcházejícího seriálu o stadionech ME 2020 se ujal jeden z nejpovolanějších – autor dvou úspěšných knih, popisující historii, fakta a příběhy evropských stadionů – Jiří Vojkovský.

Wembley Stadium(Londýn)
Kapacita: 90 000 diváků.
Otevření: 1923.
Modernizace/rekonstrukce: 2007.

Stejně jako druhé vydání knihy Fotbalové stadiony začíná věhlasným londýnským stadionem Wembley, i tento seriál odstartujeme tímto devadesátitisícovým kolosem, který mimo jiné bude na EURO 2020 hostitten nejvýznamnější zápas, tedy zlaté finále.

Postupně se v dalších vydáních zastavíme na stadionu v Římě, Mnichově, Petrohradu, Kodani, Bukurešti, Budapešti, Dublinu, Glasgowě, Bilbau, Amsterdamu a v ázerbajdžánském Baku.Nejdříve však pojďme do Londýna připomenout si historii tohoto velikána mezi fotbalovými stadiony.

„Katedrála fotbalu“, tak nazval věhlasný londýnský stadion brazilský fotbalový velikán Pelé. Přesně těmito slovy začíná druhé vydání knihy Fotbalové stadiony, která se dostalo na pulty knihkupectví na podzim loňského roku. My však nehodláme v tomto seriálu kopírovat slova této knihy s exkluzivním obsahem, ale seznámíme vás s tím nejdůležitějším, co tato kniha o Wembley Stadium nabízí.

Přesto si úvodem dovolíme jednu citaci, která výstižně charakterizuje Wembley Stadium, co se jeho velikosti týče: „Největší fotbalový stadion v Anglii a po devětadevadesátitisícovém barcelonském fotbalovém chrámu Camp Nou druhý největší v Evropě. Pokud půjdeme ještě dále, v žebříčku největších fotbalových stadionů světa je Wembley na čtvrtém místě. Kdybychom srovnali všechny stadiony i stadionky na celém světě, ať už pro atletiku, americký či evropský fotbal, není všakWembley překvapivě ani v první desítce. Se svou kapacitou pro 90 tisíc diváků jde o celkově až sedmnáctý největší stadion na zeměkouli.“

Historie začala v roce 1923

Ale zpět do Evropy na Wembley Stadium, jehož historie se začala psát v roce 1923 ve Wembley Parku, kde byl stadion, tenkrát pod názvem Empire Stadium, postaven.Hlavní přeměna na dnešní známou podobu londýnského stánku proběhla až v novém tisíciletí. Mezi lety 2003 a 2007 prošlo Wembley rozsáhlou modernizací, po niž získal tento národní skvost mnoho novodobých prvků.

Rekonstrukcí si prošel interiér, tribuny i trávník. Okolo zeleného pažitu pozvolna stoupají desítky řad červených sedaček, z nichž za brankami sedadla černé barvy tvoří výstižnýnápis „WEMBLEY“. Od rekonstrukce ukončené v roce 2007 má tento stadion také částečně zatahovací střechu a zdobí jej výrazná dominanta v podobě 134timetrového oblouku, který je v noci osvětlen, a stadion tak nejde při jasném počasí přehlédnout z žádného místa v Londýně.

Využití stadionu

Jak známo,Wembley je multifunkční stadion a mimo fotbalové a ragbyové zápasy na něm konají také koncerty a jiné kulturní akce. Co se týče fotbalu, hrají se na něm pravidelně zápasy národního týmu, semifinále a finále FA Cupu a vyřazovací zápasy o postup do PremierLeague.

Co se PremierLeague týče, v ní stadion figuroval v sezoně 2017/2018 a v části nadcházejícího ročníku jako azyl pro TottenhamHotspur, který v té době stavěl svůj nový domovský stánek. Díky onomu azylu bylveWembleyněkolikrát překonán rekord v nejvyšší návštěvě PremierLeague. Na podzim 2017 padnul rekord v duel mezi Tottenhamem a Liverpoolem (4:1), který navštívilo 80 827 diváků.

O pár měsíců později při derby Tottenhamu s Arsenalem v únoru 2018 se dostavilo přes 83 tisíc diváků a do téhle chvíle stále platí za nejvyšší návštěvu PremierLeague. Po přestěhování Tottenhamu na nový TottenhamHotspur Stadium v roce 2018, který pojme přes 62 tisíc diváků, opět platí, že největším stadionem PremierLeague je manchesterský OldTrafford se svou dlouhodobou kapacitou pro více než 76 tisíc diváků.

Nezapomeňme na další veledůležité mače, které se v novodobé historii na půdě tohoto světově známého velikána odehrály, a to finále Ligy mistrů v roce 2011 a 2012. V roce 2011 slavila prvenství Barcelona po vítězství 3:1 nad Manchesterem United a o dva roky později se zde odehrálo německé finále mezi Borussií Dortmund a Bayernem Mnichov, po němž byli šťastnější příznivci z Mnichova (2:1).

Wembley Stadium na velkých turnajích

Mistrovství světa i mistrovství Evropy se ve své dlouholeté historii konalo pochopitelně také v samotné kolébce fotbalu. Anglie hostila oba tyto závěrečné turnaje (MS 1966 a ME 1996) a Wembley bylo samozřejmě jejich nedílnou součástí. A to doslova. V obou případech byly tribuny i trávník londýnského kolosu přítomny zápasům v základní skupině, čtvrtfinále, semifinále a pochopitelně i finále.

Podobně tomu bude i na nadcházejícím EURO v roce 2020, kdy se Londýn stane hlavním městem evropského fotbalu. Celkem se zde ohraje nejvíce, tedy sedm zápasů – tři v základní skupině, jedno osmifinále, obě semifinále a zlaté finále.

Celý příběh londýnského stadionu ve Wembley si můžete přečíst v aktuálním čísle magazínu HATTRICK, které je ještě do čtvrtka na trhu. Seriál pak bude v prosinci pokračovat druhým dílem, v němž přiblížíme Allianz Arenu v Mnichově a Stadio Olimpico v Římě.