Poborský s Koubou předložili vysvědčení své práce za poslední čtyři roky...

Poborský s Koubou předložili vysvědčení své práce za poslední čtyři roky...

Fotbalová asociace České republiky vytvořila zprávu o činnosti Regionálních fotbalových akademií za roky 2015-2019, která komplexně představuje tento stěžejní mládežnický projekt. V pátek 13. prosince ji českým médiím odprezentovali zástupci Úseku akademií a vicemistři Evropy z roku 1996 Karel Poborský s Petrem Koubou.

Zpráva o čtyřleté činnosti Regionálních fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky komplexně představuje projekt RFA od jeho realizace v roce 2015. Přibližuje organizační strukturu akademií, výběrový proces akademiků, výchovně vzdělávací proces v akademiích i jejich financování či cíle.

Je k dispozici ve dvou jazykových mutacích – češtině a angličtině, a tak ji lze prezentovat i zahraničním svazům či nadnárodním asociacím včetně UEFA.

„Jestli se to tak dá říct, je to takové naše vysvědčení. Dobíhají nám memoranda, která budeme s městy a kraji prodlužovat, a tudíž nám přijde fér, že městské rady a zastupitelé uvidí naši práci,“ vysvětluje Karel Poborský, vedoucí Úseku akademií FAČR, jehož doplňuje jeho kolega Petr Kouba: „Myslím si, že široká veřejnost má právo a důvody vidět, co se v akademiích děje, protože se jedná o nákladnou záležitost. Musíme se lidem zodpovídat za to, jakou práci děláme.“

Petr Kouba se momentálně podílí také na zavádění systému XPS do českého fotbalu. Jedná se o software, jenž vznikl na základě potřeb a zkušeností pro řízení tréninků. Kromě akademií či mládežnických reprezentací ho může zdarma využívat jakýkoli klub v České republice .

„Jsme rádi, že se program XPS rozšiřuje napříč fotbalovým hnutím, od Regionálních fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky, až po ty nejmenší kluby, které jej rovněž můžou využívat. Pomoci jim v tom mají Grassroots trenéři mládeže, jež jsou k tomu školeni,“ podotýká Petr Kouba.

Akademie Cup v novém hracím formátu

K Regionálním fotbalovým akademiím patří i Akademie Cup, který se v roce 2020 bude hrát již počtvrté. O pohár Karla Poborského se v minulosti hrálo během třídenního turnaje, kdy byla osmička akademií doplněna o čtyři hosty – naposledy obě pražská „S“, 1.FC Slovácko a Glasgow Rangers.

V červnu 2020 se systém nově rozdělí do dvou fází – v té první od 8. do 10. června na sebe v Nymburku narazí pouze akademie. Z nich poté vzejde elitní výběr dvaceti až dvaadvaceti hráčů, který bude od 15. do 17. června v Praze měřit síly znovu se Spartou a Slavií a zahraničními Glasgow Rangers.

„Do první fáze jsme záměrně nezvali hosty, abychom viděli reálný stav, kam se hráči během těch dvou let v akademiích posunuli. Chceme sledovat individuální výkony, na něž se zaměří i trenéři mládežnických reprezentací, a pak vybrat ty nejlepší, kteří si zahrají finálový turnaj v Praze,“ doplňuje Karel Poborský.

Více informací o projektu Regionálních fotbalových akademií naleznete na podstránce akademie.fotbal.cz.